Alle goede karaktertrekken in KATERN DE AANVOERDERS het een logische zaak vond dat hij aanvoerder zou zijn. Binnen een week was Ajax' eerste 'crisis' in de historie een feit: Kist was niet meer welkom. Dat vond Kist al te gortig; hij stelde voor om terug te keren en dan de ondankbare taak van doelman op zich te nemen. Gretig ging het bestuur hierop in, want de beoogde doelman Fok Kramer was ook al de deur gewezen! De keeper was de verschoppeling van het team in die tijd. Men stelde een elftal samen en wie overbleef moest maar op doel, zo ongeveer redeneerde men bij alle clubs. Twee ongelijke benen strekten tot aanbeveling: bij Ajax bombardeerde men Fok Kramer, wiens rechterbeen drie centimeter korter was dan het linker, tot doelman. Kramer wilde deze schande wel ondergaan, maar dan wel onder het motto 'voor wat, hoort wat': hij wenste tevens aanvoerder te zijn van het elftal. Daar gingen de veldspelers niet mee akkoord, waarna Kramer binnen twee weken de vereniging werd uitgewerkt (een jaar of wat later keerde hij als veldspeler terug). Na al deze mislukte machtsgrepen weten we nog niet wie Ajax' eerste aanvoerder was. Welnu, Chris Holst viel deze eer te beurt. De spil was vanaf 1901 tevens penningmeester van de club (vergeet niet dat in die tijd bestuursleden even jong, of soms nog jonger waren dan de spelers; de oprichters Stempel, Dade en Reeser waren tussen de vijftien en achttien jaar oud!). Holst werkte bij specerijenhandelaar Wim Egeman en mede door het enthousiasme van Holst liet Egeman zich verleiden om Ajax financieel te steunen. Een aanvoerder Chris Holst was Ajax' eerste aanvoerder. De spil was vanaf 1901 tevens penningmeester van de club en werd later voorzitter. door Marcelle van Hoof Het afgelopen jaar is de aanvoerdersband van Ajax De legendarische Ajacied (en aanvoerder) Wim Anderiesen verwoordde het in 1944 zo: 'Er worden veel aanvoerders benoemd, maar niet iedereen is aanvoerder.' Een aanvoerder ben je dus niet zomaar. En je kunt het zeker niet gewoon opeisen, zoals Cor Kist vlak na Ajax' oprichting in 1900 deed. Kist vond zichzelf als kersverse bestuurscommissaris zó belangrijk, dat hij toegewezen aan ten minste Foto: Collectie Ajax drie verschillende spelers. Het lijkt (dus) niet gemakkelijk, dat gekozen leiderschap. De geschiedenis leert dat een aanvoerder niet altijd de leider of de beste speler in de ploeg hoeft te zijn. Het aanvoerderschap is ook gebruikt in een machtsstrijd, als een signaal of om een leerproces te versnellen. Ook werd het wel toegewezen op grond van leeftijd of zelfs eenvoudigweg omdat iemand de club (mede) had helpen oprichten. AJAX MAGAZINE NOVEMBER 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 90