Medeplicht Februari 1995. Het Olympisch stadion is het mooist bij avondlicht en dit is zo'n avond waarop het beton en ijzer tot leven komen. Want Ajax speelt tegen Feyenoord en voor een dergelijk klassiek duel gooien de voetbalgoden hun agenda's om want daar wil men bij zijn. Dat Feyenoord op voorsprong komt in het uitverkochte bastion, is een verrassing. Maar Ajax zet orde op zaken. Bij rust is het 1-1 en vlak na de thee maakt Frank de Boer er 2-1 van. Dan, de 57ste minuut. Op rechts is Finidi aan de bal en die ziet links van hem een man met wapperend blond haar de vrijheid zoeken. Alsof het gemakkelijk is, speelt Finidi de bal tussen en over tegenstanders naar het vrije veld. De man met de blonde haren toomt zijn snelheid in, kijkt, wacht op de bal, zoekt naar waar het ogenblik van de waarheid zal vallen, tempert nog wat meer en plaatst de op zijn voet vallende bal direct met een heerlijk boogje voorbij de kansloze handen van de Rotterdamse keeper. De schoonheid van het doelpunt breekt het genot los van Peter van Vossen. Zwevend op het oergevoel van blijdschap laat hij zich gaan. Scoren, scoren vobr zijn club. Is er iets mooiers? Twee seizoenen lang voetbalde Peter van Vossen voor Ajax. En hij deed dat steeds met de hartstochtelijke overgave van de ware liefhebber. Zijn inzet was de supporters uit de ziel gegrepen en maakte hem populair. Hij gaf zijn bloed aan Ajax en bleek een originele voetballer en een warm mens. Een oktoberavond in 2001. Doorheen het zilveren regengordijn buigen zich de bogen van het stadion de Toekomst. Een klein, knus terrein voor een bijzondere wedstrijd. Jong Ajax speelt bekervoetbal tegen het eerste elftal van De Graafschap. Fantastisch dat voetbal nog op zo'n veld kan worden gespeeld, de aanrakingsfactor is groot. Mensen dicht langs het veld, je ruikt het gras, je kijkt de voetballers in de ogen. De Graafschappers hebben het te moeilijk tegen de mooi en effectief voetballende ploeg van coach Olde Riekerink. Jong Ajax zingend door naar de volgende ronde! Maar Ajax verliest ook. Verliest zwaar. Zo zwaar als alleen het gewicht van eer kan wegen. Want die heerlijke aanrakingsfactor, die zo ontwapenend terug deed denken aan hoe het zou moeten zijn, wordt op schandalige manier misbruikt. Peter van Vossen, dezelfde voetballer die ooit twee jaar lang alles van zichzelf gaf voor onze club en nu voor De Graafschap uitkomt, wordt beschimpt en bescholden. De aanrakingsfactor blijkt gevaarlijk. Wanneer hij de hoekschoppen neemt, worden gekken die achter de lage omheining staan, handtastelijk. Dreiging, kleine afschuwelijke waanzin. Waarom wordt deze vroeger Ajax-zoon zo beschamend bejegend? Men zegt omdat hij zich ook voor Feyenoord inzette. Omdat hij de liefde voor die club beleed. Een professionele amateur. Omdat zijn COLUMN door David Endt Foto: Louis van de Vuurst Feyenoorderschap voor hem de vervulling van een jeugddroom was. Hij gaf zijn bloed aan Feyenoord. En, mag dat niet? Waar gaan we heen met het voetbal? Waar gaan we heen met de meest elementaire vormen van respect en sportiviteit? Hetzelfde hart dat zowel voor Ajax als voor Feyenoord streed en zwoegde, werd in de oktoberregen op de Toekomst gekerfd. Een diep verdriet kroop in dat sterke, stoere lijf en verbittering stroomde door zijn bloed. Zijn warmte bevroor. En dat leed deed hem het meest pijn. De hartstochtelijke voetballer, de professionele amateur. Peter, die met evenveel spelvreugde en zegedrang voor Ajax én Feyenoord speelde. Dat is prachtsport in plaats van doodzonde. Peter, die knakte. Zieke geesten langs de lijn, ongecorrigeerd door omstanders, voeren hun eigen wetten uit. Zij stenigen de eer van Ajax. De eer die gebiedt dat tegenstanders medestanders zijn, zeker wanneer die hun bloed aan de club hebben gegeven. De ene winst weegt niet op tegen het andere verlies. Op de Toekomst zullen zulke wedstrijden niet meer kunnen worden gespeeld. Kan het erger? Het kan erger! Ajax - NAC. Men waagt het de armen omhoog te steken bij een treffer van de gasten? Sla er op! Rol de mouwen op, laat de spieren zien, mep erop los. Met brutaal geweld worden de bezoekers op een tribunevak geïntimideerd, gemolesteerd. Angst in de ogen van kinderen, van volwassenen. Schuimbekkende afstammelingen van mensen zaaien paniek. Afgrijzen rolt door het stadion, het voetbal is niet belangrijk meer. Wat bij blijft is geen uitslag of doelpunt maar de blinde struikelvlucht van mensen, jong en oud. Zij waren voor een fijne middag naar Amsterdam gekomen. Zij houden van hun eigen club. Red je lijf, red je dochtertje! Waarheen, hoe? Waarom? Blijvende pijn veroorzaakt door schoftentuig dat niets op heeft met de club waarvan men de kleuren draagt, maar dat slechts leeft van misselijkmakend terrorisme. Blijvende schade. Dertig hersenloze kerels rammen met hun vuisten, blazen hun holle basten op, genieten van de angst die zij zaaien. Gekken wanen zich helden. De voetbalgoden keren zich af. En tussen het verbijsterde, machteloze publiek op de tribune juichen een paar duizend mensen het terrorisme toe, allen medeplichtig. AJAX MAGAZINE JANUARI 2002

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 31