Mijmeringen bij een oude foto Volwassen mannen in een speeltuin In de rubriek Museumstukken worden voorwerpen behandeld die in het Ajax Museum te bewonderen zijn. Deze keer is dat een foto die levensgroot is afgebeeld in de vitrine waarin de beginjaren van Ajax centraal staan. De foto is ook weieens in andere publicaties geplaatst, maar niemand weet precies waarom ze genomen is. Daarom maar eens een nieuwe poging tot reconstructie. In het begin van de vorige eeuw lieten mensen zich graag en vaak fotograferen. Toch zijn er uit de beginjaren van Ajax maar een paar kiekjes, van elftallen, het bestuur of van supporters. Twee van die foto's laten een groep mannen zien, ergens in een (speel)tuin of aan de rand van een park Op de ene staat rechts vooraan een hond die een bolhoed heeft opgekregen. Op de andere foto heeft de hond een gestreept shirt aan, destijds het Ajax-shirt. De mannen op de foto kennen we vrijwel allemaal. Het zijn de Ajacieden van het eerste uur. Op de foto met de schommel zien we helemaal vooraan, links, J.C. van der Net, een van de oprichters van Ajax en tussen 1903 en 1906 tweede voorzitter. Naast hem J. Moolhuijzen, ook een bestuurslid. In de rij daarachter staat links Piet van Os, die in het seizoen 1902-1903 in het eerste elftal speelde. Daarnaast staat C.G. Hertel, een van de oprichters, die drie jaar lang penningmeester was en ook twee seizoenen in het eerste speelde. Vervolgens MUSEUMSTUKKEN door Carel Berenschot AZINE NOV

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 129