voetbalbond tegenover Van Mourik. Hij had de bond erop gewezen 'dat het aanvoerderschap van Ger van Mourik intern door ons was bekeken en dat wij met een waarschuwing hadden willen volstaan tegenover iemand die vanaf zijn adspirantentijd als aanvoerder is opgetreden en nog nooit een waarschuwing heeft gekregen'. Piet Ouderland was de tijdelijke vervanger van Van Mourik als captain. Op 7 februari 1960 speelde Van Mourik tegen DWS/A zijn 250ste wedstrijd voor Ajax. Voorafgaande aan het duel werd Van Mourik onder meer gehuldigd door de zoon van die andere legendarische Ajax- aanvoerder, Wim Anderiesen. Een mooi moment. Ander kaliber Wat betreft ervaring, status en zeer zeker ook leeftijd was de opvolger van Van Mourik als aanvoerder van een ander kaliber. Werner Schaaphok was pas 21 jaar toen hij vanaf het begin van het seizoen 1963-1964 namens Ajax aanwezig was bij de toss. Schaaphok was aanvoerder in een tijd dat Ajax zoekende was, en in 1965 zelfs bijna degradeerde. Met de komst van trainer Rinus Michels in 1965 was het snel afgelopen met Schaaphok. Schaaphoks opvolger Frits Soetekouw was succesvoller (landskampioen in 1966 en 1967), maar dezee aanvoerder kon na een eigen doelpunt in de Europa-Cupwedstrijd bij Ger van Mourik was de eerste aanvoerder van Ajax bij Europa- Cupwedstrijden, zoals hier op 26 februari 1958 tegen Vasas Budapest. 98 AJAX MAGAZINE NOVEMBER 2001 Dukla Praag in maart 1967 ook na afloop van het seizoen vertrekken. Het lot van Schaaphok en Soetekouw geeft aan dat hun status als aanvoerder bij lange na niet de onaantastbaarheid had van een Anderiesen of een Van Mourik. Bij het eerste Europese succes van Ajax, de winst in de Intertoto in 1962, mocht nota bene Co Prins de trofee in ontvangst nemen. De emotionele Amsterdammer was voor deze ene keer door trainer Keith Spurgeon tot aanvoerder gekozen omdat dat stimulerend voor Prins' spel (en beheersing!) zou kunnen werken in deze belangrijke wedstrijd. Gert Bals was in 1967 de opvolger van Soetekouw als aanvoerder. De doelman was twee jaar eerder van PSV overgekomen en ontpopte zich bij Ajax als een doelman met een perfect gevoel voor timing, vooral bij het uitkomen. Net als zijn opvolger Heinz Stuy redde Bals Ajax meerdere malen in zware Europese uitwedstrijden (Spartak Trnava!). In trainingskampen lag Bals meestal op een kamer met Johan Cruijff. Ongetwijfeld zal Bals de 'adviezen' KATERN Foto: Collectie Ajax

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 98