duidelijk probleem, want de leiding van nu sluit volgens mij te veel compromissen. 'Jacob Bergsma, overigens een oud medewerker van Canal+, heeft in het vorige Ajax Magazine gelijk als hij het over een dreigende vervlakking heeft van het niveau van de sportjournalistiek. Er is door het grote aanbod geen ruimte meer om te denken, zoals Ben de Graaf dat altijd zo mooi kon zeggen. Maar Ajax moet wel oppassen! Je moet die uitspraken namelijk nuanceren en niet meteen betrekken op je eigen club. Ajax heeft altijd aandacht willen hebben, want ze zijn graag de beste. Maar Ajax mag nooit denken dat de journalistiek opportunistisch is, want dat zijn ze zelf ook altijd geweest. Zie mijn eerdere opmerking over Olsen, Wouters, Beenhakker, Winter, Arveladze, Witschge en ga zo nog maar even door. Die lijst met namen is niet bedacht door de sportjournalistiek!' Dollen met Van Hanegem Enkele dagen later treffen we elkaar opnieuw, tijdens de competitiewedstrijd Feyenoord - Vitesse. Canal+ zendt dit treffen rechtstreeks uit. Jansma doet vanuit de catacomben de inleiding, geflankeerd en gesouffleerd door vaste medewerker 'In het algemeen vind ik het niveau van de Nederlandse sportjournalistiek op een hoger niveau liggen dan in het buitenland' Willem van Hanegem. Hij dolt regelmatig met Van Hanegem, in wiens tuin hij ooit voor het oog van de camera de primeur had dat De Kromme, vanwege een conflict met trainer Ernst Happel, had besloten om niet mee te gaan naar het WK in Argentinië. Drieëntwintig jaar later zijn Jansma en Van Hanegem collega's. Opvallend is het dat zelfs de geroutineerde Jansma vlak voor de live-uitzending een tikkeltje nerveus is, soms zelfs prikkelbaar. Pim Doesburg komt langs, hij schudt Jansma lachend de hand. Het schudden van handen herhaalt zich diverse malen als de spelers van beide ploegen voor de eerste warming-up het veld op gaan. Opnieuw is er spanning bij Jansma waarneembaar als de wedstrijd een half uur wordt uitgesteld, omdat de Vitesse-supporters het stadion niet op tijd kunnen bereiken. Het improviseren gaat hem gemakkelijk af. Als tegen acht uur de spelers en hun piepjonge mascottes in de catacomben klaar staan, roept een klein, wijs, bebrild jongetje tot de presentator: 'Meneer Jansma, weet u dat mijn buurman Canal+ heeft?' Jansma moet hard lachen en vertelt het vergenoegd aan zijn medewerkers. Even verderop is er een mooi contrast: terwijl Gyan in diep gebed verzonken is, vertelt Van Hooijdonk pal achter hem de laatste grappen aan zijn voormalige collega's van Vitesse. Jansma volgt Feyenoord - Vitesse in de door NOS en Canal+ gedeelde skybox. Op het naambordje in de gang van het stadion blijkt de 'C' te zijn weggekrast. Zou Gerard Cox dit hebben gedaan? Jansma volgt de wedstrijd in opperste concentratie en staat voortdurend in contact met de regie. Hij leeft intens mee en is het vaak oneens met scheidsrechterlijke beslissingen. Na afloop van de lange avond is hij vermoeid, waarop we besluiten om een derde afspraak te maken, opnieuw op de redactie van Canal+. Journalistiek Het is alweer vier jaar geleden dat Jansma de verrassende overstap van de NOS naar AJAX MAGA7INF IAN1JARI 2003 161

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 161