KATERN Johan Cruijffs rituele tikje iri de maag van aanvoerder Gert Bals. seizoen aan de basis hebben gestaan van Michels' voorkeur. Vasovic had op de training een aanvaring gekregen met assistent-trainer Han Grijzenhout. Zonder Vasovic te horen passeerde Michels de Joegoslaaf daarop voor de eerstvolgende wedstrijd. Vasovic, die rechten had gestudeerd, zag de onrechtvaardigheid van het gebrek aan hoor- en wederhoor van Michels en hield zich duidelijk in tijdens de eerstvolgende training. Michels verbande Vasovic daarop tot twee weken eenzame arbeid op een ander trainingsveld. Daarna zag Michels de onhoudbaarheid van de situatie in - en waarschijnlijk de onmisbaarheid van Vasovic. In een gesprek verklaarde Vasovic zijn gedrag en de situatie met Grijzenhout. Michels bood zijn excuses aan en de zaak werd vergeten. Foto: Collectie Ajax Benfïca in Parijs in 1969. 'Zelfs al was het 0-0 geworden, dan nóg was Ajax doorgegaan. Dan hadden we vast en zeker bij de loting gewonnen. Ik had al twee keer de toss verloren en bij het ingaan van de verlenging dacht ik: de derde win ik. Drie maal is scheepsrecht.' Aanvoerder Bals - de enige semiprof van het basiselftal - ging zijn elftal voor in een ritueel dat, mede door de opkomende televisie, tot legendarische proporties uitgroeide: bij het betreden van het veld stelde Bals zich in de middencirkel op, waarna het hele elftal een cirkel vormde. Johan Cruijff, die als laatste het veld betrad, liep over de middellijn richting Bals waarna hij de doelman een tikje in de maag gaf - onmisbaar voor de overwinning. Bals was de eerste aanvoerder van Ajax die een Europa-Cupfinale speelde, in 1969 tegen AC Milan (1-4). Later dat jaar mocht de aanvoerder-doelman wel in Parijs de trofee voor de Europese ploeg van 1969 in ontvangst nemen. In 1970 vertrok Bals naar Vitesse. Bals' afscheid bij Ajax was teleurstellend: Michels passeerde zijn aanvoerder in de kampioenswedstrijd van Cruijff mee hebben genomen in zijn aanvoerderschap. Bals was een rustige aanvoerder mét bluf, zoals hij liet doorschemeren na de 3-0 overwinning op tegen SW (8-0). Rinus Michels zag in Velibor Vasovic de ideale nieuwe aanvoerder. Volgens Vasovic zou een incident tijdens het voorafgaande AJAX MAGAZINE NOVEMBER 2001 Vanwege zijn driehonderdste competitiewedstrijd werd Ger van Mourik in 1961 gehuldigd door plaatsvervangend aanvoerder Piet Ouderland. Voor de Intertoto- finale van 1962 was Co Prins - als stimulans - eenmalig als aanvoerder aangewezen. Na de winst op Feyenoord (4-2) mocht hij dan ook het beeldje in ontvangst nemen. Foto: Collectie Ajax

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 99