vervoersprobleem. Dan kwam hij me bijvoorbeeld halen voor de training. Hij heeft nog wel meer voor me gedaan. Het is een sociale trainer.' Voor Otto was het helpen van Serge de normaalste zaak van de wereld. Hij wilde zijn pupil bij de les houden. Otto: 'Ik wil mijn spelers zo mogelijk met allerlei dingen helpen. Als je verantwoordelijk bent voor een groep, probeer je alles te doen om een speler op zijn gemak te stellen. Dat heb ik toen ook gedaan. Ik vond het belangrijk de persoon Serge te helpen, niet alleen de voetballer Van den Ban. Hij heeft het voetbal trouwens weer fantastisch opgepikt. Het is een prof en een geweldige vent. Ik denk dan ook dat hij zal slagen in het betaalde voetbal.' wisselden elkaar af en keepten om en om een wedstrijd. Toen de samenwerking met Haarlem gestalte kreeg, was dat voor hem de uitgelezen mogelijkheid om eindelijk weer elke week in het doel te staan en dan ook nog eens als keeper van een eerste elftal van een club. Van den Bans verzoek om verhuurd te worden aan Haarlem werd ingewilligd. In de winterstop maakte hij de overstap en hij keepte de hele tweede helft van het vorige seizoen. Nu is hij opnieuw de nummer 1. Van den Ban: 'Het is een heel leuke groep bij Haarlem, helemaal met die twee trainers Otto en Witschge erbij. Er komen minder supporters, maar er is wel heel veel warmte hier. Iedereen kan bij de trainer binnenlopen om een praatje te maken, ook de fans. Ik geloof dat je bij Ajax drie deuren binnenmoet met sleutels en weet ik veel allemaal. Er is hier ook een oude materiaalman die vaak koekjes komt brengen. Alles kan, het is heel gemoedelijk. Laatst kwamen Gerard van der Lem en Co Jager kijken bij een training. Ze hadden ergens de wisselbordjes vandaan gehaald en stonden te pas en te onpas de bordjes omhoog te houden en de training te ontregelen. Het gaat er hier ontspannen aan toe en je kunt veel lachen. Maar op het moment dat we serieus moeten zijn, zijn we dat ook.' Van de zeventien competitiewedstrijden die Van den Ban vorig seizoen keepte, werden er zes verloren. Een hele omschakeling voor iemand die gewend was bijna altijd te winnen. Dit seizoen gaat het veel beter, maar verliezen hoort erbij. 'Soms loop ik me er zo aan te ergeren,' vertelt de keeper. 'Dan denk ik: hadden we maar gewonnen, of: we hadden kunnen winnen... Als je de kwaliteiten niet bezit, kan ik er vrede mee hebben, maar als je de kansen krijgt en wel de kwaliteit ervoor hebt, kan ik er slecht tegen als we verliezen. Meestal spelen we j de eerste helft goed, maar verslapt het in de tweede helft. De eerste I seizoenshelft zal het nog moeilijk worden, maar in de tweede seizoenshelft hoop ik dat we van onze fouten hebben geleerd.' Heini Otto Het is niet voor het eerst dat Van den Ban traint onder Heini Otto. De twee kennen elkaar al vanaf 1994 toen de keeper in de B2 kwam. Otto, sinds vorig jaar oktober trainer van Haarlem, is erg belangrijk voor Van der Ban. 'Heini Otto betekent heel veel voor me. Hij heeft mij ook bijgestaan tijdens de scheiding van mijn ouders, vijfjaar geleden. Ik was een beetje losgeslagen in die tijd. Toen heeft hij me heel erg I geholpen en eigenlijk weer een beetje op de rails gezet. Ik heb nog twee broers en mijn moeder zat af en toe met een Afwassen 19 september was voor Van den Ban een speciale dag. De loting voor de eerste knock-outronde van de Amstel Cup had bepaald dat Haarlem moest uitkomen tegen Jong Ajax. Voor het eerst sinds december 2000 stond hij weer in het doel op de Toekomst. Van den Ban: 'Het was voor mij in eerste instantie een Amstel- Cupwedstrijd, weliswaar tegen Ajax 2, maar daar had ik van tevoren niet zo bij nagedacht. Toen ik daar ineens weer liep, was het toch wel raar. Je kent iedereen natuurlijk, de terreinknechten, de fysio's en de leiders. Ik had altijd in de Johan Cruijff-kleedkamer gezeten en nu ging ik naar die van Frank Rijkaard.' Heel lang bleef het 0-0. In de tweede helft was de eerste grote kans voor Haarlem, maar Tamerus schoot keihard in het zijnet. Daarna werden de rollen omgedraaid en scoorden achtereenvolgens Stefano Seedorf, Kiran Bechan, Andy van der Meyde en Kwame Quansah. Met een 4-0 nederlaag en de uitschakeling in de Amstel Cup reed Van den Ban terug naar Haarlem. 'Ik slaap nooit na een wedstrijd, maar nu al helemaal niet. Als je vier doelpunten om je oren hebt gekregen van je oude teamgenoten, is dat extra zuur. Dat Andy bij mij een doelpunt maakte, was het allerergste. Met hem heb ik vanaf de C'tjes gevoetbald. Als er iemand niet had mogen scoren, was hij het wel.' Gelukkig voor Van den Ban was Mitchell Piqué, die AJAX MAGAZINE NOVEMBER 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 87