KATERN ga va. Dan komt de eerste assistent van Co Adriaanse, Peter Boeve, binnen met de opstelling. Erik moet die uittikken. 'Wie is die man?' vraagt Boeve, wijzend in mijn richting. 'Oh,' zegt Erik, 'hij schrijft...' Op dat woord trekt Boeve de opstelling schielijk uit Eriks handen. 'Nee,' zegt hij. 'Niks schrijven.' Hij drukt de opstelling tegen zijn borst als betrof het een staatsgeheim en hij duwt Erik de kamer van de trainers in. Even later komt Erik terug, de oren danig gewassen. 'Sorry,' zegt hij. 'Ze houden hier niet van een vreemde.' De rest van de avond zitten we samen gezellig op een bankje achter het doel van de tegenstander. Ajax wint met 3-1 van Liverpool en daarmee ook het toernooi. Een golf van geluk waart door het stadion. Eindelijk! Eindelijk wint Ajax weer een beker! We reppen ons naar de zijlijn voor de prijsuitreiking. Het elftal danst achter een reclamebord als lag Europa wederom aan zijn voeten. 'We are the champions. Een week later verliest Ajax thuis van Celtic. We can d'r niks van. Ik heb spelers met glans binnengehaald zien worden die een halfjaar later met gebogen hoofd door de gang liepen. Ze mochten niks meer, niet eens meer meetrainen. Die jongen van Bergdolmo probeerde zich helemaal onzichtbaar te maken. Antje Dammer, personeelschef De leidinggevende kantoormensen die het bedrijf Ajax NV recent van buiten af heeft aangetrokken, stonden er wel van te kijken. Ze kwamen van Ernst Young (financieel directeur Jeroen Slop) of van Sara Lee (manager sales en marketing Jacques Nagel), van Canal+ (manager communicatie Jacob Bergsma) of van Coopers Lybrandt (hoofd financiële administratie Ronald Poen) en ze dachten bij Ajax een vergelijkbaar rationeel werkende winstmachine aan te treffen. Ze troffen een club aan die een commercieel bedrijf naspeelde. 'Ik schrok me rot,' zegt financieel directeur Jeroen Slop. 'Het was hier geen gewoonte om budgetten te maken of begrotingen of uitgaven goed te keuren. Ik dacht: is dit een bedrijf dat naar de beurs gegaan is?' 'Ik vermoedde dat het veel professioneler zou zijn,' zegt Jacob Bergsma, de nieuwe manager communicatie. 'Er was hier geen cultuur om afspraken schriftelijk vast te leggen. Dat moest je vooral niet doen, want het kon tegen je gebruikt worden.' 'Ik wist niet wat ik zag,' zegt zijn kamergenoot Jacques Nagel. 'Ik vond links en rechts contracten waar geen handtekening onder stond.' 'Ik trof een zuilenmentaliteit aan,' zegt Arie van Eijden, de algemeen directeur. 'Een goede werkmentaliteit, maar geen samenwerkingsmentaliteit. Elke afdeling werkte voor zich. Die idiote barrière tussen het droge Ajax en het natte Ajax! Alsof het kantoor en de spelers het niet samen moeten doen. Daar moeten we van af. Het moet weer samen-uit-samen-thuis worden.' En Ronald Poen ten slotte, zegt dat hij bij een leuke club terechtgekomen is met allemaal aardige mensen, maar dat je aan alles merkt dat de meesten nog nooit binnen een commerciële organisatie gewerkt hebben. 'Ik kreeg bij Ajax weieens het gevoel dat ik iemand was die met kapotte tv's langs de deur ging.' Bob-Jan Hillen, ex-commercieel directeur De Ajax-directie zit in vergadering bijeen. Arie van Eijden, de algemeen directeur, leidt de besprekingen. Jeroen Slop, de financieel directeur, en Gerard Holsheimer, de directeur van de Toekomst, praten mee. Rosalie Gordon notuleert. Rond Ajax heerst crisisstemming. Sterspeler Arveladze wil geen nieuw contract tekenen. Hij heeft tegen twee journalisten niet gezegd dat er bij Ajax vuil spel met hem gespeeld wordt. Celtic is over Ajax heengelopen, weg miljoenen van de Champions League. En volgens de kranten zijn de dagen van trainer Adriaanse geteld. Over dit alles ter directievergadering geen woord. Wel komen respectievelijk aan de orde: de kwestie van de mobiele telefoontjes (heeft Christel er de hele week een nodig?), de kwestie van de Canal+-decoders (wie heeft wel en wie heeft niet zo'n kastje en waarom?), de kwestie van de overgebleven shirtjes en broekjes (kunnen die niet naar België?), de kwestie van de kunstgrasschoenen (moet iemand die er vier keer op gelopen heeft werkelijk na een jaar een paar nieuwe krijgen?), de kwestie van de tribunekaarten (wie zijn de gehaaiden, pardon, de bijdehanten die een dubbel rantsoen krijgen?) en de kwestie van de lease-auto's (als je die lijst ziet van wie erin rijdt, kan die niet korter?). 'Het gaat hier allemaal zo gemakkelijk, jongens,' zegt Arie van Eijden. 'Daar zullen we toch van afmoeten.' Einde vergadering. 'Het mooiste van Ajax vind ik de naam. Tomas Galasek, aanvoerder eerste elftal Enkele jaren terug zocht de NV Ajax een personeelschef. Er verscheen een advertentie. Daar stond niet in: gezocht: personeelschef voor Ajax. Daarin stond: gezocht: personeelschef voor een internationaal opererende sportonderneming. Antje Dammer kreeg de baan. 'Ik dacht eerst,' zegt ze, 'dat het een advertentie voor Nike was.' Algemeen directeur Arie van Eijden krijgt de slappe lach als ik hem dit verhaal vertel. 'Tjonge, tjonge,' zegt hij. 'Dat is het nou precies!' Bij het Ajax van zijn voorganger mochten nieuwe medewerkers AJAX MAGAZINE JANUARI 2002 105

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 105