KATERN Joop Stoffelen en Cor van der Hart door Bob Uschi in 'Sportparade' (1950). voetballers werden alleen maar door hun naam zo ongekend populair (Potjegort van DWV). Latere voorbeelden van spelers die hun naambekendheid mede aan hun bestaan als voetbalplaatje te danken hadden: Bram Geilman (Feyenoord), Thijs Kwakkernaat (Excelsior), Uwe Blotenberg (FC Twente) en Beer Wentink (Flaarlem). Opmerkelijke uiterlijkheden deden ook stichtelijk werk: de enorme krulsnor van Abe van der Ban (AZ, FC Amsterdam, Haarlem) of de volledig kale Theo van de Burch (ADO, FC Den Haag) maakten deze heren populairder dan ze op grond van alleen hun voetballende kwaliteiten zouden zijn geweest. Zonder dralen ruilde ik een plaatje van een door mij geliefde Ajacied in voor de vrolijk besnorde Van der Ban. Abe van den Ban ontleende zijn populariteit onder plaatjesverzamelaars aan zijn snor. Leo Pagano De N.V. Zeepfabrikanten v/h De Haas en Brero kwam in 1949 met Goal!, Alles over voetbal voor jong en oud. De plaatjes zaten bij de zeep, het boek was los te koop. De toon van de verhalen (geschreven door radio-verslaggever Leo Pagano) is lekker betuttelend. Zo zegt Leo in het onderschrift bij plaatje no. 11 van Serie A (een fair duel tussen twee spelers): 'Vind je deze strijd om de bal ook niet veel eerlijker en sportiever dan op A 10. Het is nooit een schande een bal aan een tegenstander te moeten afstaan. Wat wel een schande is en onsportief, dat is het onbehoorlijk aanvallen van je tegenstander. Ook al zou je de bal in je bezit krijgen, dan heb je het, sportief gezien, toch verloren'. Verder legt Leo uit dat het niet verstandig van een doelman is om achter zijn doellijn te gaan staan (schitterend toneelgespeeld plaatje!) en heeft hij drie plaatjes van een voetbal (Serie C No. 8, 9 en 10) nodig om uit te leggen dat de bal pas uit is als hij geheel over de lijn is. Met de intrede van het betaald voetbal in Nederland in 1954 moest er nog meer uit de doeken worden gedaan. Rizla- sigarettenpapier nam in 1957 in het boek Voetbalprominenten (weer met tekst van Leo Pagano) het reglement voor het AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2002

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 105