Thuis tegen Sparta is de duizendste overwinning in de eredivisie behaald. Met zoveel kampioenschappen meer dan de traditionele concurrenten Feyenoord en PSV zal dat record nog wel even blijven staan. En het kan best zijn dat we dit seizoen nog verder uitlopen. Volgens Willem Vissers van de Volkskrant niet. Die weet na vijf wedstrijden al hoe deze competitie zal aflopen: wij worden tweede, na Feyenoord. Je moet maar durven. Wij staan bovenaan - sinds tijden de competitie is amper begonnen, maar Vissers weet het al. In naam van een (katholieke) God wordt in de Volkskrant al decennia lang niet meer geschreven, maar nu is de Voorzienigheid zelf op de perstribune komen zitten. Nu nog graag de nummers drie tot en met achttien en de uitslagen van alle wedstrijden en ik overweeg een abonnement. Bij de Volkskrant zelf hebben ze kennelijk de absurditeit van Vissers' beweringen ook ingezien, want naar de wedstrijd FC Groningen - Ajax had men Charles Bromet gestuurd. Of kent genoemde krant ook een roulatiesysteem? Ik weet het, het is al jaren aan de gang, niet alleen in de Volkskrant. Vooral ook in NRC Handelsblad hebben de voetbaljournalisten er een handje van om geen verslagen te schrijven, maar commentaren en columns. Ik vind het storend. Het ego van de verslaggevers staat te veel voorop, ze willen te veel demonstreren dat ze niet van de voetbalstraat zijn. En volgens mij spelen anti- en sympathie ten opzichte van een club en/of trainer een soms onbewuste, soms bewuste rol in de zogenaamde berichtgeving. Wat Co Adriaanse betreft is dat naar mijn smaak zeker het geval. Bij hem lijkt in ieder geval te gelden: het is niet goed of het deugt niet. Toen hij Ajax traditioneel aanvallend liet spelen, kreeg hij ervan langs. In een vorig stuk heb ik daar al van gezegd dat ook ik dat naïef vond. Maar nu is het weer niet goed. En natuurlijk oogt het niet zoals we van Ajax gewend zijn, maar er wordt wel gewonnen. En dat telt ook. De defensie staat VÖSPttEKT VI MSSIE door Klaas Vos tot nu toe als een huis; Van der Vaart blijft verbazen (zo jong al zo leidinggevend en beslissend); in de voorhoede is het nog zoeken. Maar mag je, ook gezien het grote aantal blessures en het gewenningsproces van de nieuwelingen, niet ook eens geduld hebben? Overigens, de wedstrijd tegen Groningen liet ook weer voetbal zien. Zoals Groningen-trainer Lodeweges terecht zei: 'Het was poetsen en voetballen.' Heren journalisten, bekijk het per wedstrijd en trek conclusies achteraf. In mei weten we meer. En misschien moeten we dan constateren dat Ajax terecht kampioen is geworden. Dat zou wel een mooi gevoel zijn voor wie over historisch besef beschikt. Want 25 jaar geleden werden we onder Ivic ook met een defensief concept kampioen. Daar hadden we drie jaar op moeten wachten. Net als we nu drie jaar wachten. En 45 jaar geleden, toen de eerste overwining in de eredivisie werd behaald, werden we 'Kampioen minieme overwinningen' zoals Evert Vermeer als kop boven het hoofdstuk over het seizoen 1956- 1957 in z'n boek over 100 jaar Ajax gezet heeft. Ik ben nog niet klaar met de journalistiek. Niet zo lang geleden schreef Het Parool over Johnny Heitinga dat hij z'n carrière in de C'tjes bij Ajax begon. Fout: hij speelde al in de E'tjes. In die tijd maakten Rimko Haanstra en ik een documentaire voor de VPRO- jeugdtv over de Ajax-jeugd, met een deel over de E'tjes. In de El speelde toen al soeverein, verbeten en met een prachtige trap ene Johnny Heitinga. Er wordt soms maar wat beweerd. Net als die geluiden dat Ajax wel erg veel vreemdelingen in de selectie heeft en dat de doorstroming van eigen jeugd een farce is. Statistisch onderzoek leert dat Ajax elf spelers telt die uit de jeugdopleiding voortkomen; Feyenoord telt er vier, zoals de meeste eredivisieclubs. PSV telt er vijf, FC Groningen zes; Willem II heeft er ook elf; FC Twente tien; Vitesse en Sparta elk negen en FC Utrecht acht. Dat sprookje is hopelijk ook uit de wereld. Of we met die mix kampioen worden? Ik hoop het en bid het. Ik weet het niet. De Voorzienigheid wellicht wel. Foto: Louis van de Vuurst

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 133