Maar omdat de gelijkmaker pas vijf minuten voor tijd viel, is het toch wel zuur.' Overtal Door eredivisionist De Graafschap verrassend te verslaan hebben de beloftes zich dus, net als Ajax 1, geplaatst voor de achtste finales van het Amstel- Cuptoernooi. De reserve-elftallen hebben echter ook een eigen bekertoernooi, de Amstel Cup voor tweede elftallen. Daarin is Ajax ingedeeld in een poule met ADO Den Haag, AZ en FC Utrecht. In de eerste poulewedstrijd moesten de Amsterdammers het opnemen tegen de reserves van ADO Den Haag. In de vijfde minuut kreeg de ploeg uit Den Haag de eerste grote kans, maar Calabro schoot diagonaal over. Daarna nam Ajax het heft in handen. Met snel en gevarieerd combinatiespel sneden de Ajacieden door de defensie van de tegenstander. lason Culina was in de achttiende minuut dicht bij de openingstreffer, Mitchell Piqué vond drie minuten later keeper Van den Ende nog op zijn weg en in diezelfde minuut schoot Kwame Quansah uiteindelijk raak, Kwame Quansah maakt het eerste doelpunt tegen hekkensluiter Excelsior. 1-0. Al drie minuten later maakte Anthony Obodai met een schot van afstand Ajax' tweede treffer. Nauwelijks twee minuten daarna verslikte Ruud Kras zich echter en kon Van Dijk uitbreken, waardoor ADO weer dichterbij kwam, 2-1. Vlak voor rust liep Ros tegen een tweede gele kaart op en moest hij met rood het veld verlaten. Ros aarzelde voordat hij de aftocht naar de kleedkamer maakte, aangezien hij zijn eerste gele kaart alweer vergeten was. Het lukte de Ajacieden aan het begin van de tweede helft niet om de overtalsituatie uit te buiten. De tien man uit Den Haag vochten voor wat ze waard waren en boden zelfs meer tegenstand dan in de eerste helft. Na een uur wisselde Olde Riekerink Obodai voor Pienaar, wat de snelheid van het spel ten goede kwam. Pas toen Hosé in het veld kwam leverde dat ook doelpunten op. Hosé gaf bij zijn eerste balcontact een listig balletje op Pienaar, die fraai scoorde. In de laatste minuut zorgden de invallers nog voor een 4-1 score. Ditmaal maakte Hosé het doelpunt op aangeven van Pienaar. Prioriteit Het zijn drukke tijden voor Olde Riekerink en zijn ploeg. Drie dagen na de winst in het bekertoernooi voor reserve-elftallen reisde Ajax alweer af naar Breda voor de CAZINE JANUARI 2002 competitiewedstrijd tegen NAC. In de eerste helft waren de Amsterdammers duidelijk beter dan de Brabanders, wat resulteerde in twee doelpunten. Pius Ikedia, die meespeelde om wedstrijdritme op te doen, gaf na een snelle actie voor op Kwame Quansah, die 1-0 maakte. Even later verdubbelde de Ghanees de voorsprong, ditmaal op aangeven van José Valencia. Na rust zette NAC, dat veel lange spelers in het team had, meer druk en viel het de vaardige Ajacieden niet gemakkelijk de wedstrijd rustig uit te spelen. Het bleef echter 2-0 en na twee gelijke spelen, tegen Twente en Willem II, wist Jong Ajax weer een competitiewedstrijd te winnen. Een belangrijke winst, want de prioriteit ligt volgens Olde Riekeink bij de competitie. 'De wedstrijden in de Amstel Cup beleven we met de dag. We worden cup fighters genoemd. Het is leuk voor de jongens om zulke belangrijke duels te spelen en het is ook zeer leerzaam. Maar toch word ik liever, net als vorig seizoen, kampioen. De competitie is een afspiegeling van de beloftenelftallen. En als trainer van Ajax moet je in de competitie eerste worden.' Ondanks het drukke schema is het niet moeilijk het team elke wedstrijd te motiveren. Olde Riekerink: 'De spelers hebben veel plezier met elkaar. De meesten spelen al anderhalf jaar samen en zijn vorig seizoen dus kampioen geworden. Wel hebben allen een duidelijk doel, en dat is uitkomen voor Ajax 1. De "intrinsieke motivatie", zoals dat heet, is erg groot. Ik moet als trainer van al die individuen een eenheid maken.' Olde Riekerink lijkt in zijn opzet te slagen. Het individuele doel van de spelers en ook de verscheidenheid aan culturen doet niet af aan de hechtheid van het team. Dat is niet alleen in de wedstrijden te zien, op de trainingen wordt het uiterste gegeven en ook hun vrije tijd brengen de spelers vaak samen door. Zwaarbevochten overwinning In de tweede poulewedstrijd van de Amstel Cup voor reserve-elftallen ontmoette Ajax rivaal FC Utecht. Vorig jaar wonnen de Amsterdammers de kampioenswedstrijd in de Galgenwaard met 3-0 en eerder dit seizoen werd op de Toekomst teleurstellend gelijkgespeeld. Ajax startte goed tegen de reserves van 65

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 65