'HET IS MET MIJ ALS MET &ATAN: WE KMNNEN HEEL VEEL, MAAK HET IS ER NGd NIET UITGEKOMEN' grote club in België; Ajax is een grote club in de wereld. Dat is toch wel een verschil. Iedereen in Egypte kent Ajax. Anderlecht zegt niemand iets. Ik heb in Cairo altijd heel veel jongetjes zien lopen in een Ajax- shirt. Sommigen voetbalden erin. Terwijl ze niet eens schoenen konden kopen, hadden ze wel een Ajax-shirt. Denk je dat anderen soms ook in een Anderlecht-shirt lopen? Niet dus. Maar dat was niet de reden waarom ik voor Ajax koos en niet voor Anderlecht. De trainer, Anthuenis, zei: "Hossam is een goede speler, maar hij zal aan het begin van het seizoen niet in de basis starten. Hij moet nog ervaring opdoen." Dat is toch raar, als ze je zo graag willen hebben, terwijl je aan de andere kant leest dat de trainer je nog niet goed genoeg vindt. Waarom zou ik bij Anderlecht op de bank gaan zitten, vroeg ik me hardop af? Koller ging weg naar Dortmund, Tomasz Radzinski naar Everton. Wie zou er in de spits staan bij Anderlecht als ik op de bank zat? En daarom koos ik voor Ajax toen de mogelijkheid er was. Niet eens omdat ik beledigd was, maar omdat ik geen zin had om niet te voetballen.' Toch heb je bij Ajax ook niet kunnen rekenen op een basisplaats. Hoe zag de toekomst eruit die Ajax je in eerste instantie voorhield Mido: 'Daar was het enige probleem dat ik zelf stelde dat ik geen linksbuiten was. Ze wilden dat ik daar toch ook zou spelen, omdat ze dachten dat ik dat kon. Natuurlijk kan ik het ook wel, maar ik ben veel beter centraal. Het idee is misschien ontstaan doordat ik bij Gent vanwege een blessure een keer op de linkerflank speelde, omdat ik de enige beschikbare linkspoot in de selectie was. Die keer kwam Ajax kijken en speelde ik erg goed. Daarom zagen ze in mij een linksbuiten. Maar ik ben geen linksbuiten. Echt niet. In het nationale elftal speel ik in de spits; bij Gent speelde ik in de spits; ik heb altijd in de spits gespeeld. Dat heb ik ook direct duidelijk gemaakt in het eerste gesprek met de trainer. Adriaanse keek me enigszins ontsteld aan, maar toen we er langer over spraken voorzagen we beiden geen problemen met de rol die ik bij Ajax zou gaan vervullen. De trainer wist hoe hij me het beste kon gebruiken. Het probleem is dat iedereen enthousiast is geweest nadat ik op links speelde. Het publiek, de trainer. Iedereen, alleen ik niet. Ik voel me er als een kat in een vreemd pakhuis. Omdat ik weet dat ik veel meer kan. Alleen Beenhakker weet wat ik echt kan. Mijn vorm is verder nog niet optimaal geweest. Maar vorm is vooral vertrouwen. En vertrouwen ontwikkel je zelf, door goed te spelen en te scoren, maar ook doordat anderen je vertrouwen schenken.' Hebben zich bij Ajax veel mensen ingespannen om jou vertrouwen te geven? Mido: 'Nee, niemand. Maar dat hoeft ook niet. Het moet in eerste instantie van jezelf komen. En daarbij heb je een beetje geluk nodig, naast fysieke fitheid. Ik train goed en ik doe er alles aan. Het is met mij als met Zlatan: we kunnen heel veel, maar het is er nog niet uitgekomen. Sterker nog, ik heb nog te weinig laten zien, met die rode kaart tegen Twente daar ook nog eens bij. Ik beloof de fans dat het er opeens zal zijn. Dan zullen ze hun ogen niet geloven. Dan kunnen we alles. Vooral samen. We zijn als tweelingbroers. We voelen elkaar heel goed aan, hebben dezelfde manier van spelen en ook hetzelfde karakter. Niet gemakkelijk nee, dat karakter.' Het is voor Ajax bepaald geen verrassing dat er met Zlatan en Mido twee spelers in huis zijn gehaald die niet met zich laten sollen. Hoewel het beleid in eerste instantie liefst Amsterdamse talenten zoekt, zou volgens directeur Leo Beenhakker de branie van Zlatan en Mido hen juist erg geschikt voor Ajax maken. De redenering van Beenhakker komt er parafraserend op neer dat Ajax te weinig klootzakken in de selectie heeft; te weinig ettertjes met een grote mond. Die leemte lijken de twee met een zeker genoegen op te vullen. Mido: 'Hier ziet men ons als jonge jongens, die nog alles moeten bewijzen. Dat is op zich ook niet raar, dat men dat vindt. We zijn jong, dat valt niet te ontkennen. Maar in de jaren dat wij serieus met voetbal bezig zijn geweest, zijn we door iedereen die ons omringde opgehemeld; op een voetstuk geplaatst. Iedereen heeft altijd geroepen hoe bijzonder we zijn. En daarbij hebben we dat ook waargemaakt. We waren onmisbaar voor onze clubs. Als we niet speelden, verloor de club. Niet dat je dan arrogant moet worden en niets meer van iemand moet aannemen, maar je kunt alleen maar met die adoratie omgaan door zelf je verantwoordelijkheid te voelen en te nemen. Van een 18-jarige verwacht men dat je overal ja en amen op antwoordt. Maar zo zijn wij niet. We komen niet vanuit het niets. Dat vergeet men weieens.' Hersenletsel De relatie met de ontslagen trainer Co Adriaanse was niet optimaal, hoewel er in interviews over het algemeen geen kwaad woord werd opgetekend van Mido over zijn oefenmeester, die hij 'slim' noemde. Behalve een fundamenteel verschil in inzicht over zijn ideale positie, ontstond een ernstiger probleem toen Adriaanse zich in het openbaar negatief uitliet over de Egypenaar. Mido: 'Net toen het begon te lopen, kreeg ik die hoofdblessure in de wedstrijd tegen Apollon Limassol. Dat was het raarste moment in mijn carrière tot nu toe. Ik voelde helemaal niets meer aan de AJAX MAGAZINE JANUARI 2002 17

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 17