Waar waren de journalisten? Ajax' eerste Europa-Cupwedstrijden In de rubriek Museumstukken worden voorwerpen behandeld die in het Ajax Museum te bewonderen zijn. Deze keer zijn dat een paar foto's van Ajax' debuut in het Europa-Cuptoernooi. Destijds, in 1957, leefde de Europa Cup nog nauwelijks in Nederland. Daarom is het eigenlijk zeer bijzonder dat er überhaupt aandenkens bestaan aan Ajax' eerste Europa-Cupavontuur. Toen op 2 april 1955 een grote groep Itötemetoten uit de Europese voetbalwereld zich in Parijs verzamelde om te sfïÉÉen over een Europees bekertoernooi, kon niemand bevroeden dat hieruit het fameuze Europa-Cup-1- toernooi en later de Champions League zouden ontstaan. Het initiatief kwam van de inmiddels overleden Gabriël Hanot van het Franse sportdagblad L'Equipe. Hanot had zich blind geërgerd aan de Engelse sportpers, die destijds ook al ongeëvenaard chauvinistisch was. De Engelse landskampioen Wolverhampton Wanderers had in twee, op zich onbelangrijke oefenpotjes achtereenvolgens Spartak Moskou en het Hongaarse Honved verslagen. De Engelse journalisten begroetten deze resultaten door the Wolves meteen maar tot wereldkampioen te bombarderen. De Fransman Hanot was woedend en schreef op de 15de december 1954 een ferm artikel in L'Equipe. Hij wees daarin zijn Engelse collega's gedecideerd op het bestaan van voetbalgrootheden als AC Milan, Internazionale, Barcelona en Real Madrid. Alleen een echt groot en serieus toernooi tussen dergelijke topclubs zou volgens Hanot het Engelse gebral kunnen doen verstommen. En na overleg met zijn hoofdredacteur Jacques Goddet werden zestien Europese topclubs naar 1 34 MMSEMMSEUKKEN door Carel Berenschot Parijs uitgenodigd voor een informatieve bespreking op 2 april 1955. Het resultaat was dat vijf maanden later, op 4 september 1955, in Lissabon het eerste Europa- Cupduel werd gespeeld, tussen Sporting Lisboa en Partizan Beograd. Het Nederlandse debuut was weinig opbeurend. Om onduidelijke redenen was aanvankelijk het Haagse Holland Sport uitgenodigd, maar de Hagenaars achtten zichzelf bij voorbaat kansloos en deden de invitatie daarom over aan PSV. De Eindhovenaren waren toen echter nog niet AJAX5 MAGAZINE J ^ÏÏWSSFSM& SC

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 134