De puur linksbenige Bert de Meijer in actie voor Ajax 2 in de Meer. Ajax 2 in 1983, met onder anderen Bert de Meijer (knielend, tweede van rechts) en doelman Fred Grim. oppakken en verhuizen. Het was hard. Je moest spullen bij elkaar rapen, na de training de ballen pakken. Het was aftasten hoe je je diende te gedragen. Later ging het wel wat beter en kreeg ik wat meer contact, hoewel die afstand voor mijn gevoel altijd is gebleven. Met Gerald Vanenburg ging ik wel leuk om, we flipperden samen in het spelershome. Dan dolden we wat om die kast heen. Frank Rijkaard fluisterde me wel eens wat tips toe in de trant van dat ik mijn rust moest bewaren, me niet gek moest laten maken.' Meisjes 'Meisjes kwamen na de training naar me toe met de vraag of ik iets in hun boekje wilde schrijven, over mijn hobby's, op welke school ik zat, over mijn zussen, broers en ouders. Maar ik was zestien, zeventien jaar oud, en zat nog op school. Ik vroeg me af wie ik nou eigenlijk wel helemaal was dat ik in zo'n boekje zou schrijven. Kinderen kwamen vol trots naar me toe, maar ik was zelf nog een kind. 'Ik voelde helemaal niet dat ik iets bijzonder deed door bij Ajax te voetballen. Maar als ik op school in de gang liep, hoorde je andere kinderen fluisteren over het feit dat ik bij Ajax speelde. Ik kreeg een bepaalde status, waar ik weinig van begreep. Misschien heel naïef van mij. 'Het verschil tussen mij en de rest van de selectie was groot. Ik kwam met de tram naar de training, terwijl de anderen in grote Citroëns reden. En dan liep ik daar met mijn tasje... Om dat te kunnen verwerken is best moeilijk. Op de training ging alles veel sneller. Er kwam heel veel op me af. Ik had het gevoel dat ik tekortkwam, vooral op conditioneel vlak. Als ik twee keer op een dag getraind had, was ik 's avonds helemaal afgepeigerd. Ik raakte het plezier in voetbal kwijt. En ik had niet het inzicht dat ik nou eenmaal door deze fase heen moest. Dat het dan later, als mijn lichaam sterker was geworden, wel beter zou gaan. 'Tot nu toe had ik bij Ajax altijd bij de beteren gehoord. Dat had me te gemakkelijk gemaakt. Ik koos er soms voor om om half vijf met het tweede te trainen in plaats van om half drie met het eerste, want daar moest ik zwaar aan de bak. Het kwam niet in me op om te denken dat ik die zware trainingen bij het eerste nodig had om beter te worden. Zover dacht ik niet. Ik wilde lekker tegen een bal aantrappen, meer niet.' En Aad de Mos, trainer van Ajax 1, had weinig oog voor onzekere talenten als De Meijer. 'Het ging hem erom om met het eerste te presteren. Hij schonk zijn aandacht vooral aan de vaste eerste-elftalspelers. Ik heb eigenlijk weinig met hem te maken gehad, alleen rond mijn debuut. Maar het feit dat hij me liet debuteren, geeft toch wel aan dat hij het in me zag zitten, hoewel hij dat nooit tegen me gezegd heeft.' Keihard In 1985 kreeg De Meijer te maken met een trainer van een ander kaliber, Johan Cruijff. 'Je durfde geen grote mond te hebben tegen AJAX MAGAZINE NOVEMBER 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 151