Van een trekpaard zou je iets meer respect voor de volbloed verwachten. Henk Spaan in Het Parool van 3 november Volgens Co Adriaanse moet Marco van Basten zijn trainerscarrière net zo rustig opbouwen als John van 't Schip. Bij FC Twente vinden ze dat het best iets sneller zou mogen. 't Wereldje in Voetbal International van 7 november Marco van Basten: 'Co Adriaanse heeft gelijk, ik heb nog heel veel te leren. Zo heb ik niets begrepen van de tactiek tegen FC Kopenhagen.' 't Wereldje in Voetbal International van 7 november Mensen komen naar het stadion om helden te vereren. Of de held gediplomeerd is of niet, speelt in de verering geen rol. Henk Spaan in Het Parool van 10 november Voor het vak van voetbaltrainer heb je geen enkel diploma nodig. Dat diploma hebben hele sneue zielen in het leven geroepen. Marco zou een fantastische bondscoach zijn. Hij weet meer van voetbal dan wie ook. Waarom? Omdat hij heel goed kan voetballen! Hij is en ruiter en paard! Youp van 't Hek in NRC Handelsblad van 12 november Het is een schertsvertoning in de Arena als Arie van Eijden en Leo Beenhakker de media van tekst en uitleg voorzien over het ontslag van trainer Co Adriaanse. Diep zuchtend en met een blik in de ogen als hebben zij zojuist een goede vriend ten grave gedragen, wringen beide heren zich achter de microfoon. Op de valreep moet Beenhakker nog één ding van het hart. "Wat mij opvalt is dat een deel van de media al maanden op zoek was naar het hoofd van Co en nu roepen jullie allemaal: wat hebben jullie nu gedaan." Kennelijk had hij nog op applaus gerekend ook. Misschien bij een volgend kunstje. Remco Stunnenberg in Het Parool van 30 november Niemand had Adriaanse zelf. AT5 had zijn auto, die wegreed van de Arena. Mooi beeld. Enigszins te vergelijken met het beeld waar fotografen in grote wielerrondes op loeren: het moment waarop een vedette (Lemond, Hinault) opgeeft en halverwege een etappe een voet aan de grond zet. Een ontslagen voetbaltrainer is niet zo mooi in beeld te brengen. De wegrijdende auto is het enige. Hans Lips in Het Parool van 30 november Als in een week waarin het Nederlandse voetbal twee gevoelige nederlagen lijdt dan toch een winnaar moet worden aangewezen, komt Johan Cruijff het meest in aanmerking. Co Adriaanse weg bij Ajax, Louis van Gaal weg bij de KNVB, Cruijff kan tevreden zijn. Paul Onkenhout in de Volkskrant van 1 december De onderwijzers zullen plaats maken voor een groep trainers die aanmerkelijk flexibeler van aard is, de praktijkjongens. Ze zijn jong, staan dicht bij de belevingswereld van de spelers, hebben een glorieus verleden als voetballer en beschouwen de media niet als een natuurlijke vijand. Paul Onkenhout in de Volkskrant van 1 december vast: 'Goh, ik ben al lang niet meer bij het voetballen geweest. Goed moment, deze persconferentie, zo zie je in één klap al je collega's weer eens.' Waar een ontslag al niet goed voor is! Er zijn veel kliekjes. Frits en Henk zijn op tv een onafscheidelijk duo, bij Ajax zijn Frits en Barbara dat. Regelmatig zitten zij naast elkaar op de perstribune, alsof ze door hun drukke werkzaamheden bij Ajax afspreken voor een vader-dochterontmoeting. Als de immer lopende, bellende en druk doende Barbara enkele kritische vragen aan Beenhakker stelt, wordt ze geflankeerd door een stoïcijnse Frits. Zou deze haar alle vragen influisteren? Ik denk het niet. Achter de tafel zitten Jeroen Slop, Arie van Eijden, Leo Beenhakker en voorlichter Jacob Bergsma. Fotografen en cameramensen van de in groten getale opgekomen tv verdringen zich voor de mooiste plaatjes. Waarom eigenlijk, vraag ik me af, want heeft zelfs een archieffoto van Co Adriaanse op dit moment niet meer nieuwswaarde dan het gezicht van één van de heren achter de tafel? Bizar is het dat een kritische krantenjongen aan de Ajax-directie vraagt waarom Adriaanse uitgerekend na een overwinning is ontslagen. Alsof hij het voor Co wil opnemen, terwijl dezelfde vragensteller na de 1-3 tegen Celtic schreef dat het ontslag van Adriaanse onvermijdelijk was. Een verslaggeefster, van wie ik de naam niet ken, vraagt of de Ajax-leiding niet bij zichzelf te rade moet gaan. Drie ontslagen oefenmeesters in relatief korte tijd, dat is veel, zo stelt zij (terecht) vast. Van Eijden gaat deze vraag niet uit de weg: 'Ook wij hebben ons vanochtend bij het nemen van deze beslissing achter de oren gekrabd, wij verdienen hier zeker geen schoonheidsprijs. Het is een morele nederlaag voor Ajax.' In het begin van de persconferentie is de Foto: Louis van de Vuurst toon achter de tafel zakelijk, later wordt men losser, wat de persconferentie zeker ten goede komt. 'Het gaat er niet om wat jij gelooft, het gaat erom wat ik wil zeggen,' briest Beenhakker als een vragensteller een discussie wil beginnen met 'Ja, maar ik geloof...' Na drie kwartier is de stemming zelfs AJAX MAGAZINE JANUARI 2002

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 169