Een donkere dag De fototoestellen flitsten, de camera's snorden. De donkere weersomstandigheden op donderdag 29 november pasten perfect bij de toelichting die de directie van Ajax had voor de verzamelde Nederlandse pers. 'Co Adriaanse en Ajax uit elkaar' was de simpele, maar veelzeggende kop boven het eerder die dag verstuurde persbericht. Een zwarte dag voor Ajax. Met 'lasogen', zoals Leo Beenhakker zelf bromde, zaten Arie van Eijden, Jeroen Slop en Beenhakker achter de tafel. Na uren van nachtelijk vergaderen waren de heren van de directie, na ruggespraak met de Raad van Commissarissen, tot de conclusie gekomen dat Co Adriaanse met onmiddellijke ingang bij Ajax diende te vertrekken. Algemeen directeur Arie van Eijden sprak van 'een emotionele en menselijk gezien moeilijke beslissing'. Technisch directeur Leo Beenhakker, als trainer dé ervaringsdeskundige, kent de slagen van de zweep, zo gaf hij aan. Zo gaat het in het voetbal, helaas, was zijn boodschap. De journalisten hoorden de woorden van Beenhakker en Van Eijden aan, hunkerden naar meer uitleg, probeerden met omtrekkende bewegingen toch nadere informatie los te krijgen. Het spervuur van vragen ketste terug via een schild. Over de reden achter het abrupte afscheid van Co Adriaanse geen mededelingen, zo was afgesproken. Ook met Co zelf. De beslissing was 's ochtends gevallen, liet Arie van Eijden weten. Door de beursnotering van Ajax kwam direct een razende carrousel op gang; de handel in het Ajax-aandeel - of welk aandeel dan ook - duldt geen beïnvloeding, de regels zijn onverbiddelijk. Moeilijker dan het informeren van de instanties op Beursplein 5 was de boodschap aan Co. Hoe vertel je aan iemand dat diens levenswerk niet kan worden voltooid? De gang van Co, van beneden in de catacomben naar de directiekamer een door Erol Erdogan foto Louis van de Vuurst paar trappen hoger, zal een zware tocht zijn geweest. Arie van Eijden gaf toe dat Co zich niet kon vinden in de onheilstijding, maar dat hij het professioneel opvatte. En dat de nog maar net voormalige trainer/coach van Ajax, met de bijbehorende emoties en waarschijnlijk een onthutsend veranderd toekomstbeeld in het hoofd, één voor één de spelers langs is gegaan. Een hand, een woord van afscheid. Dat was het dan. Een aantal Ajacieden, een dag later nog warm en tintelend van de zwaarbevochten zege op Twente, zullen een koude rilling hebben gevoeld. Als speler anderhalf jaar lang bijna iedere dag trainen, vloeken, schelden, proberen te begrijpen, je best doen... en dan binnen nog geen tien minuten horen dat iemand anders binnenkort de aanwijzingen gaat geven. Dat moet ten minste even slikken zijn. De assistenten Leo van Veen en Peter Boeve gaven op het veld in de Arena de training, nog ongewis over hun eigen toekomst bij de club. De 'direct-betrokken-leden-van-de- technische-staf hadden de rug gerecht en waren die middag ook, toch moedig, aanwezig in de overvolle perskamer. Het was een morele nederlaag voor Ajax, moesten de sombere directieleden op de persbijeenkomst toegeven. Pijnlijk, vooral omdat het - en dat wilde Leo Beenhakker nog eens benadrukken - een goede collega en een aimabel mens betrof. Het is in het belang van Ajax dat er een andere weg wordt bewandeld, zo luidde de conclusie. Dat het nemen van een afslag in het voetbal bijna nooit kan gaan zonder brokken, pijn en menselijk leed, is blijkbaar 'des voetbals'. Het is voor iedereen die de club een warm hart toedraagt, te hopen dat de komende jaren uitwijzen dat dit niet ook 'des Ajax' hoeft te zijn. Woensdag 28 november: Co Adriaanse voor het laatst op de bank als Ajax-trainer. De 3-2 overwinning op FC Twente brengt hem geen redding. L MAGAZINE IANUARI 5 0 02

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 22