van dit beleid zijn daarna weggegaan en vervolgens is er niets meer mee gebeurd.' Terecht dat de poging tot beschadiging van Ajax in de rubriek 'Zuivere speeltijd' werd geplaatst. Want als dit geen 'zuivere' voorbeelden meer zijn van 'zuivere' manipulatie... Trend De drie artikelen die hier als voorbeeld zijn aangehaald, lijken incidenten. Maar het zijn wat de auteur van dit artikel betreft voorbeelden van een trend, exemplarisch voor de manier waarop de journalistieke moraal op de roetsjbaan heeft plaatsgenomen. Wanneer er op meerdere plaatsen aantoonbaar is gerommeld met citaten, welke waarde heeft de rest van de citaten dan nog? Problematisch is het vinden van hard bewijs. 'Dat heb ik zo nooit gezegd,' is geen sterk verweer. De geïnterviewde laat zelden of nooit een band meelopen, maar ook de journalist, die volgens Frans Oosterwijk in het allereerste nummer van Johan lijdt aan de 'dwangneurose van de actualiteit', kan zich zelden nog de rust van het uitwerken van de band permitteren. Niet alle bovenstaande voorbeelden zijn halsmisdrijven op zich, maar ze winnen aan gewicht, doordat er nu juist wel onomstotelijk bewijs geleverd kan worden. Correct citeren uit de correspondentie van de journalisten volstaat. Mede door de 'dwangneurose van de actualiteit' is correct citeren voor de journalist een ware kunst geworden. Neem bijvoorbeeld Ajax-penningmeester Arie van Os aan de vooravond van Celtic - Ajax: zet er een paar journalisten omheen en Van Os zegt in iedere krant iets anders. Het Algemeen Dagblad van 21 augustus laat Van Os zeggen: 'Hoe Co resultaten denkt te boeken, is aan hem. Voor mijn part stelt hij elke wedstrijd elf keepers op.' Ook de Volkskrant schreef mee en tekende het volgende citaat op: 'Al zou de trainer elf doelmannen opstellen, als we maar winnen.' Het Parool had weer andere oren: 'Toch, als we van Feyenoord winnen door elf keepers op te stellen, vind ik het prima. Als we maar winnen.' Wat Van Os letterlijk gezegd heeft - wie het weet, mag het zeggen. De drie voorbeelden zijn tamelijk onschuldig omdat in de parafrase van de woorden van Van Os in ieder geval de bedoeling juist wordt weergegeven. Kwalijker is het wanneer de interpretatie van uitspraken in de media tot tegengestelde conclusies leidt. Van Os zei nog meer. Zijn hele betoog werd door Het Parool volstrekt anders begrepen dan door De Telegraaf en het Algemeen Dagblad. Het AD schreef: 'Van Os stelt Adriaanse gerust.' En De Telegraaf concludeerde: 'Van Os ontkent dat de positie van trainer Adriaanse ter discussie staat binnen de club.' Maar Rim Vóórhaar meende beter te kunnen luisteren dan al zijn collega's en schreef dat ook met zoveel woorden: 'Hij zei het onomwonden, ogenschijnlijk zonder bijbedoeling. Maar de boodschap van Ajax- penningmeester Arie van Os pal voor het vertrek naar Glasgow aan het adres van Co Adriaanse loog er niet om.' Nota bene vier zinnen verder permitteerde Vóórhaar zich in zijn eigen stuk een halve slag in de rondte: 'Ajax moet streven naar de titel, maar Van Os onderstreepte dat hij Adriaanse geenszins onder druk wil zetten. Ook niet als Ajax tegen Celtic de nederlaag in Amsterdam (1-3) niet wegwerkt en de Champions League weer mist.' Slaafse ganzenpas Soms ook hobbelt het journaille in dezelfde slaafse ganzenpas achter onjuiste berichtgeving aan. 'Ajax-hooligans bestormen familievak' kopte Trouw en De Telegraaf nagelde de fans van Ajax na afloop van FC Twente - Ajax in soortgelijke bewoordingen aan de schandpaal: 'Hooligans houden huis in familievak'. De berichtgeving was suggestief: Ajax had fouten gemaakt. Ajax had voor te weinig stewards gezorgd. In werkelijkheid had Ajax juist méér stewards dan noodzakelijk meegenomen. Tijdens een evaluatie op de KNVB-burelen in Zeist kwam later glashard vast te staan dat van een bestorming geen sprake was geweest, wél dat het stadion van FC Twente onvoldoende was toegerust. 'Ajax heeft voortdurend zorgen over het gedrag van de toeschouwers,' zegt directeur Arie van Eijden. 'Dat mensen zich in Enschede bedreigd hebben gevoeld, klopt en dat is al erg genoeg. Maar wat Ajax vervolgens in de schoenen werd geschoven, klopte keihard niet. Bovendien: onze supporters hebben zich dit seizoen na een brief van ons juist zeer positief gedragen tijdens de uitwedstrijd tegen Feyenoord, waar onze spelers door de Feyenoord-fans juist zeer onheus werden bejegend. En de NOS plaatste de Ajax-supporters in Groningen niet voor niets in een positief daglicht.' Oorzaak Resteert de vraag: is er een oorzaak aan te geven voor de tendens van vervagend normbesef bij de media? Het antwoord is: ja. En de stelling is deze: die oorzaak ligt voor een belangrijk deel in de recente kwantitatieve explosie van de media. Die kwantitatieve toename verhoudt zich recht evenredig met een kwalitatieve afname. De gedachtesprongetj es zijn de volgende: toename van aantallen en soorten media leidt enerzijds tot aanwas binnen de beroepsgroep van onderaf en anderzijds tot een grotere noodzaak zich van elkaar te onderscheiden. Beide ontwikkelingen leiden onvermijdelijk tot normvervaging. Om van Nederland 1 naar Nederland 2 te komen was een zevenmijlsstap in de tv- geschiedenis nodig. Sinds in 1989 RTL Veronique werd aangekondigd, is het medialandschap ingrijpend veranderd. Het aantal netten is in razend tempo toegenomen. Er kwam heel veel buitenlandse tv, commerciële tv, regionale tv, lokale tv, abonnee-tv (Canal+), special Terecht dat de poging tot beschadiging van Ajax in de rubriek 'Zuivere speeltijd' werd geplaatst. Want als dit geen 'zuivere' voorbeelden meer zijn van 'zuivere' manipulatie... AJAX MAGAZINE NOVEMBER 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 115