Nederland dreigt als voetballand een soort Duitsland te worden De zin van een persconferentie PE HEREN MEP IA samenstelling A/Vichel Sleutelberg Bij Ajax speelde Chivu als Montero, Bergdolmo als Juliano, Vierklau als Ferrara, Maxwell als Pessotto en Trabelsi als Zambrotta. Ajax hanteerde tegen Feyenoord de tactiek waarmee Lippi en Juventus groot zijn geworden. Drie centrale verdedigers in het strafschopgebied en twee lopers op de flanken. Ook de rest van het team, waarin Van der Vaart en Yakubu feilloos het voorbeeld volgden van Davids en Tacchinardi, Wamberto de positionele rol van Zidane speelde en Arveladze en Machlas goed naar de film van Del Piero en Trézeguet hadden gekeken, voetbalde als een klassiek opererend elftal uit de Serie A. Henk Spaan in Het Parool van 1 september Het lijkt de omgekeerde wereld: Ajax heeft een waslijst aan geblesseerden en Ferdi Vierklau is fit. Jop van Kempen in Het Parool van 8 september Dat de ploeg toen desondanks met 0-1 voorstond, kwam door een cadeautje van FC Twente-doelman Sander Boschker, die de bal pardoes in de voeten van Zlatan Ibrahimovic had geplaatst, waarna de Zweed een wind kon laten, z'n neus kon snuiten en zijn haren kon kammen, voordat hij de bal hatelijk in het doel liet rollen: 0-1. Jaap de Groot in De Telegraaf van 10 september Echt geluk had Celtic in Amsterdam. Toen Ajax nog jammerde over pech en ongelukkigerwijze nog dacht over een topteam te beschikken. Nadat het zogenaamd pechvolle Ajax eenmaal begreep dat het zich eigenlijk gelukkig mocht prijzen (na een lezing van perschef en Inter Milaan-betonvoetbalspecialist David Endt) was Ajax plots weer ouderwets lucky: Trabelsi kreeg in de Kuip te laat rood, Boschker hielp in het Arke-stadion. Elk nadeel hep zijn voordeel en bij voetbal kom je maar al te vaak tegen dat pech geluk. Marcel van Lieshout in de Volkskrant van 10 september Het moet de langste persconferentie zijn geweest die ooit na afloop van een wedstrijd tussen FC Twente en Ajax werd gehouden. Niet John van 't Schip, de nieuwe trainer van de thuisploeg, was daarvoor verantwoordelijk, maar zijn leermeester van vorig seizoen, Co Adriaanse. Hij had dan ook het nodige uit te leggen. Rim Vóórhaar in Het Parool van 10 september Het moet begin oktober geweest zijn, zo'n drie weken na de aanslagen in Amerika en vlak voor de aanval op Afghanistan. Ik zag BNN-presentator Jeroen Pauw, volgens sommigen de beste interviewer van Nederland, in gesprek met Kees Jansma. In eerste instantie lette ik niet zo goed op, want ik werd een beetje nerveus van al dat bewegen van Pauw. Toen ik het geluid harder had gezet, werd ik weer onrustig van de belerende toon waarmee Kees Jansma de wereld pleegt toe te spreken. Maar goed, ik besloot toch te gaan kijken, want wellicht zou er enige inspiratie voor een column uit kunnen ontstaan. Je weet maar nooit. Ik had het programma natuurlijk op moeten nemen (werk!), maar mijn zoontje had de afstandsbediening kwijtgemaakt, zodat ik in het vervolg van dit stukje op mijn geheugen aangewezen ben. De heren spraken over Mart Smeets, die zich volgens Kees meer met z'n opvolging en minder met zichzelf moest bezighouden. Zo zei Jansma het weliswaar niet letterlijk, maar hij bedoelde het wel. Pauw en Jansma vonden beiden dat er meer jonge Smeetsen moeten komen. Maar waar vind je een jonge Smeets? Zelf word ik altijd een beetje kregel als Mart Smeets overdadig op een voetstuk wordt geplaatst. Natuurlijk is hij een vakman, en natuurlijk weet hij veel van basketbal, maar ik kan me heel goed voorstellen dat een talentvolle verslaggever van de nieuwe generatie helemaal geen nieuwe Smeets wil zijn. Want wie weieens een interview met de 'beste presentator van Nederland' (citaat kenners) heeft gelezen, kan deze grote grijze gestalte niet vaak op een sympathieke uitspraak betrappen. Neen, denkt de jonge talentvolle verslaggever van tegenwoordig, ik wil helemaal niet de nieuwe Mart Smeets worden! Ik wil eigenlijk liever mezelf zijn. Goed, terug naar Jeroen en Kees bij BNN. Op een zeker moment kwamen zij te praten over het nut van een persconferentie na afloop van een voetbalwedstrijd. Om de kijker mee te nemen naar de ins en outs van een persconferentie werd er een item opgenomen met PSV-perschef Pedro Salazar Hewitt, een sympathieke man. (Ik vermoed dat de nieuwe generatie verslaggevers zich eerder vereenzelvigt met een type Salazar dan met een type Smeets.) AJAX MAGAZINE NOVEMBER 2001 167

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 167