Top 10 niet-aanvoerders KATERN Foto: NIOD aanvoerder Stoffelen niet voor ons in petto. Of u moet de humor inzien van een zin als 'toen mij het eervolle verzoek werd gedaan, een bijdrage te leveren voor het Ajax-gedenkboek, heb ik mij eens lang en nadrukkelijk door de haren gestreken'. De aanvoerder stond in 1950 op de planken van Krasnapolsky in de Warmoesstraat. In de jubileumrevue 'Ajax Foto: Collectie Ajax in 't goud' speelde Stoffelen de schutter Cupido. Vulpotlood Jan Potharst volgde vlak hierna Stoffelen op als aanvoerder. Hij was net als Stoffelen een speler die was doorgebroken in oorlogstijd, ook voor een ambitieuze voetballer niet de meest florissante periode. De enige prijs die Ajax in de oorlog won, was de NVB-beker. Na de op 27 juni 1943 met 3-2 van DFC gewonnen finale ontving aanvoerder doelman Gerrit Keizer (met jasje over zijn voetbalkleding) de trofee uit handen van bondsvoorzitter Karei Lotsy. onmisbaar voor de 'teambuilding' zou worden beschouwd. Stoffelen was als voetballer geen uitblinker, maar hij was wel een dominante speler, die zijn ploeggenoten genadeloos kon terechtwijzen. Maar na de wedstrijd was hij de goedmoedigheid zelve, en wist hij met zijn grappen en grollen iedereen voor zich te winnen. Ook in het buitenland zat de stemming er regelmatig goed in, lezen we in het jubileumboek uit 1950: 'Opperkomieken als Wim Volkers, Joop Stoffelen en Fons Pelser ontpopten zich als de grootleveranciers van de schaterlach.' In datzelfde boek moest Stoffelen als aanvoerder ook enige woorden schrijven. Dergelijke stukjes in jubileumboeken waren tot in de jaren zeventig een zéér serieuze aangelegenheid (oudere jubileumboeken bevatten meestal talloze voorwoorden en andere teksten van 'hoogwaardigheidsbekleders'). We hebben er wat humorexperts op losgelaten, maar een grap, of zelfs maar een kwinkslag, had Joop Stoffelen krijgt de in 1949 gewonnen AROL- beker uitgereikt door AFC-voorzitter Hauber. Er kan maar één aanvoerder per elftal zijn, dus de keuze is beperkt, maar toch zijn er enkele roemruchte Ajacieden die in hun (lange) loopbaan zelden of nooit aanvoerder van hun Ajax waren. De tien meest in het oog springende niet-aanvoerders waren, in willekeurige volgorde: Piet van Reenen: topscorer aller tijden Sjaak Swart: meeste wedstrijden Rinus Michels: later toptrainer Dennis Bergkamp: topscorer Nederlands elftal Johan Neeskens: dé aanjager van het grote Ajax Wim Suurbier: 509 wedstrijden lang een grote mond Piet Schrijvers: letterlijk en figuurlijk niet te passeren Ronald de Boer: twee maal Voetballer van het Jaar in Nederland Ruud Geels: vier seizoenen achter elkaar topscorer Wim Jonk: sublieme spelverdeler beginjaren negentig AJAX MAGAZINE NOVEMBER 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 95