De drie toernooien om de Europa Cup 1, de Europa Cup 2 en de UEFA Cup zijn de podia waarop Ajax de afgelopen 44 jaar in Europa zijn kunnen met wisselend succes heeft mogen etaleren. Er zijn echter nog twee toernooien waaraan Ajax heeft mogen deelnemen: de Intertoto en de Jaarbeursstedenbeker. In het laatste toernooi debuteerde Ajax in september 1969. Dat gebeurde in het Niedersachsenstadion van Hannover, een stadion met weinig Nederlandse clubhistorie. Na Ajax zou nooit meer een Nederlands elftal (behalve hét Nederlands elftal) een officiële wedstrijd spelen in het centraal en gemoedelijk gelegen stadion. Foto: Henning Angerer-Bongarts/Omnipress De bouw van het Niedersachsenstadion was een direct gevolg van het einde van de Tweede Wereldoorlog. Het puin van het gebombardeerde Hannover werd gebruikt als fundament. aftakkingen van de rivier de Leine. Het Niedersachenstadion combineert - in goed Duits - the best of both worlds. Het Niedersachsenstadion was een typisch geval van - in goed Duits - 'voor een dubbeltje op de eerste rij zitten'. De gemeente Hannover kon niet meer dan vier miljoen Mark aan het complex uitgeven, maar boerenslimheid en de oorlogsresten maakten het toch tot een stadion van allure. Op 26 september 1954 vond de opening plaats van het vrijwel onoverdekte, maar uitgestrekte (de tribunes lopen langzaam omhoog) en grote stadion. Met een capaciteit van 86.000 mensen was het Niedersachsenstadion na het Olympisch stadion van Berlijn meteen het grootste stadion van West-Duitsland. Vreemd genoeg had de kolos geen vaste bespeler. Hannover bleef lekker zonder apostrof in het eigen, kleine Eilenfeldstadion. Balpennen Geen vaste bespeler dus, maar het was zelden stil in het Niedersachsenstadion. Het West-Duitse voetbalelftal speelde er veel wedstrijden en ook vonden er handbalwedstrijden, religieuze bijeenkomsten en muziekconcerten plaats. In 1962 trok Hannover uiteindelijk toch het Niedersachsenstadion in. Het bleef een groot, maar vrijwel onoverdekt stadion. De enige grote verandering was in 1967 de plaatsing van lichtmasten, die nog het meeste leken op enorme balpennen. Geschiedenis schreef het stadion pas in 1974 toen het een van de decors was van het WK voetbal. Daartoe werd het stadion eindelijk geheel overdekt. De hoofdtribune van het stadion, met zijn elf golvende platen, lijkt op de overdekking van het oude Roda TC-stadion Kaalheide of de oude hoofdtribune van MW. Men creëerde meer zitplaatsen en rond het complex (met atletiekbaan, zwembad en sporthal - we zijn wel in Duitsland) werden duizenden bomen geplant, zodat het stadion van buiten leek op een op een bosrijke heuvel gelegen fortje. In goed Duits: 'het oog wil ook wat'. Het Nederlands elftal begon in 1974 zijn zegetocht in het uitverkochte (58.000 toeschouwers) Niedersachsenstadion. Vooraf was er scepsis over de werkelijke kracht van Oranje, dat sinds 1938 niet meer op een WK had gespeeld. Zelfs de clubsuccessen van Feyenoord en Ajax hadden geen gevolg gekregen met plaatsing voor het WK van 1970 of het EK van 1972. In het Niedersachsenstadion brak Nederland op 15 juni eindelijk de ban. Uruguay kwam er met 2-0 nog genadig vanaf. De Ajacied Johnny Rep scoorde twee maal, de eerste Nederlandse WK-doelpunten in 36 jaar. Andere Ajacieden op het perfecte veld waren Wim Suurbier, de verrassende libero Arie Haan, Ruud Krol en Johan Neeskens. En mogen we aanvoerder Johan Cruijff (Barcelona) alstublieft ook tot de Ajacieden rekenen? De derigduizend Nederlanders (een onverwacht hoog aantal) op de tribunes vonden van wel.Die Hollander sindjetzt mnz heisse WM-Favoritenf brulden enkele AJAX MAGAZINE JANUARI 2002 141

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 141