geadopteerd is door de Zuid-Afrikaanse voetbalbond. 'Ik heb vijfjaar lang op de School of Excellence gezeten. Een van de belangrijkste dingen die ik daar geleerd heb, is me goed te gedragen. Binnen én buiten het veld. Daardoor ben ik niet in aanraking gekomen met misdaad of andere slechte dingen. Veel kinderen uit de townships komen daar uiteindelijk wel in terecht. Voetbal heeft me op het rechte pad gehouden.' Voor Ajax was een tweede stage van Mofokeng voldoende om overtuigd te raken van de kwaliteiten van de 19-jarige verdediger. Hij begon aan het seizoen 2000-2001 als speler van de Al. Het liep echter niet helemaal zoals hij zich had voorgesteld. 'Spelen voor Ajax was voor mij een droom. En na enige aanpassingsproblemen verliep het seizoen in de Al in eerste instantie best aardig. Helaas moest ik na een paar maanden weer terug naar Zuid-Afrika vanwege problemen met mijn visum. Toen werd ik uitgeleend aan Ajax Cape Town. Ondanks de teleurstelling heb ik daar een goed half jaar meegemaakt. Ik had nog nooit eerder in de competitie gespeeld op het hoogste niveau, dus voor mij was het wel een nuttige ervaring.' Ninja Dat Mofokeng een groot talent is, bewees hij afgelopen voorjaar onder meer op het Afrikaanse jeugdkampioenschap voor spelers onder de twintig jaar in Ethiopië. Ondanks het feit dat zijn team slechts één punt aan het toernooi overhield, werd Mofokeng als enige Zuid-Afrikaan gekozen in het sterrenteam. In het tweede elftal laat de voormalige aanvoerder van Zuid-Afrika onder zeventien jaar wekelijks zien waarom hij bij Ajax een contract heeft gekregen tot 1 juli 2005. Trainer Ian Olde Riekerink is zeer over hem te spreken. Olde Riekerink: 'In het begin had hij nog wat moeite met de overgang van de junioren naar de senioren, maar inmiddels heeft hij zijn draai aardig gevonden. Gabriel is een rechterverdediger, die goed in staat is zijn man uit te schakelen. Zijn kracht ligt vooral in zijn snelheid, waardoor hij veel kan corrigeren, en hij heeft een goed positiegevoel. Townships Gabriel Mofokeng werd geboren op 9 februari 1982. Hij groeide op in een van de townships rond de Zuid- Afrikaanse hoofdstad Pretoria. Toen zijn moeder een nieuwe baan kreeg, verhuisde het gezin - Gabriel heeft één broer - naar Alexandra, bij Johannesburg. Voetballen leerde hij eerst op straat, maar in Johannesburg kreeg zijn voetbalopleiding meer inhoud. Hij werd in eerste instantie toegelaten tot de Neil Tovey Football Clinic en daarna tot de Football School of Excellence, een privé- voetbalschool die inmiddels AJAX MAGAZINE JANUARI 2002 71

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 71