Foto: Frans Flemelrijk Dick van Dijk opent de score in de laatste ontmoeting tussen DOS en Ajax (1-7) op 19 april 1970. nog jonge Leo van Veen in de Utrechtse aanval. De toen nog met een weelderige haardos getooide Utrechter zou in de jaren daarna uitgroeien tot het boegbeeld van FC Utrecht. Afgezakt naar het middenveld werd hij kort spelend voor zijn verdediging de strateeg van FC Utrecht. 'Mister Utrecht', zoals zijn eretitel luidde, werd op handen gedragen. Ongeloof overheerste bij vriend en vijand toen jaren later, in de zomer van 1982, bekend werd dat Van Veen, 36 jaar oud inmiddels, de overstap naar Ajax maakte. Het was Johan Cruijff, teruggekeerd in het shirt van Ajax, die er bij de leiding van Ajax op had aangedrongen de routinier te contracteren. Van Veen moest meer zekerheid in de verdediging brengen. Maar het pakte helaas anders uit. Al snel bleek dat de 'libero' het hoge tempo niet kon bijbenen en in feite een bron van onrust was in de laatste linie. Het kritische Amsterdamse publiek liet dat ook duidelijk blijken. Zodra de bal ook maar bij Van Veen in de buurt kwam, werd er al gejoeld en bij balbezit werd onmiddellijk vanaf de tribunes geroepen: 'afspelen, afspelen!' Aan het eind van het seizoen mocht Van Veen alweer vertrekken om in Canada zijn voetbalavontuur voort te zetten. Na zijn voetbalcarrière begon Leo van Na het oude DOS kreeg in 1970 ook het nieuwe FC Utrecht met 7-1 klop van Ajax. Sjaak Swart haalt om voor 1-0, Co Adriaanse heeft het nakijken. tactische plan ging helemaal de mist in, want geheel vrijgelaten dolden de Ajax- aanvallers Van Dijk, Keizer, Cruijff en Swart de Utrechtse verdediging keer op keer. De uiteindelijke 1-7 overwinning was nog een zwakke afspiegeling. 'Blamage Foto: Frans Hemelrijk voor DOS' kopte Het Parool. DOS had zich een waardiger afsluiting van de confrontaties met Ajax voorgesteld. Ook in de eerste wedstrijd tussen de nieuw opgerichte FC Utrecht en Ajax was het krachtsverschil enorm. Andermaal won Ajax met 7-1. Het was de eerder aangehaalde wedstrijd waarin Utrecht verdediger Co Adriaanse de ene Ajacied na de andere voor zich in het strafschopgebied zag opduiken. Eenzaam en alleen stond een AJAX MAGAZINE JANUARI 2002 129

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 129