fOOO PftOVt Of. 'Stap voor stap word ik dit seizoen beter. Vooral van de trainingen steek ik veel op' Daarnaast bezit hij ook kwaliteiten die bij een middenvelder horen: bij balbezit komt hij goed op en zorgt hij voor aanvallende impulsen.' Zelf is Mofokeng ook blij met zijn stek in het tweede elftal. 'Jong Ajax is een goed team en we draaien lekker. De trainer heeft vooral benadrukt dat ik gewoon mijn eigen wedstrijden moet spelen en me moet concentreren op mijn eigen spel.' 'Ik vind het moeilijk om zelf te zeggen wat mijn sterke punten zijn. Sommige mensen zeggen dat ik snel ben, dus dat zal dan wel waar zijn. Mijn bijnaam is Ninja. In Alexandra werd ik door de ander jongens al zo genoemd. Ik weet eigenlijk niet waarom, maar bij Ajax noemen ze me nog steeds zo. Ik heb in ieder geval een goede techniek en een behoorlijke pass. Ik ben geen echte kopper, maar ik ga de luchtduels wel aan. Stap voor stap word ik dit seizoen beter, vooral van de trainingen steek ik veel op.' De Zwarte Meteoor Eén moment van glorie heeft Mofokeng al achter de rug. Het is waarschijnlijk geen enkele bioscoopbezoeker opgevallen, maar Mofokeng's benen en voetbalbewegingen zijn te bewonderen in de Nederlandse film De Zwarte Meteoordie vorig jaar in een aantal Nederlandse bioscopen heeft gedraaid. De film gaat over het leven van Steve Mokone, de Zuid-Afrikaanse voetballer die in de jaren vijftig furore maakte bij Heracles. Omdat hoofdrolspeler Iet Novuka niet kon voetballen, benaderde Tom Egbers, schrijver van het boek waarop de film gebaseerd is, Mofokeng om de voetbalacties voor zijn rekening te nemen. 'Ik had Gabriel Mofokeng al zien spelen toen ik in 1997 samen met Steve Mokone een bezoek bracht aan Zuid-Afrika,' vertelt de Studio Sport-presentator. 'Bij de School of Excellence. Een prachtige speler. Hij liep als een hinde en was buitengewoon balvast. Bovendien was hij nergens bang voor, ondanks zijn tengere gestalte. Ook nu in het tweede elftal heb ik hem regelmatig zien spelen en ik vind het zeker een jongen die voor de A-selectie in aanmerking komt. Voor de voetbalacties van Mokone in de film hadden we eerst Benni McCarthy gevraagd. Die wilde het graag doen, maar vertrok naar Celta de Vigo. Voor de film vond ik het leuk om een Zuid-Afrikaanse jongen te vragen, dus toen kwamen we uit bij Mofokeng.' Tom Egbers vertelt dat de jonge Zuid- Afrikaan het erg goed heeft gedaan tijdens de opnames. 'Fantastisch. Hij was toen nog heel kort in Nederland en moest met de auto helemaal van Amstelveen naar Almelo, waar hij nog nooit van gehoord had. De regisseur wilde graag dat hij van die jaren-vijftigkicksen aan zou doen. Eigenlijk kon Mofokeng daar nauwelijks op lopen, maar uiteindelijk bleek hij ook op die oude schoenen nog heel goed te kunnen voetballen. Zonder moeite maakte hij een rush waarin hij zes man passeerde als de regisseur daarom vroeg. Een stille jongen, maar als hij zijn tanden bloot gooit, zie je dat hij geniet.' De jonge Zuid-Afrikaan denkt zelf ook met plezier aan het maken van de film terug. 'De opnames verliepen goed. Het was leuk om naar de première te gaan en mezelf terug te zien op het witte doek. Ik voelde me geen acteur, maar het was wel een mooie ervaring.' Over de mogelijkheid dat Mofokeng straks op een heel andere manier in de schijnwerpers komt, wil zijn trainer op dit moment nog niet te veel speculeren. 'Dat heeft te maken met de plaatsen die vrijkomen in het eerste elftal en met het plafond van zijn ontwikkeling. Na vier, vijf maanden is dat nog moelijk in te schatten. Maar hij heeft zijn eindstation zeker nog niet bereikt, ik zie voldoende mogelijkheden voor Gabriel om door te groeien.' Mofokeng zelf is iets minder voorzichtig over zijn kansen:You will see me in the Arena, that's my dream. Ik wil heel graag voor het eerste elftal spelen en proberen de goede naam van Ajax Amsterdam hoog te houden. Ik werk hard om beter te worden. Dag voor dag, stap voor stap. Veel geven en weinig verwachten. Dat is mijn motto. En niet andersom.' 72 AJAX MAGAZINE JANUARI 2002

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 72