Koning Voetbal zijn Raymond Ceulemans (19B7) heeft in zijn sport vrijwel alles gewonnen wat er te winnen viel. Oa maar na: 34x wereldkampioen, 48x Europees kampioen, 61 x Belgisch kampioen. Welke sporter kan dit 'De Ceu' nazeggen? Eén moment in zijn leven is achteraf cruciaal geweest voor Ceulemans' succesvolle loopbaan. Als twintigjarige miste de technisch begaafde middenvelder van derdeklasser Nijlen op een haar na een profcontract bij Beerschot. 'Dan moet je je maar op het biljarten gaan toeleggen,' adviseerde zijn toenmalige vriendin en huidige echtgenote. Een gesprek met Raymond Ceulemans, bewonderaar van de legendarische dribbelaar Garrincha ('Die konden ze niet houden, hè'), het Nederlandse voetbal en Johan Cruijff. Uit het hart: 'Voetbal is leuker dan biljarten.' Het woordje fier valt meer dan eens tijdens ons langdurige gesprek in Ceulemans' biljarttaveerne 'Mr. 100'. De naam verwijst naar hctaataial titels dat hij heeft gehaald. CeulemflHs fier op zijn loopbaan, fier op zijn familie en fier op zijn band met Johan Cruijff. C^pemans zegt het met pretoogjes. Dat blijft zo, zolang we tenminste over voetbal praten. Terwijl hij de wijn uitschenkt, zegt Ceulemans: 'Wat apart eigenlijk. Ik Raymond Ceulemans, een Belg, in het Ajax Magazine. Dat vind ik schitterend!' Onze gastheer laat zich in Lier, een kilometer of vijftien ten zuidoosten van Antwerpen, bedienen door zoon Kurt. Ceulemans is enthousiast, lacht regelmatig en praat veel met z'n handen. Raymond staat aan het hoofd van een heuse Ceulemans-dynastie. Zijn zoon werkt in de zaak, zijn dochter woont op de eerste verdieping. Raymond is fier op zijn acht kleinkinderen, van wie twee zich op het biljarten hebben toegelegd. De 21-jarige Peter veroverde dit jaar de Europese titel driebanden voor junioren en is volgens de grandmaitre zelf een uitzonderlijk talent. 'Die heeft het in zich, hij is bovendien zeer Vï. fcMIfEN STAAN PER door Jeroen van den Berg foto's Wanda Tuerlinckx fanatiek.' Opnieuw fier: 'Ik speel in België nu in een team dat uitsluitend uit Ceulemansen bestaat: opa Raymond, mijn zonen Kurt en Koen en mijn twee kleinzonen Bart en Peter. Tezamen vormen we de BC Elite. De tv is al geweest voor een reportage.' Hij schenkt wijn bij. Eerder overrulede hij m'n aanvankelijke bestelling. 'Wat zegt u daar? Spa bruis? Neen, wij gaan nu lekker eten. Daar hoort een mooie wijn bij. Dat moet.' En dan: 'Ik heb tot mijn veertigste geen glas alcohol gedronken. Ik wilde echt alles winnen. Pas later ga je anders over bepaalde zaken in het leven nadenken. Nu drink ik graag een wijntje, maar de dokter heeft me wel gewaarschuwd: niet meer dan twee glazen per dag, meneer Ceulemans! Ah ja, zeg ik dan, betekent dit dan ook dat ik zes glazen mag als ik eens twee dagen heb overgeslagen? Daar lacht mijn dokter dan vrolijk om. Ik geloof niet dat hij het met me eens is.' Liefde voor voetbal Als ik een voorstel maak voor de gespreksopbouw tijdens deze middag, valt daarbij logischerwijs snel het woord voetbal. Ceulemans neemt, zonder mijn verdere verhaal af te wachten, het initiatief. De liefhebber: 'Ik ga nog steeds graag naar wedstrijden toe. Het bezoeken van een midweekse wedstrijd breekt mijn week en zorgt voor de nodige afleiding. Ik geniet daarvan. Ik heb geen vaste club en ben dus geen fanatiek supporter van een vaste club. Ik ben liefhebber van de sport zelf. Och jongen, ik houd zo van voetbal. Degene die op de tribune naast mij zit, die krijgt trekken hoor... Ik leef altijd mee. In België 157

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 157