tevreden als buitenstaander Pt PUITtNSVAANP Insider Jansma Kees Jansma (1947) is sportjournalist. Hij heeft alle facetten van het vak uitgeoefend: krant, tijdschrift, radio en televisie. Zijn contactenkring is zo groot dat Jansma eerder insider is dan buitenstaander, maar zelf ziet hij dat anders: 'Het bewaren van een zekere afstand is noodzaak.' Een interview met een van de bekendste gezichten uit de sportjournalistiek over Ajax en de media, zijn vader, zijn huidige werkgever Canal+, Co Adriaanse, het niveau van de sportjournalistiek in Nederland, faalangst en zijn liefde voor film en theater. H|t is druk op de redactie van Canal+, op de dag van onze eerste afspraak. Een grote, open ruimte waarin een aangenaam chaotisch en soms jongensachtig sfeertje heerst. Het is 12 november, de dag waarop Canal+-medewerker Wim Kieft zijn 39ste verjaardag viert. Een redactielid ontdekt dit, min of meer toevallig, bij het lezen van De Telegraaf. Hij aarzelt niet en belt onmiddellijk naar huize Kieft. 'Zeg Wim, gefeliciteerd jongen! We zitten hier eigenlijk met z'n allen op die taart te wachten. Wanneer komt die?' De overige redactieleden volgen elkaar snel op. Als de één heeft opgehangen, hangt de volgende, tot groot genoegen van de anderen, aan de lijn bij Kieft. En steeds maar weer die slotvraag: waar blijft de taart? Kees Jansma geeft sinds het najaar van 1997 leiding aan de sportredactie van Canal+. Aan de muur van zijn kamer herinneren enkele foto's aan een ander verleden: als voetballer en als beginnend verslaggever. Hoewel hij verkouden en druk is (regelmatig wordt Jansma onderbroken door de telefoon), blijft hij ruim anderhalf uur rustig en vriendelijk de vragen beantwoorden, ook als hij, op verzoek van de fotografe, de regen moet trotseren om in het nabij gelegen bos te poseren voor een gedeelte van de fotosessie. door Jeroen van den Berg foto's Wanda Tuerlinckx Kan het eigenlijk wel, een sportjournalist, een autoriteit zelfs, interviewen voor de rubriek De BuitenstaanderGlimlachend: 'Ja hoor, dat kan zeker. Iedere journalist, ook al is hij nog zo betrokken bij het onderwerp waarover hij moet berichten, is een buitenstaander. Dat geldt ook voor mij. Zodra journalisten van zichzelf denken dat ze meer zijn dan een buitenstaander, denk ik dat zij hun eigen rol overschatten. Het bewaren van een zekere afstand is noodzaak.' 1957, Ajax - PSV 1-0 'Ik houd van sport en kom daarvoor uit. Daarom schaam ik mij er ook niet voor om sportjournalist te zijn. Het is voor dit blad misschien wel aardig om te vermelden dat ik mijn eerste voetbalwedstrijd bijwoonde in de Meer, als jochie van een jaar of tien. Mijn vader, een echte Ajax-fan, nam mij toen mee naar de wedstrijd Ajax - PSV. Het begon allemaal niet best. We waren te laat, en toen we eenmaal in het stadion waren, was het al 1-0, door een doelpunt van Piet van der Kuil. Dat was tevens de eindstand. Vreselijk natuurlijk, want als jong jochie wil je het liefst doelpunten zien. Toen mijn vader met pensioen ging, hij is nu 82, hebben wij hem een seizoenkaart voor Ajax gegeven. Ik heb dat verhaal ooit aan Michael van Praag verteld, waarop hij heel gevat reageerde: "Ja, dat is wel een Ajacied hè? Jij niet." Tot mijn verbijstering, en dat bedoel ik positief, is mijn vader twee jaar geleden door Van Praag persoonlijk gebeld voor het bezoeken van een thuiswedstrijd in de Arena, compleet met rondleiding. Ze hebben hem thuis in Veenendaal afgehaald en weer naar huis gebracht. Mijn vader vond dat natuurlijk prachtig en ik moet toegeven dat het mij ook wat deed. Hij vond de Arena een mooi stadion. Ik heb zelf weieens last van de hang naar vroeger; zo houd ik van de Meer en van het Zuiderpark. Toch is de Arena mooi, het stadion beantwoordt volledig aan de wensen van nu. De supporter van nu is gehecht aan comfort en wil niet meer in een achterafstadion met vieze pisbakken worden weggeduwd.' 1969, Benfica - Ajax 1-3 'Hoewel mijn vader altijd hardnekkig ontkent dat hij voor Ajax is, is hij dat natuurlijk wel. Daarom vond ik het voor hem zo leuk dat mijn eerste grote opdracht AJAX MAGAZINE JANUARI 2002

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 156