voor Trouw de wedstrijd Benfïca - Ajax was. Ajax had thuis in de sneeuw met 1-3 verloren. Mijn toenmalige chef dacht bij zichzelf: ach, Ajax ligt er nu toch uit, laten we leerling Jansma naar Lissabon sturen. Ik zei toen, zeer kwiek zoals later bleek: oké, dat is prima, op voorwaarde dat ik Ajax mag blijven volgen als ze er wel doorkomen. Ik neem aan dat het verhaal bekend is voor Ajacieden. Het werd in Lissabon 1-3, waarna de beslissingswedstrijd in Parijs eindigde in 3-0 voor Ajax, na verlenging. Ajax had zich geplaatst voor de halve finale en ik heb tot aan de finale in Madrid de wedstrijden van Ajax voor Trouw verslagen. Mijn chef hield dus woord.' Hoe kijkt u nu tegen Ajax aan, op het organisatorische, sportieve en bestuurlijke vlak? 'Ik denk dat Ajax vooral rust nodig heeft. Ze zullen er alles aan moeten doen om die rust te creëren. Ik zie Ajax momenteel als een onrustig in bed woelende tobclub. En dat terwijl de resultaten in de Nederlandse competitie goed zijn. Hoewel het in het Ajax Magazine wordt tegengesproken, is die onrust er echt. Ga het lijstje maar na: Oldenhof, Kales, Blind, Beenhakker, Witschge, Winter, Arveladze, Adriaanse, de beursgang, Van Os, Wouters, Olsen... Een ongelooflijk lange lijst van gebeurtenissen die niet goed zijn geweest voor Ajax. Ajax heeft behoefte aan een eenduidige leiding, iemand naar wie iedereen wil luisteren. Ik heb de indruk dat Michael van Praag al heel erg aan het afbouwen is en de leiding - terecht overigens - heeft overgedragen aan professionals. Maar eigenlijk zou zijn opvolger er al moeten staan. Ajax heeft zichzelf altijd de druk opgelegd dat het een absolute topclub moet zijn, maar dat kan niet meer. De tijden veranderen, het spelerspotentieel neemt af.' Waf zou u Ajax, als buitenstaander met een kritisch oog, aanraden teneinde de onrust de kop in te drukken? 'Een gezamenlijke inspanning om eens een jaar lang je muil dicht te houden. Bij Ajax lult werkelijk iedereen over iedereen, en met iedereen. Ik zeg het maar gewoon in de meest rake bewoordingen. Over Van den Herik kun je zeggen wat je wilt, maar het is in ieder geval duidelijk wie bij Feyenoord de baas is. Daar is met de vroegtijdige contractverlenging van Van Marwijk bewust gekozen voor rust. 'Co Adriaanse lijdt volgens mij onder de onrust om zich heen. Ik ben zelf veel minder negatief over de voetbalkennis van Co dan sommige van mijn collega's. Hier laat de sportjournalistiek zich te veel beïnvloeden door emoties van buitenaf. Ik vind dat twee dingen vaak met elkaar worden verward: Co's onbedwingbare neiging om overal een mening over te hebben en Co's voetbalkennis. Co's 'Ik vind dat Ajax nonchalanter met de kritiek moet omgaan, hoewel ik me ook wel weer voor kan stellen dat ze boos worden als je met de maffia wordt vergeleken' uiteenzetting over technische zaken is meestal heel goed en duidelijk. Ik denk dat hij goed met de spelers bezig is. Door zijn functie als coach van Ajax moet hij zich echter met zoveel zaken bezighouden, dat zijn waardevolle voetbalkennis soms ondersneeuwt. Iedereen beoordeelt nu of Co wel of niet aardig is, terwijl moet worden beoordeeld of hij al dan niet een goede coach is. Ik vind hem als trainer goed, maar tegelijkertijd vind ik ook dat hij als persoonlijkheid regelmatig te veel doordraaft. Kennelijk is er niemand bij Ajax die hem kan afremmen. Ik hoorde Co bij Studio Sport een keer, ongevraagd, zijn mening geven over de journalistieke benadering naar aanleiding van de gebeurtenissen op 11 september. Kijk, dat zou hij niet meer moeten doen. Hij komt over als iemand die geen twijfels heeft, maar dat geloof ik niet. Ieder mens heeft twijfels.' Ajax en de kritiek In het vorige nummer van Ajax Magazine werd door enkele auteurs, onder wie voorzitter Michael van Praag, fel gereageerd op enkele stukken in de media, die - zo vonden zij - de naam van Ajax in diskrediet hadden gebracht. Hoe moet een topclub als Ajax volgens Jansma omgaan met kritiek? 'Ik vind dat je nooit mag generaliseren. Je mag dus nooit zeggen dat de gehele sportjournalistiek zich op een hellend vlak bevindt. Het gekke is dat je steeds vaker in Ajax-kringen hoort: "We liggen wel erg onder een vergrootglas." Dat hoorde je vroeger bij PSV en Feyenoord. Ik vind dat Ajax nonchalanter met de kritiek moet omgaan, hoewel ik me ook wel weer voor kan stellen dat ze boos worden als je met de maffia wordt vergeleken. Maar ga dan naar de Raad voor de Journalistiek! Die is daarvoor. Ik vind dat Ajax vrij krampachtig op bepaalde stukken in de media reageert. Ajax heeft in zijn lange historie altijd een haat-liefdeverhouding met de pers gehad. Dat was al zo in de tijd van Jaap van Praag. Ajax is een fenomeen in de geschiedenis van het clubvoetbal, dat roept automatisch reacties op. Iedereen denkt mee met Ajax. Dat houdt in dat de leiding sterk genoeg moet zijn om beslissingen te nemen. Daar ligt een AJAX MAGAZINE JANUARI 2002 159

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 159