KATERN Ajacied Frans de Munck, getekend door Bob Uschi in 1949. 43, Naam; d© Mu»ck Club: Aja* SftMS&Bi i» nog onontgonnen terrein. De immense privé-verzameling van de broers (een half miljoen plaatjes van 1860 tot heden) is ondergebracht in het Museo della Figurina. 12-plusser En daar komen zeker niet alleen kinderen op af. Anders dan wordt gedacht was het verzamelen van voetbalplaatjes niet alleen iets van de jeugd. Uit de nabestellingen bij de Nederlandse tak van Panini bleek dat slechts zestig procent van de spaarders onder de twaalf jaar was. De overige veertig procent gaf de leeftijd niet op en verried zo 12-plusser te zijn. Op voetbalbeurzen komen tot op de dag van vandaag zelfs voornamelijk volwassenen af voor die verdraaide Gert Bals uit 1969. Voor de Nederlandse markt werden in de jaren negentig zo'n twee miljoen zakjes per serie gemaakt. En ja, Panini garandeerde dat er van ieder plaatje evenveel werden gedrukt, hoewel ik dat in de praktijk moeilijk kon geloven: ooit zaten er in twee vlak achter elkaar gekochte zakjes vijf dezelfde plaatjes, in dezelfde volgorde! In Amerika worden overigens wel ongelijke hoeveelheden (honkbal)kaartjes gedrukt. Halverwege het seizoen worden de populaire spelers bijgedrukt. Maar daar heerst een kaartjescultuur die men in Europa niet kent. Daar ga je naar de winkel met je zeldzame honkbalplaatjes om er 25 dollar mee te verdienen. In Europa worden de plaatjes meer in albums geplakt. In Nederland was de populairste serie die van het WK 1990, met vijftien miljoen verkochte zakjes. Ook studentenclubs deden mee. Ze organiseerden speciale ruilavonden. De populariteit van de WK 1990-serie had alles te maken met het sportieve succes van het EK in West- Duitsland, twee jaar daarvoor. De keuze van welke spelers afgebeeld zouden worden, was nooit eenvoudig. Transfers (en geruchten) konden een hoop verpesten. In 1949 tekende Bob Uschi een plaatje (nummer 43) van Ajacied Frans de Munck, bedoeld voor het album Voetbal!. Maar de doelman ging toch niet naar Amsterdam en zo ontstond er een waar collector's item: Ajacied Frans de Munck. lohan Cruijff stond in het boek voor 1973- Johan Cruijff in 'Voetbalsterren 1973-1974'. Transfers speelden de samenstellers van de albums parten. 1974 keurig afgebeeld als Ajacied. Oké, er waren al jaren transfergeruchten maar een zin in de beschrijving van Cruijff in het boek stelde een jeugdige Maastrichtse Ajax-fan gerust: 'Heeft nog een vijfjarige verbintenis met Ajax'. Even later was hij toch weg, waarschijnlijk geïrriteerd door het slecht ingekleurde trainingsjack dat hij op het plaatje droeg. Wiily Brokamp Transferperiodes werden in Nederland na 1976 voor lange tijd vrijwel geheel afgeschaft. 'Missers' bij het samenstellen van het boek waren zo onvermijdelijk. Aanvankelijk konden ze soms nog gedeeltelijk worden gecorrigeerd middels de beschrijving van de speler in het boek. Zo moest er in 1976 op de Ajax-pagina onder nummer 2 een fraai plaatje geplakt worden van Ajacied Willy Brokamp, die doelman Pim Doesburg van Sparta dolde. Maar Brokamp was inmiddels teruggekeerd naar MW. De tekst gaf dat ook aan: 'Na een avontuurtje bij Ajax teruggekeerd bij MW en George Knobel, in vertrouwde omgeving.' Maar Brokamp JOHAN CRUIJFF AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2002 111

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 111