KATERN Foto: Guus Dubbelman achtereenvolgens Frank Rijkaard, Marco van Basten, opnieuw Frank Rijkaard en John van 't Schip tot aanvoerder te benoemen, hoopte Cruijff dat ze meer verantwoordelijkheid zouden nemen, wat volgens hem paste bij hun grote voetbalkwaliteiten. Marco van Basten leek daar het beste mee om te kunnen gaan, hoewel ook hij - aanvoerder of niet - weieens door Cruijff van het veld werd gehaald. Rijkaard en Van 't Schip gingen meer gebukt onder dat aanvoerderschap. In 1987 raakte Cruijff zijn aanvoerder Rijkaard zelfs helemaal kwijt toen de Ajacied tijdens een training wegliep en later bij Ajax vertrok, moe geworden van de betweterij van Cruijff. Door zijn spel kon Rijkaard een leider op het veld zijn, daar hoefde van hem geen aanvoerdersband bij. Dat etaleerde hij helemaal tussen 1993 en 1995 toen hij - teruggekeerd bij Ajax - voorop liep bij het veroveren van de Champions League. Roerige tijden John van 't Schip was een prachtige, sierlijke, technische speler, en hoewel hij ook gezegend was met een groot spelinzicht, was zijn positie op het veld, rechtsbuiten, te statisch om een grote invloed op het spel te kunnen uitoefenen. Dat vond hij zelf ook want zowel onder Cruijff en later nog sterker onder Leo Beenhakker en Louis van Gaal gaf 'Schippie' aan een meer vrije rol op het middenveld te ambiëren. Van 't Schip had bovendien de pech dat hij aanvoerder was in bijzonder roerige Ajax-tijden. Er was het vertrek van Rijkaard en in januari 1988 het verdwijnen van Cruijff. Van 't Schip raakte bekneld in de machtsstrijd tussen Cruijff en bestuur. Natuurlijk had hij als Cruijff- adept zijn trainer liever behouden, maar hij wist niet wat er allemaal tussen het bestuur en Cruijff was voorgevallen. Later kreeg Van 't Schip het verwijt dat hij zich sterker had moeten maken voor het aanblijven van Cruijff, maar Van 't Schip zag door de bomen het bos niet meer. Bovendien leed zijn spel sterk onder al het gedoe en zijn verantwoordelijkheid als aanvoerder. Een jaar later kwamen daar het staafincident bij Ajax - Austria Wien en de bommen bij Ajax - Feyenoord nog overheen. Op die momenten kweet Van 't Schip zich duidelijker van zijn taak, maar hij zal het niet betreurd hebben dat vanaf 1988 Jan Wouters de nieuwe aanvoerder was. Dat officiële leiderschap was een ultiem bewijs voor Wouters dat hij volledig geaccepteerd was bij Ajax. Bij zijn komst in 1986 werd de Utrechter nog argwanend bekeken, met nota bene aanvoerder Van Basten voorop. Technisch te beperkt en (dus) ongeschikt voor Ajax, luidde kort gezegd de kritiek. Aan het eind van het seizoen had Ajax, met een sterke en 'onzichtbaar' dominerende Wouters de Europa Cup 2 gewonnen. AJAX MAGAZINE NOVEMBER 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 106