van echt internationale klasse en werden direct in de eerste ronde met 6-1 en 1-1 door Rapid Wien het toernooi uitgeknikkerd. Het Limburgse Rapid JC, waaruit in 1962 Roda JC zou ontstaan, deed het een jaar later weinig beter tegen Rode Ster Belgrado, al waren de cijfers iets minder slecht: 3-4 (thuis) en 2-0. Per trein Nederland was dus nog niet erg warmgelopen voor de Europa Cup. Het was Ajax dat hierin verandering bracht. De Amsterdammers waren in 1957 kampioen geworden en mochten dus voor het seizoen 1957-1958 aantreden. De eerste ronde overleefden ze probleemloos: vrijgeloot. De loting voor de tweede ronde was in Madrid. Roef Vunderink, commissaris betaald voetbal bij Ajax, vloog naar de Spaanse hoofdstad waar hij zag hoe uit de champagnekoeler het destijds Oost-Duitse Wismut tevoorschijn kwam. De eerste wedstrijd werd op 20 november in Aue bij Karl-Marx-Stadt gespeeld. Ajax reisde er per trein naar toe. Hoe onbelangrijk het Europa-Cuptoernooi toen nog gevonden werd, blijkt uit het feit dat er geen Nederlandse fotojournalisten bij waren. De enige foto's die er na al die tijd van die wedstrijd zijn overgeleverd komen uit privéarchieven van enkele spelers. En Foto's: Jan van Drecht Spelmoment uit SC Wismut - Ajax (20 november 1957: 1-3). Ger van Mourik kopt terug op zijn keeper Eddy Pieters Graafland. Een bezoek aan het Ajax Museum maakt deel uit van de World of Ajax Tour. U krijgt eerst iets te drinken aangeboden en ziet daarna een korte film. Dan volgt een rondleiding door de Arena en een bezoek aan het museum. Voor kinderen zijn er speciale kinderrondleidingen, met spelletjes, een quiz en een cadeautje. De prijs van de 2 uur durende World of Ajax Tour bedraagt ƒ20,00 p.p. Kinderen t/m 12 jaar en 65+-pashouders betalen ƒ17,50 p.p. De starter-tour (1 uur, reserveren niet nodig) kost ƒ17,50 p.p. en ƒ15,00 voor kinderen t/m 12 jaar en 65+-pashouders. Voor grote groepen gelden speciale tarieven. Voor inlichtingen en reserveringen: 020-3111336. U kunt ook alleen het museum bezoeken. Toegang en kaartverkoop lopen via de Official Ajax Fanshop. De entree bedraagt ƒ7,70 (€3,50). Openingstijden: 1 apr-30 sep ma t/m vr 9.30-18.00, za en zo 10.00-17.00 (niet tijdens wedstrijden op zondag); 1 okt-31 mrt ma t/m za 10.00-17.00, zo alleen op koopzondagen (niet tijdens wedstrijden op zondag). Openingstijden Arena-tours: dagelijks 10.00-17.00. Voor het eerst de ceremonie voor een Europese aftrap: Ajax-aanvoerder Van Mourik schudt de hand van Wismut-collega Bauer. linksbuiten Willy Schmidt, een verwoed amateurfilmer, had zijn camera meegenomen. Hij maakte een leuk filmpje, met beelden van vooral de treinreis en de aankomst in het stadion. Wedstrijdbeelden staan er niet op want Schmidt moest zelf immers spelen. In de modder van het uitverkochte stadion had Ajax tot verbazing van de Oostduitsers weinig moeite met Wismut. Al na vijf minuten maakte Piet van der Kuil uit een soloactie Ajax' eerste Europa- Cupdoelpunt. Daarna scoorden Wim Bleyenberg en opnieuw Van der Kuil het tweede en derde doelpunt. In de slotminuten maakte Wismut een tegendoelpunt. Ajax' overwinning was een bittere pil voor de Duitsers en het resultaat kwam zelfs op de voorpagina van het dagblad Die Volksstimme terecht: Wismuth stürmte - Ajax schoss die Tore. Als gezegd zijn er weinig beelden van overgebleven, slechts enkele foto's, gemaakt door de toenmalige reservekeeper Jan van Drecht. In het museum waren daarvan verschillende te zien, maar in 'de nieuwe editie' van het museum zijn alleen het bovengenoemde krantenverslag te zien en een foto van de aanvoerders die de vaantjes uitwisselen. Ook van de thuiswedstrijd is weinig bewaard gebleven, maar dat komt omdat de wedstrijd 's avonds werd gespeeld en een wedstrijd fotograferen in het donker, dan ging toen nog niet zo goed. Er was maar weinig publiek op de wedstrijd afgekomen, het Olympisch stadion was maar voor dertig procent gevuld. De wegblijvers kregen gelijk want de wedstrijd was weinig spectaculair. Piet Ouderland maakte het enige doelpunt en Ajax was een ronde verder. Het feit dat een Nederlandse club zowaar de kwartfinale van het toernooi had bereikt, deed de natie opeens wel ontvlammen. De aandacht voor die tweede Europa-Cupwedstrijd was daarom veel groter. Het resultaat, een 2-2 gelijkspel thuis en een 4-0 nederlaag uit tegen Vasas Boedapest, viel daarom behoorlijk tegen. Ajax lag eruit en uiteindelijk won Real Madrid de beker. Pas drie jaar later zou Ajax een herkansing krijgen. AJAX MAGAZINE JANUARI 2002

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 135