organisatie naar zich toe en was de UEFA Cup een feit. Ajax nam dus deel aan de laatste editie van het Jaarbeursstedentoernooi. In West- Duitsland was men nog pünktlich qua reglement geweest en was de club van Hannover, waar jaarlijks een Messe plaatsvindt, ingeschreven. Dat Hannover 96 het afgelopen seizoen in de Bundesliga als elfde was geëindigd, deed dus helemaal niet ter zake. De KNVB had het met de nummers twee en drie van de eredivisie, Ajax en FC Twente, pragmatischer aangepakt. Ajax mocht dan Europa-Cupfinalist zijn geweest, en Hannover 96 een figurant in de Bundesliga, helemaal gerust was men niet in Amsterdam. De vorm in de eredivisie Sjaak Swart heeft gelijkgemaakt en wordt omhelsd door Ruud Suurendonk. was niet groot. Johan Cruijff en Henk Groot waren met het Nederlands elftal tegen Polen geblesseerd geraakt. De opgelopen knieblessure van Groot zou zelfs het einde van zijn loopbaan inluiden. Geen Cruijff en Groot dus, en ook Piet Keizer was (aan zijn rug) geblesseerd. Maar zeker in de voetbalwereld geldt - in goed Duits - het adagium 'de een zijn dood, is de ander zijn brood'. En dus mocht alleskunner Ruud Suurendonk in het Niedersachenstadion opdraven. Zelfs voor Ton Pronk was een plaatsje gereserveerd. De Amsterdammer behoorde met ondere anderen Bennie Muller tot de 'slachtoffers' van Michels na de verloren Europa-Cupfinale, maar Pronk zou zich (als enige) uit het tweede elftal terugknokken in het eerste, nu als middenvelder. In Hannover maakte Pronk na rust zijn rentree ten koste van Suurendonk, die weer eens bedankt werd Foto: Spaarnestad Fotoarchief/ANP voor bewezen diensten. Het stond op dat moment al 2-1, door doelpunten van jupp Heynckes (de latere Borussia Mönchengladbach-ster), Sjaak Swart, die toen ook al 'toch die kant op' moest, en Josip Sklobar. Tweede elftal In de tweede helft zagen de toeschouwers in het Niedersachsenstadion een zeer verdedigend Ajax, dat vrede leek te hebben met de stand. De tactiek van Michels slaagde. Hannover-trainer Zlatko Cajkovski toonde zich een slechte winnaar: 'Voor mijn part hadden we met 5-1 verloren. Ajax is mij bar tegengevallen. En met mij al die 25.000 mensen die gekomen waren om de Europa-Cupfinalist te zien schitteren. De ploeg met een roep, met een faam. Maar wat krijgen ze ervoor in de plaats? Niets, helemaal niets. Met acht man in de defensie kunnen ze wel. Maar ik weet wel wat Ajax wil. Volgende week thuis winnen. Van mij mogen ze. Ik kom met mijn tweede elftal. En we gaan ook met zijn achten in de verdediging.' De verliezende coach, Rinus Michels, was minder ontevreden dan de winnende: 'Zo'n Duitse ploeg op eigen veld blijft altijd gevaarlijk. We kregen in de eerste helft twee gekke doelpunten tegen. Als je dan na rust in een ploeg zonder Cruijff, Keizer en Groot blijft aanvallen, loop je het risico nog meer van zulke doelpunten tegen te krijgen. Dus tekende ik bij de rust voor 2-1. Maar Hannover heeft na rust er ook niets meer aan gedaan. Als ze nu een extra mannetje bij Vasovic hadden gezet, maar nee, ze bleven op hun eigen helft.' In het Olympisch stadion speelde Ajax een week later Hannover van het veld en uit het toernooi: 3-0. Ajax bleek de eerste en laatste Nederlandse club die in het Niedersachsenstadion een Europa- Cupwedstrijd zou spelen. Dat is niet zo gek, want Hannover 96 plaatste zich amper meer voor een Europees toernooi. Inmiddels speelt de club al weer zo'n negen jaar in de tweede Bundesliga. Het vergaat ze er dit seizoen goed, zodat een terugkeer op het hoogste Duitse niveau mogelijk is. En dan komt de gewenste renovatie van het Niedersachenstadion misschien weer aan de orde. Want die trap, dat kan toch echt niet meer. 144 AJAX MAGAZINE JANUARI 2002

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 144