'Voetbal heeft me op het rechte pad gehouden' j qAfcm MOföKENd Gabriel Mofokeng (19) is een van de drie Zuid-Afrikanen in de Ajax- selectie. Sinds het begin van dit seizoen speelt de talentvolle verdediger in Jong Ajax en trainer Jan Olde Riekerink is zeer over hem te spreken. Op de regenachtige donderdagmiddag van ■het interview druk in de perskamer yan Ajax. Co^dïiaanse staat op zijn eigen ^Éj^ecideerde manier een grote groep journalisten te woord, Abubakari Yakubu heeft een heuse popgroep om zich heen verzameld en Fred Grim bestelt een kopje koffie voor een bevriende journalist. Even AJAX 2 door Jeroen Kleijne foto's Louis van de Vuurst na half twee volgt haast onopgemerkt de entree van Gabriel Mofokeng. Hij is iets te laat. Niet uit gemakzucht, maar omdat hij nog nooit eerder in de perskamer is geweest. Mofokeng geeft vandaag zijn eerste interview aan een Nederlandse journalist. Hoog tijd voor een nadere kennismaking met deze vriendelijke en bescheiden Zuid-Afrikaan. Geweld In het voorjaar van 2000 werd de verdediger door Ajax gescout tijdens een jeugdwedstrijd in Johannesburg. Mofokeng kreeg meteen een uitnodiging voor een stage van drie maanden in Amsterdam, samen met teamgenoot en vriend Mfuneko Dungulu. Uiterlijk onbewogen vertelt Mofokeng dat Dungulu een paar maanden later is neergestoken: 'Hij had inmiddels een profcontract in Zuid-Afrika. Het was een grote schok voor me. Je weet dat dit soort dingen in Zuid- Afrika gebeuren en je probeert eraan te wennen, maar eigenlijk went het nooit. Zuid-Afrika is een prachtig land, maar het geweld zal echt moeten stoppen.' Wat dat betreft was de verhuizing naar Amsterdam voor Gabriel Mofokeng een verademing. 'Je kunt duidelijk merken dat Holland een vrij land is. Amsterdam is een fijne stad, met aardige mensen. Een stad zonder misdaad; in Amsterdam voel ik me veilig. Op vrije dagen ga ik regelmatig de stad in om te shoppen of een hapje te eten, samen met mijn homeboy Steven Pienaar. We hebben alleen nog geen Afrikaans restaurant ontdekt.' Het Zuid-Afrikaanse eten is dan ook een van de dingen die Mofokeng het meest mist. 'Vooral mijn favoriete gerecht: papenvlees (letterlijk: pap en vlees, JK). Af en toe maken Steven en ik dat samen. Aan de regen moest ik ook wel wennen. En natuurlijk mis ik mijn familie en zij mij, maar ze begrijpen dat ik hier ben om mijn droom te verwezenlijken. We bellen veel en af en toe verschijnt er een stukje over mij in een van de Zuid-Afrikaanse kranten. Ik stuur ze ook foto's. Ze zijn nog niet hier geweest, maar binnenkort komen ze gelukkig en daar kijk ik erg naar uit.' Op dit moment deelt Mofokeng samen met Steven Pienaar een woning in Diemen-Noord en dat bevalt hem uitstekend. Het Zuid-Afrikaanse duo is bepaald niet vies van een gezonde dosis voetbalhumor. Zo zijn ze er tijdens de training in geslaagd om Brutil Hosé op te sluiten in een handbaldoeltje. 'Met Steven is het altijd lachen, we hebben samen heel veel lol. We komen van dezelfde voetbalschool en we zijn echte vrienden.' AJAX MAGAZINE JANUARI 2002

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 70