KATERN Dolf van Kol in de Miss Blanche-serie 1931-1932. daarin de hoofden van alle spelers die in de afgebeelde wedstrijd hadden gespeeld. Honderden mensen bleven met hun platen en/of vrijwel lege album zitten. Tegenwoordig zijn deze platen en het boek een fortuin waard (voor de 'normale' albums wordt tussen de honderd en 150 gulden neergelegd). Na de oorlog was er sprake van een heropleving van de voetbalplaatjesboeken. Steeds meer fabrikanten maakten reclame via soms ook weer informatieve en opvoedkundige boeken. De N.V. 't Raedhuys in Amsterdam gaf voetbalplaatjes met karikaturen van Bob Uschi uit, die geplakt konden worden in het verzamelalbum Voetbal!, met teksten van Klaas Peereboom. Onbekende album 'Voetbal!' (1950). Vanaf 29 december 1933 werd alles anders. De toenmalige minister van financiën Pieter Oud veranderde de wet waardoor het voortaan voor tabaksfabrikanten verboden werd om los reclamemateriaal bij hun producten te verpakken. In Amerika was men overigens al ruim 25 jaar eerder tot een dergelijke maatregel overgegaan. De kauwgumindustrie nam daar toen de plaatjes over. In Nederland was dit artikel 4, lid c een klap voor alle voetbalplaatjes en hun adoptie-ouders. Van de ene op de andere dag zaten er geen plaatjes meer bij de Miss Blanche-sigaretten. Er waren van het seizoen 1933-1934 reeds 18 actieplaten uitgegeven, en o, wat waren ze mooi: de platen hadden nu zélf een gouden lijst, met Guus Drager getekend door Bob Uschi in het Miss Blanche De beroemdste vooroorlogse series voetbalplaatjes zaten bij de Miss Blanche- sigaretten. De plaatjes en de albums met harde kaft die je los kon kopen zijn een bron van vreugde en verdriet bij de voetbalplaatjesverzamelaar van vroeger en nu. Vreugde omdat de 200 vooraanstaande voetballers, Competitiewedstrijden spelfoto's en Voetbalspelers gekleurd zo mooi waren. In het album zaten 'gouden' lijsten gedrukt, alwaar de platen in geplakt moesten worden. Overigens fungeerden de reclameplaatjes ook vaak als spaarzegels. Bij Miss Blanche kon je tien kleine plaatjes inruilen voor één grote foto (16 bij 22 cm). Bij andere plaatjes was een bepaald aantal ook goed voor bijvoorbeeld een regenjas. AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2002 103

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 103