BekertiMende aanvoerders Welke aanvoerders viel de eer te beurt om de hoogste trofeeën in ontvangst te mogen nemen? De primeur had Velibor Vasovic. Hij sloot zijn loopbaan af met het omhoogtorsen van Ajax' eerste Europa Cup. Danny Blind is met drie cups de meest succesvolle bekertiller uit de Ajax-historie. Hij zal dat voorlopig wel blijven ook. Danny Blind 3 UEFA Cup (1992) Europa Cup 1 (1995) wereldcup (1995) Piet Keizer 2 Europa Cup 1 (1972) wereldcup (1972) Velibor Vasovic 1 Europa Cup 1 (1971) JohanCruijff 1 Europa Cup 1 (1973) Marco van Basten 1 Europa Cup 2 (1987) Foto: Louis van de Vuurst naar Ajax, waar trainer Jan Wouters hem tot nieuwe aanvoerder bombardeerde. Winter, in augustus 1999: 'Dat vind ik wel leuk. Bij Inter en Lazio ben ik ook weieens een paar duels aanvoerder geweest, maar nu ben ik het voor het eerst echt. Het is wel iets voor mij. Ik ben een type dat jongens probeert te coachen, te helpen. Zowel binnen als buiten het veld. Ik ben een sociale jongen.' Jammer genoeg kwam Winters leiderschap er in twee jaar Ajax op het veld te weinig uit. Verdriet om het snelle overlijden van zijn moeder en het feit dat Winter zelden op de positie speelde die hem paste, leken acceptabele excuses. En in zijn tweede jaar, bij trainer Co Adriaanse, kreeg Winter weinig krediet. Speciaal gevoel Toen Winter zijn plaats in het elftal kwijt begon te raken, moest er een tweede aanvoerder zijn. De aangewezen tweede man, Richard Knopper, was langdurig geblesseerd, waardoor logischerwijs het derde lid van de eerder gekozen spelersraad, Tomas Galasek, de aanvoerdersband ging dragen. Galasek toen over zijn nieuwe status: 'Op dit moment is er weinig keus. Qua leeftijd en ervaring sta ik hoog op de ladder. Ik ben misschien niet eerste keus, maar ik vind het een eer aanvoerder te zijn van deze club.' In december 2000, tegen Heerenveen (6-2), droeg Galasek voor het eerst de aanvoerdersband. Galasek schaarde zich op dat moment in het korte, maar illustere Danny Blind brengt Patrick Kluivert tot bedaren als deze na zijn doelpunt tegen NAC op 24 september 1995, kort na het door hem veroorzaakte ongeluk met dodelijke afloop, al te uitbundig juicht. rijtje van buitenlandse aanvoerders (Vasovic, Arnesen, Lerby, Olsen en de gelegenheidsaanvoerders Pettersson en Litmanen). Galasek: 'Het was een speciaal gevoel. Ik ben toch nog niet zo lang bij de club. Maar vooralsnog leer ik meer van iemand als Winter dan hij van mij.' Ook dit seizoen leek Galasek voorbestemd tot het aanvoerderschap. Een blessure gooide roet in het eten. En zo is nu dé routinier van de ploeg, de 36-jarige Fred Grim in zijn waarschijnlijk laatste seizoen de - tijdelijke? - aanvoerder. Laten we hopen dat er zich snel een échte, langdurige aanvoerder openbaart. Want, sommige relativerende woorden van sommige besproken aanvoerders ten spijt, een goede aanvoerder is van levensbelang voor een echte topploeg. We verwijzen, voor de laatste maal, naar de Voetbalsportencyclopedie: 'Er wordt beweerd dat het resultaat van een wedstrijd voor 50 procent van het gedrag van de aanvoerder afhangt.' Foto: Allsport 108 AJAX MAGAZINE NOVFMRFR 9001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 108