De keuzes van Kees Jansma Canal+ maakte. Er waren na zijn vertrek enkele interne conflicten bij de NOS, met name de positie van Martij n Lindenberg was niet altijd onomstreden. Vindt Jansma dat hij bij de NOS wordt gemist? Jansma: 'Ik heb dat gevoel enige tijd gehad, maar ben er inmiddels zo lang weg dat ik mij niet meer zo met de NOS bezig houd. Gelukkig heb ik nog steeds goede contacten met NOS-medewerkers. Ik zeg nu eigenlijk altijd maar één ding over de NOS: ik vind het jammer dat een heel bekwame figuur als Martijn Lindenberg zo onder vuur heeft gelegen. Ik heb tien jaar met hem samengewerkt, hij heeft zijn hebbelijkheden en onhebbelijkheden en verschilt daarin niet van andere mensen. Het kan niet zo zijn dat jonge verslaggevers, die nog maar aan het begin staan van hun loopbaan, zomaar voorbijgaan aan de kwaliteiten en het inzicht van Martijn Lindenberg.' Is er eigenlijk jong talent in Nederland, of moeten we het nog jaren lang met Mart Smeets doen? 'Nee, dat is fysiek niet eens mogelijk. Dat geldt trouwens ook voor mijzelf en Theo Reitsma. Het houdt toch een keer op. Met 54 jaar ben je nog niet bejaard, maar het is wel een leeftijd waarop je oog moet hebben voor jonge mensen. Ik vind Jeroen Grueter van de NOS een talent. Bij ons vind ik John van Vliet en Philip Kooke veelbelovend. Tegenwoordig is het aanbod vele malen groter. Het publiek van nu kan zich dus sowieso niet meer vastpinnen op één presentator. Toch moeten er nieuwe gezichten komen. Vlak trouwens Tom Egbers niet uit, een jonge presentator met een eigen stijl. Toine van Peperstraten is volgens mij een goede presentator, maar te veel met zichzelf bezig. Krulletje hier, beetje lak daar. Doet me denken aan de egotripperij die we allemaal in het begin hebben gehad. Een ander talent is Wilfred Genee, die een jaar lang wekelijks op zijn flikker heeft gehad van Edwin Struis in Sportweek. Maar ik vind hem goed, hij is in staat om zonder autocue alles uit het hoofd te doen. Hij zal ooit bij Studio Sport terechtkomen. In het algemeen vind ik het niveau van de Nederlandse sportjournalistiek op een hoger niveau liggen dan in het buitenland.' Hebt u weieens aan een switch gedacht? Afscheid nemen van de sport en een heel andere richting kiezen? 'Jazeker. Ik sluit zo'n stap niet uit. Ik vind van mijzelf dat ik redelijk breed ben georiënteerd. Van mijn medewerkers verwacht ik dat ze 's ochtends de gehele krant lezen, en niet alleen de sportpagina's. Ik heb weieens gedacht aan een Andries Knevel-achtig praatprogramma, met daarin regelmatig mensen uit de sport. En zo'n programma wil ik dan maken voor een andere omroep dan de EO. Die kans is er al geweest en ook nu is het idee nog niet van de baan. Ik moet toegeven dat ik hier enige faalangst heb. Kan ik dat wel? Mijn hoofd wordt geassocieerd met sport. Zodra ze die kale man op de buis zien, denken de mensen thuis: oh, is er nu alweer sport?' Faalangst? Meent u dat? 'Nou, ik ben misschien niet echt bang, maar vind tegelijkertijd dat je jezelf niet moet overschatten. Interesse alleen is niet voldoende om een programma te maken. Wat Frits en Henk doen, dat vind ik leuk. De NOS doet er alles aan om het te imiteren, maar dat lukt ze niet en het zal ze ook nooit lukken. Ik zou zo'n formule ook aankunnen, maar helaas is het al bedacht. Daar ben ik wel een beetje jaloers op. Ik vind het fantastisch hoe die twee dat programma met elkaar maken. Natuurlijk kun je er het één en ander over opmerken, maar we kijken er in Nederland toch met z'n allen naar. Het lijkt me heerlijk om zo'n programma te maken.' Canal+ is dus niet uw eindstation? 'Nee, ik denk het niet. Over drie jaar loopt mijn contract af, ik ben dan 57. Ik houd veel van reizen. Ik ben redelijk onafhankelijk en zou bijvoorbeeld over drie jaar ook kunnen gaan rondtrekken en mijn ervaringen aanbieden aan een krant. Want ik houd erg van schrijven. Maar radio sluit ik ook niet uit. Veel mensen begrepen niet waarom ik de keuze maakte om weg te gaan bij de NOS. Maar ik had het tien jaar gedaan en wilde liever zelf opstappen voordat mensen een hekel aan me zouden krijgen. Canal+ was iets nieuws, dat sprak me aan. Ik weet dat ik in de bevoorrechte positie ben om zelf te kiezen.' Televisie of krant? 'Krant. Televisie is oppervlakkig, hét lezen van een krant levert mij meer op.' Ajax, PSV of Feyenoord? 'ADO Den Haag.' Commercieel of publiek? 'Ik zie inmiddels geen enkel verschil meer. Het is een achterhaalde discussie.' Uit eten of thuis eten? 'Oei, dat is een moeilijke, daar moet ik mee oppassen... Uit eten, maar daar zal ik wel ruzie over krijgen.' Wel of geen Leefbaar Nederland? 'Niet. Ik ben heel bang dat Leefbaar Nederland verwordt tot een extreem rechtse partij.' Melkert of Dijkstal? 'Melkert. Omdat ik al van jongs af aan op zijn partij stem en nooit anders heb gedaan, ook nu mijn maatschappelijke positie enigszins ten gunste is veranderd.' Camps of Derksen? (Na een lange stilte:) 'Derksen. Omdat hij toch veel meer uit de sport voorkomt dan Camps. Derksen heeft altijd en overal een mening over, maar hij weet waarover hij het heeft. Derkser is een echte voetbalman.' Interviewen of geïnterviewd worden? lInt<>ruif»vw>n AJAX MAGAZINE JANUARI 2002

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 163