KATERN Aad Mansveld, scheidsrechter Lau van Ravens en Velibor Vasovic bij de toss, het aanvangsritueel van aanvoerders en arbitrage bij iedere wedstrijd. Foto: Frans Hemelrijk Vasovic, in 1971: 'Michels zal ongetwijfeld hebben gedacht hebben: iemand die zo voor zijn rechten opkomt, is ook geschikt voor de functie van aanvoerder.' Premies Vasovic maakte het Michels hierna nog steeds niet gemakkelijk. Hij weigerde het aanvoerderschap als niet eerst de spelers hun mening hadden kunnen geven. Uiteindelijk wezen de spelers en niet Michels de nieuwe aanvoerder aan. De uitkomst bleef hetzelfde: Velibor Vasovic. Vasovic kweet zich voorbeeldig van zijn taak. In het veld straalde hij alle rust en zelfvertrouwen uit, zelfs als hij minder speelde. Scheidsrechters paaide hij met vriendelijke, tactisch gekozen woorden. Tegen Celtic in Amsterdam hielp hij arbiter Ribeiro bij een vrije trap hoogstpersoonlijk met het formeren van de Celtic-muur, waarna Barry Hulshoff de bal via het ontstane gat in de muur in het doel schoot. Eén maal stelde Vasovic zijn aanvoerderschap ter discussie, in 1970, toen de tegen FC Basel geblesseerde Cruijff Europa-Cuppremies onthouden werden. Vasovic kwam als winnaar uit deze zaak, zoals hij trouwens vaak met succes (extra) premies voor de spelers bij het bestuur bepleitte. Aan de andere kant weerhield hij de steeds mondiger selectie geregeld van stakingen om meer geld en betere verzekeringen. Vasovic had een toon gezet: na hem zouden Ajax-aanvoerders geregeld overhoop liggen met bestuurders. Piet Keizer, de aanvoerder in het seizoen 1971- 1972 en Johan Cruijff, captain in 1972- 1973, kwamen op alle mogelijke manieren op voor hun collega's, met name op het gebied van 'arbeidsomstandigheden'. Maar waar het leiderschap van Cruijff logisch was, had Keizer meer moeite met zijn officiële status. De nieuwe trainer Stefan Kovacs gaf de spelers in vergelijking met Michels veel meer vrijheid. Onderdeel daarvan was dat alléén de spelers bepaalden wie hun aanvoerder zou worden. Piet Keizer won met een overweldigende meerderheid van zestien stemmen de verkiezing. Keizer zelf had op Cruijff gestemd. Sjaak Swart had een verrassende keuze gemaakt: Barry Hulshoff, omdat Swart liever een verdediger als aanvoerder zag. Keizer accepteerde zijn nieuwe functie, maar hij stelde wel een belangrijke voorwaarde: de ook op dat moment ingevoerde AJAX MAGAZINE NOVEMBER 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 101