in Australië nooit geleerd heeft om mee te voetballen. Hier in Nederland ben je dat van jongs af aan gewend. Je bent als keeper eigenlijk laatste man. Je hoofdtaak is natuurlijk de ballen tegenhouden, maar in balbezit participeer je aan het veldspel. Dat is soms gevaarlijk en je moet dus de goede keuze maken. Voor keepers die dat niet gewend zijn, is dat heel moeilijk.' Stekelenburg zelf moet het juist van het meevoetballen hebben. 'Het is echt een voordeel dat ik veldspeler ben geweest. Ik heb op elke positie gestaan, van spits tot laatste man, totdat ik een keer "op keep" moest en dat wel aardig bleek te kunnen. Je ziet het trouwens ook aan Jelle ter Rouwelaar en Serge van den Ban: keepers die ook eerst veldspeler zijn geweest. Het is overigens vooral een voordeel in Nederland. Je zag bij Van der Sar bij Juventus dat hij niet mocht meevoetballen.' Het meevoetballen van Didulica mag dan niet zijn sterkste punt zijn, door twee jaar Ajax heeft hij zich in dat opzicht al verbeterd. Dat bleek toen de doelman bij GBA terecht kwam en de Belgen verbaasd waren dat een keeper zo goed kon voetballen. Didulica is bescheiden als hem naar zijn sterke punten gevraagd wordt. 'Ik wil graag dat het publiek beslist wat voor een keeper ik ben en wat mijn sterke punten zijn,' zegt de Australiër, om er ondeugend lachend aan toe te voegen: 'Maar als ik dan echt iets moet zeggen: I'm a matchwinner. Ik houd van 'grote' wedstrijden met veel publiek. Ik moet zeggen dat ik het gemakkelijker vind zulke wedstrijden te keepen, omdat de adrenaline dan door je lichaam giert. Adrenaline houdt je alert en gefocust. Dan ben ik op m'n best.' Het spelen van 'grote' wedstrijden is iets wat Stekelenburg nog niet gedaan heeft, behalve dan voor Jong Oranje. Volgens Didulica zou het goed voor het jonge talent zijn: 'Er is een wezenlijk verschil tussen het niveau van Jong Oranje en dat van de senioren. Er staat opeens een vent van negentig kilo voor je in plaats van een 17-jarig lichtgewicht. Maar ook mentaal gezien is het anders. Als je in Ajax 1 een fout maakt voor de ogen van vijftigduizend toeschouwers en nog een groot aantal televisiekijkers, dan moet je dat aankunnen.' Mentale kracht Mindere vaardigheden verbeteren, daar zijn beide spelers op gebrand. Daar krijgen Foto: Yvonne Witte 'Ik vind het gemakkelijker 'grote' wedstrijden te keepen, omdat de adrenaline dan door je lichaam giert' 29 AJAX MACA7INF NOVEMBER 7001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 29