een andere oprichter, Floris Stempel. Acht jaar lang was hij voorzitter, maar als voetballer haalde hij nooit het hoogste niveau. Ook Carel Reeser, naast hem, was een oprichter en lange tijd bestuurslid. Tussen de schommel staan vanaf links Han Dade, Hermann Stallmann en Willem Lamp. Dade was ook een der oprichters en tot 1912 bekleedde hij verschillende bestuursfuncties. Stallmann en Lamp waren spelers van het eerste elftal, Lamp was rechtsbuiten. De namen van de man rechts, die de schommelketting vasthoudt, en die van de twee mannen bovenop de schommel zijn onbekend. Het gaat hier dus om een mengeling van oprichters/bestuursleden en eerste- elftalspelers. Op beide foto's hebben ze een bord voor zich waarop een datum staat: 10-01-04. Die datum roept meteen vragen op. Het is geen officiële jubileumdatum van Ajax, want de club dateert van 18 maart 1900. Het was die tiende januari een zondag, de dag waarop Ajax wedstrijden speelde. Ook toen al liet het Ajax-elftal zich dan fotograferen, al dan niet met bestuursleden erbij. Het zou dus mogelijk zijn dat het hier een elftal was vóór een wedstrijd. De tas die de man links vooraan op de foto met de schommel draagt, zou dan een voetbal tas kunnen zijn. Helaas vermeldt Ajax 100 jaar van Evert Vermeer en Marcelle van Hoof niet of er die dag gespeeld is. Een week later kwam Ajax wel uit in een officiële wedstrijd, tegen Swift, maar van de tiende is niets bekend. Misschien had er een wedstrijd gespeeld moeten worden, maar was het veld afgekeurd. Op de foto is namelijk te zien dat het had gesneeuwd. Over de plek waar de foto is genomen, bestaat ook weinig zekerheid. Vermeer noemt in zijn vroegere publicaties het Rechthuis in de Watergraafsmeer. Het Rechthuis, op de hoek van de Middenweg en de Ringdijk, was rond 1900 een café- restaurant waar men ook zalen kon huren. Het dateert uit 1777 en kwam in de plaats van het oude Rechthuis, dat in 1660 werd gebouwd. In het gebouw zetelde oorspronkelijk het bestuur van de Watergraafsmeer, maar later was er ook een herberg gevestigd. Tegenwoordig zit er in het pand een filiaal van een bank. In 1904 was de Watergraafsmeer een lege polder, met weilanden en een enkel landgoed (Frankendael). De voetbalclubjes schoten als paddestoelen uit de grond en ze konden vaak van boeren een stuk weiland huren, met een schuurtje als kleedkamer. AFC bijvoorbeeld speelde in die jaren bij boerderij Eykelenhof aan de Ringdijk en men hield zijn clubavonden in het Rechthuis. Voetballers kwamen er dus genoeg over de vloer en het is daarom goed mogelijk dat de foto daar in de tuin is genomen. Alleen was er destijds bij het Rechthuis niet veel tuin, het pand stond toen al ingeklemd tussen (kleine) huisjes. Op de foto zijn daarentegen grote panden met veel verdiepingen te zien. Het is daarom waarschijnlijker dat de foto heel ergens anders werd genomen, bijvoorbeeld in de zogeheten Dubbele Buurt, grenzend aan de Overtoom. Daar immers woonden veel bekende Ajacieden. Dr. A. Keesing schreef hierover postuum in het gouden jubileumboek Ajax 1900-1950:wel was er de Dubbele Buurt, het sinds lang afgebroken begin van de Amstelveense weg een soort dorpje, dat zowaar een eigen postkantoor had op de hoek van de Saxenburgerstraat. Daar zetelde Dade alvorens hij naar de Amstel bij de Blauwbrug werd overgeplaatst. Ook Stempel woonde bij dit dorpje.' Wellicht dat deze Overtomers, zoals de oud- Ajacieden ook weieens genoemd waren, het dicht bij huis hadden gezocht om zich weer eens te laten fotograferen... Met dank aan de heer W. Schoevaart Een bezoek aan het Ajax Museum maakt deel uit van de World of Ajax Tour. U krijgt eerst iets te drinken aangeboden en ziet daarna een korte film. Dan volgt een rondleiding door de Arena en een bezoek aan het museum. Voor kinderen zijn er speciale kinderrondleidingen, met spelletjes, een quiz en een cadeautje. De prijs van de 2 uur durende World of Ajax Tour bedraagt ƒ20,00 p.p. Kinderen t/m 12 jaar en 65+-pashouders betalen ƒ17,50 p.p. De starter tour (1 uur, reserveren niet nodig) kost ƒ17,50 p.p. en ƒ15,00 voor kinderen t/m 12 jaar en 65+-pashouders. Voor grote groepen gelden speciale tarieven. Voor inlichtingen en reserveringen: 020-3111336. U kunt ook alleen het museum bezoeken. Toegang en kaartverkoop lopen via de Official Ajax Fanshop. De entree bedraagt ƒ7,70 (€3,50). Openingstijden: 1 apr-30 sep ma t/m vr 9.30-18.00, za en zo 10.00-17.00 (niet tijdens wedstrijden op zondag); 1 okt-31 mrt ma t/m za 10.00-17.00, zo alleen op koopzondagen (niet tijdens wedstrijden op zondag). Openingstijden Arena-tours: dagelijks 10.00- 17.00. Let op: in verband met de verbouwing van het museum, die zal plaatsvinden in november en december, adviseren wij u voor de exacte openingsstelling te kijken op www.ajax.nl of te bellen met 020-3111336. 130 AJAX MAGAZINE NOVEMBER 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 130