Waarschijnlijk kunnen er elke week ook enkele jongens uit het eerste een helft spelen. Maar het is aan Danny Blind, Co Adriaanse en mij om daar uit te komen en we zullen goed moeten communiceren.' Doelstellingen De doelstellingen van Jong Ajax zijn niet veranderd volgens Olde Riekerink. 'Elk jaar is de doelstelling van dit team simpel. Het hoofddoel is te zorgen voor de doorstroming van jeugd naar het eerste elftal. Een subdoel is dat geblesseerde spelers via trainingen en wedstrijden met Jong Ajax terugkomen in het eerste. Dat Cedric van der Gun in de wedstrijd tegen Huizen. Een andere doelstelling van Jong Ajax is dat geblesseerde eerste-elftalspelers via wedstrijden in de beloftencompetitie weer terug kunnen komen in de A-selectie. kan wel een moeilijkheid opleveren als meerdere oudere spelers gelijktijdig aan wedstrijdritme moeten winnen. Dat zal soms passen en meten worden en creativiteit vragen van de trainer wat betreft het uitzoeken van de wedstrijden per speler. Maar Co Adriaanse heeft zelf aangegeven dat het belang van de bredere basisontwikkeling van het talent een hogere prioriteit heeft dan het inpassen van de geblesseerden.' De laatste tijd heeft het elftal dat laveert tussen jeugd en eerste team, er een derde doelstelling bijgekregen. Het is van belang dat bepaalde spelers fit blijven en die mogelijkheid biedt Jong Ajax. Spelers die te horen hebben gekregen dat ze naar een andere club mogen, zoals Jason Culina, Brutil Hosé en Chris Kanu, vinden onderdak bij de groep van Jan Olde riekerink. 'Door de manier waarop zij zich manifesteren in wedstrijden en op trainingen, is het heel prettig om hen bij de groep te hebben. Wij hebben ze gezegd dat ze andere talenten niet in de weg mogen staan. Het kan best zo zijn dat ze via een omweg de top halen. Wij zien echter momenteel niet in dat zij via het tweede elftal het eerste halen.' Behalve deze jongens trainen ook mannen als Jan van Halst en de clubloze Bryan Roy bij Olde Riekerink. 'Zij zijn zeker van een bepaalde waarde,' stelt Olde Riekerink nadrukkelijk. 'Ze bemoeien zich met de jongens. Het zijn, zeker gezien hun moeilijke situatie, voorbeelden voor de jonge spelers, die zeker wat opsteken van Van Halst en Roy.' Groepsgevoel Nadeel van het tussenstation dat Ajax 2 was en Jong Ajax ook weer is, is het gebrek aan groepsgevoel. 'En daar streef je toch naar,' benadrukt Olde Riekerink. 'De ideale situatie is dat je een vaste groep van zestien spelers hebt. Want het is toch raar dat je van de jongste jeugd tot en met de Al in een groep van zestien hebt gewerkt en dat het hier helemaal verdwenen is. Ik vind het groepsgevoel belangrijk in de ontwikkeling van een speler. Het is goed dat er concurrentie is op jouw positie en dat je vreugde en verdriet samen deelt. Dat is wat de sport leuk maakt. Maar in Jong Ajax heb je gemiddeld drie A-junioren en drie spelers van het eerste. Daarom is het streven van de spelers een reële groep te maken, zodat ze met elkaar hetzelfde traject doormaken. Dat ze weten wat de afspraken zijn en wat de kwaliteiten zijn van de anderen.' De situatie is wat dat betreft flink veranderd ten opzichte van vorig jaar. Toen startte Olde Riekerink de voorbereiding met een grote groep, waarvan veel spelers gedurende het seizoen of doorstroomden naar het eerste of tijdelijk onderdak vonden bij andere clubs. Rafael van der Vaart, Daniel Cruz, Pius Ikedia en Yakubu zijn vier spelers die al snel werden overgeheveld naar de A-selectie. 'Voor veel jongens van de huidige groep is de situatie veranderd. Ze zijn nu tweedejaars. Er wordt van ze verwacht dat ze in dit jaar laten zien dat ze dicht tegen het eerste aanzitten. Twee jaar in dit elftal is wat dat betreft de regel. Lukt AJAX MAGAZINE OKTOBER 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 79