KATERN Potharst kwam tussen 1939 en 1952 in 237 competitiewedstrijden tot het onwaarschijnlijke aantal van nul doelpunten. Niemand die daar om maalde, want Potharst was een ijzersterke rechtsback die nimmer opgaf, een echte leider die voorop ging in de strijd. Voor aanvang van zijn laatste competitiewedstrijd, tegen Heracles in 1952, ontving de gewaardeerde aanvoerder onder andere een vulpotlood en aansteker. Ook deze aanvoerder schopte het later tot bestuurslid (commissaris betaald voetbal en tussen 1976 en 1978 was Potharst plaatsvervangend voorzitter). In 1995 sloeg hij op 78-jarige leeftijd de eerste paal van de Toekomst. Jan Potharst op de schouders nadat Ajax in 1952 met nog vier wedstrijden te gaan afdelingskampioen was geworden. Links Hans Boskamp. Foto: Collectie Ajax De opvolger van Potharst was niet moeilijk te vinden. De in 1950 debuterende Ger van Mourik was zo mogelijk een nog grotere rots in de branding. Ook voor deze aanvoerder waren doelpunten niet zijn stiel: in 245 wedstrijden kwam hij tot één doelpunt. Eigenlijk nog niet eens gek voor een speler die als jong keepertje naar Ajax was gekomen. Van Mourik was de personificatie van de kameraadschap binnen het Ajax van de jaren vijftig, dat in 1954 overging tot semiprofessionalisme. Van Mourik was onverzettelijk, had een ferme tackle en een sterk lichaam. Aanvoerdersbanden waren er in zijn tijd nog niet, die kwamen pas midden jaren zestig. Maar de natuurlijke uitstraling van Van Mourik was dermate groot, dat hij zo'n band ter identificatie niet nodig had. Ger van Mourik, de geboren aanvoerder. In het jubileumboek Ajax 1900-2000 zegt hij hierover: 'Ik ben altijd en overal aanvoerder geweest. In de jeugdelftallen, in het Amsterdams elftal, in het militair elftal en het eerste elftal. Waarom? Ik was een gewone jongen van de Eilanden maar ik nam het voor iedereen op, stond voor iedereen klaar. Van jongs af aan had ik de kwaliteit om dingen over te brengen. En ik las de boel goed, ik was secuur en wist wat er wel en wat er niet mocht. Zelfs een jongen als Henk Groot had vragen over zijn contract. Dan hielp ik hem, wees hem op de kleine lettertjes.' Van Mouriks loopbaan kendde één smetje: in 1958 werd hem een tijdje door de KNVB het aanvoerderschap ontnomen, nadat Ajax zich tijdens een wedstrijd in Zuid- Afrika had 'misdragen': uit ergernis over de arbitrage was het elftal tegen een Transvaalse selectie van het veld gelopen. De net aangetreden Ajax-voorzitter fan Melchers had in het clubblad geen goed woord over voor de handelwijze van de AJAX MAGAZINE NOVEMBER 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 97