Co Adriaanse en Peter Boeve bekijken de warming-up in het Jules Otten-stadion. Mido op het omslag van het programmaboekje voor de UEFA-Cupwedstrijd Gent - Ajax van 12 september 2000. geworden, met een vaak sublieme schaduwspits Dennis Bergkamp als gangmaker. Gent liet zich de rol van underdog graag aanleunen en kroop op 4 maart 1992 in het Jules Otten-stadion gezellig voor eigen doel. 'Anderhalve' spits had trainer René Vandereycken opgesteld: Eric Viscaal en clubtopscorer Erwin Vandenbergh. Bij Ajax droeg John van Loen het onwaarschijnlijke rugnummer 11, normaliter gereserveerd voor dartele linksbuitens. Maar Bryan Roy was slechts een invalbeurt gegund. Vijf grote kansen voor Ajax telde Van Gaal na afloop van de 0-0. Dat was nog een lage inschatting van de trainer. In het Jules Otten-stadion kwam weer een hardnekkig euvel van Ajax in die jaren naar boven. We lezen even mee in het Volkskrant-verslag 'Het Ajax van de competitie lijkt verdacht veel op het Ajax van de Europa Cup. Mooi wordt vaak gekoppeld aan mis, een kans eindigt veelal in een zeperd.' Gent bereikt met de 0-0 precies wat het wilde. Tenminste, wat Vandereycken had beoogd: 'Het was onze opzet om de tegenstander niet te laten scoren.' Dat vonden de fans van Gent toch niet genoeg. Ze scandeerden massaal 'we willen voetbal zien'. Europa-Cupvoetbal zouden ze echter in ieder geval een lange tijd moeten gaan missen. In de return in het Olympisch stadion won Ajax overtuigend met 3-0. 26 kilometer En de Gentse supporters die de club acht jaar trouw waren gebleven, kregen bij de Europese terugkeer van Gent in 2000 meteen weer Ajax voor de kiezen. Een totaal ander Ajax, dat wel, een Ajax dat niet meer 'automatisch' wedstrijden won, en al helemaal niet meer de reputatie had van 'mooi voetballend, maar veel kansen missend'. Voor trainer Co Adriaanse en aankoop Tomas Galasek was het Jules Otten stadion bekend, en vooral voor Galasek zelfs berucht terrein. Ruim een jaar eerder, tijdens de seizoenvoorbereiding van Willem II, had Galasek met zijn club er met 5-1 verloren. Adriaanse was over de instelling van zijn ploeg zó gepikeerd dat hij de spelers opdroeg om de 26 kilometer terug naar het hotel per voet af te leggen. De gezagsgetrouwe volwassenen volgden Adriaanses unieke bevel op. Overigens wilde Gent de wedstrijd tegen Ajax niet in het eigen stadion afwerken, waar achter de doelen nieuwe staantribunes werden gecreëerd. De capaciteit was hierdoor teruggezakt tot zevenduizend. Maar in Brussel, Antwerpen noch Brugge wilde men de 'beruchte' supporters van Ajax ontvangen. En dus werd men in Gent zenuwachtig. Ontzettend zenuwachtig. Een maand eerder waren er in Luik bij een oefenwedstrijd rellen met Ajax-supporters geweest. Dat nooit meer, in ieder geval niet bij ons, vond men in Gent, waar de autoriteiten draconische maatregelen afkondigden. Meer dan zeshonderd veiligheidsmensen werden ingezet. In een brief had burgemeester Frank Beke laten weten dat wie zich niet kon legitimeren, meteen door politiediensten zou worden gearresteerd. Er werd gedreigd met snelrecht. En zo gebeurde het dat talloze Ajax-supporters, ook ouderen en mensen AJAX MAGAZINE NOVEMBER 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 141