Wat doet Adriaanse straks als de rechtsbuitens Ikedia en Van der Meyde weer fit zijn? Voor de linksbuitens heeft hij al ander werk gevonden. Hossam en Wamberto kunnen ook in het centrum uit de voeten. Willem Vissers in de Volkskrant van 10 september De echte, pure buitenspeler is straks nostalgie. Nederland dreigt als voetballand een soort Duitsland te worden. Willem Vissers in de Volkskrant van 10 september Adriaanse is, deels door blessures gedwongen, de voornaamste wegbereider in de richtingenstrijd. Hij gaf Ajax een ander gezicht, op een dusdanig rigoreuze wijze dat de ploeg nauwelijks nog herkenbaar is. Paul Onkenhout en Willem Vissers in de Volkskrant van 15 september Overdrijf het ook niet, heren Cruijff en Van Hanegem. Tijdens het enige toernooi dat het Nederlands elftal ooit won, het EK in 1988, ontbraken de buitenspelers en waren Gullit en Van Basten de enige aanvallers. Paul Onkenhout en Willem Vissers in de Volkskrant van 15 september Ook voetbal zónder buitenspelers kan frivool en aantrekkelijk zijn, en aanvallend bovendien. Laat 1995, met de zege in de Champions League van Ajax, voor wat het is - om over de triomftochten van Ajax, Feyenoord en Oranje in het eerste deel van de jaren zeventig maar te zwijgen. Dat was toen. Wie op de grens staat tussen een zekere neergang en een mogelijke opgang, moet zijn conclusies snel trekken. Paul Onkenhout en Willem Vissers in de Volkskrant van 15 september Verder was ik wel blij met de rouwbanderige entourage rond de wedstrijd. Ajax voetbalde niet alleen karig en sober, maar alles rond de wedstrijd bleef minimaal. Dit hield in dat de speaker de opstelling niet schreeuwde, maar gewoon ouderwets oplas. Gewoon zoals vroeger. Ik voelde me in een klap weer een man, een vader van 47, die naar een potje voetbal gaat kijken. De laatste jaren word ik namelijk niet toegesproken, maar toegeschreeuwd alsof ik een randdebiel met zes jaar fröbelmavo ben. Dan wordt de opstelling in mijn oor gekrijst, word ik in de pauze beziggehouden omdat men bang is dat ik ga vechten en loopt er op het veld een of andere mascotte, die normaal de allerkleinsten in Disneyland de hand schudt. Het was een verademing. Dus ik zal niet roepen om nog zo'n gruwelijke aanslag, maar de sfeer in het stadion knapt er wel van op. Youp van 't Hek in NRC Handelsblad van 17 september Net als vorig jaar voor de gewonnen uitwedstrijd tegen Ajax wisselde Van Marwijk de laatste dagen van gedachten met onder anderen Kees van Wonderen, Paul Bosvelt, Patrick Paauwe, Jon Dahl Tomasson en Pierre van Hooijdonk. Zij waren het roerend met elkaar eens: in navolging van Ajax kan ook Feyenoord in belangrijke wedstrijden niet met twee vleugelspitsen spelen. Het Parool van 18 september In Moskou zijn we inmiddels ook geweest. Ik ben HEEL benieuwd hoe dat is afgelopen. Want we zullen nog heel wat moeten scoren en voetballen en winnen voordat het Journaal, tijdens de nationale drie minuten stilte, bij ONS op de training omt om dat te filmen. Gerard Cox in de Feyenoord-krant van 20 september Pedro werd gevolgd tijdens de dit seizoen gespeelde wedstrijd PSV - Vitesse (0-2, voor wie het niet meer weet). Toen de reportage was afgelopen, zei Kees tegen Jeroen dat persconferenties wat hem betreft niet hoeven. Het levert toch vrijwel nooit iets op, aldus Jansma. Hoe kunt u dat nu zeggen, mijnheer Jansma, dacht ik direct. Eddy Poelmann (ook van enkele generaties terug) werd in hetzelfde programma aan het woord gelaten. Hij vertelde gortdroog een verhaal van gelijke strekking. Vreemd hoor, want zelfs de meest oninteressante persconferentie heeft boeiende elementen. We hebben het hier toch over sport? Daar hoort al dat geleuter toch per definitie bij? Journalisten die dat overbodig vinden, moeten eigenlijk voor hun vijfenveertigste een switch maken naar de regio-verslaggeving; branden, ongelukken, hond redt baas, dat werk. Neen, dan Wilfried de Jong. De voormalige sportjournalist gebruikte de persconferentie op dinsdag 9 oktober als item in zijn mooie tv-programma 'Pakhuis de Jong'. We zagen De Jong als perschef van Feyenoord. In een sfeervol ingerichte persruimte maakte hij bekend dat Feyenoord per direct acteur Daan Schuurmans had vastgelegd. Schuurmans zou een tandem met Van Hooijdonk moeten gaan vormen. De Jong en Schuurmans zaten, zoals dat bij een persconferentie hoort, achter een brede tafel waarop koffie, thee en frisdrank klaar stonden. Beiden namen er geen slok van, zoals dat ook gewoon is bij een persconferentie. In de zaal zaten een stuk of twintig verslaggevers en fotografen, onder wie Dick van de Polder (Radio Rijnmond), Jaap Visser (Johan) en Edwin Struis (Sportweek). Vastberaden en geroutineerd hield De Jong lastige fiUau IEMENS - £3 O A grm. 9 U- A em sitr 4 es rA ESS*?* www-ajM-n1 Foto: Yvonne Witte vragenstellers op afstand ('We hebben besloten hier nu niet over geld te praten') en ook de telefonische vragensteller Frits Barend hield hij kort toen deze voor Feyenoord dezelfde problemen voorspelde als Ajax had in de periode dat Arveladze nog meestreed om de positie van AJAX MAGAZINE NOVEMBER 2001 169

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 169