Gruwelijke werkelijkheid van de romantiekarme wereld die voetbal heet. Shirts betekenen niets meer dan een werkpak, een kostuum dat wordt ingewisseld voor een ander. Clubwapens werden logo's die borg staan voor geld. Symbolen verliezen hun waarde, dromen worden uitgelachen. De werkelijke waarheid van Koning Shota vandaag stelt het poëtisch hart op de proef, kerft er groeven in en wekt weemoed op. Het heeft geen zin de fantomen van gisteren te achtervolgen, laat staan ze te willen opwekken. De realiteit gebiedt dat de wereld is zoals ze is en de romantici moeten zich of afkeren of bijgestelde invalshoeken vinden om hun oorspronkelijke hartstocht te kunnen luchten. Wie niet aanklampt moet afscheid nemen want evolutie is niet te stoppen.Spelers verwisselen van club zoals de kaarten in een spel van hand tot hand gaan. En elke wisseling provoceert weer een nieuwe verandering. Steeds sneller en gehaaster wordt het spel. Slechts een enkeling weet het overzicht te houden, het merendeel van de toeschouwers en de spelers duizelt het voor de ogen. Op een maandagavond was Shota Arveladze nog een Georgische Amsterdammer die wandelend langs de zich met avond vullende straten van de stad genoot van zijn omgeving en zich stilletjes maar duidelijk de hoop insprak dat hij toch in deze stad mocht blijven. Vrienden gevonden, een tweede thuis gemaakt. Zijn prinsessenvrouw naast hem bewoog zich mee in dat gevoel met haar mediterrane dansende stem die vertelde van haar liefde voor Amsterdam. Twee dagen na die maandagavond was het zeker dat de familie Arveladze de verhuizing naar Glasgow moest voorbereiden. Geen tijd voor herinneringen, geen tijd voor reflectie, geen tijd om stil te staan bij wat was. Haastig vooruit, een nieuwe club wacht. Alweer een kaart is van de ene in de andere hand overgegaan in het oneindige spel. Het papier heeft tijd voor herinneringen en reflectie. Het papier ontsnapt aan de frenetieke jacht op morgen. Het papier ziet hoe Shota bijna onzichtbaar aan de bar van het spelershome zit. Het is de eerste dag van het seizoen 1997-1998. De vaste bewoners van Ajax zoeken elkaar op, de nieuwelingen in de selectie wachten op wat er komen gaat. Michael Laudrup, Sunday Oliseh, Benni McCarthy, Andrzej Rudy. Tussen hen in leek Shota onbereikbaar. Zijn zwaarbruine Georgische ogen namen op, bundelden de indrukken vast en zwegen. Enkele maanden later kwam Shota met een cadeautje voor de dames van het spelershome. Twee door mevrouw Tamara Arveladze zelfgehaakte pannenlapjes voor in de keuken! Zelfgehaakte pannenlapjes! Te ontroerend van simpel oprechte liefde. Even knijpen, het is 1997, het eind van de COLUMN door David Endt Foto: Louis van de Vuurst eeuw is nabij en er was nog plaats voor warmte. Aan het eind van het kalenderjaar kwam Shota met een andere hartenopener. Hij nodigde de Ajax-mensen uit voor een avondlijke boottocht door de grachten. Kaarslicht, diner, gezelligheid. De opkomst viel tegen, maar zij die het meemaakten genoten. In het huis van Shota Arveladze woonde een mooie koning, een niet vermoede persoonlijkheid. De ogen spraken, zijn gezicht sprak, Shota's hele lichaam vertaalde zijn gevoelens. Clownesk en theatraal onbeperkt genietend bij voorspoed, droef en zwaarmoedig bij tegenslag. Hij trok zich het leed van anderen aan. Probeerde te helpen en relativeerde daarbij zijn eigen belang. Hij trachtte zich te ontfermen over Kinkladze. Toen de pas bij Ajax gearriveerde concurrent Machlas moeilijke eerste maanden doormaakte, sprak juist Shota hem moed en vertrouwen in. Zijn bewogenheid versloeg de gierigheid naar eigen succes, zonder dat hij er iets voor terug verwachtte. Toen hij in de laatste thuiswedstrijd van het seizoen 1998-1999 de bal maar over de doellijn hoefde te tikken om te scoren, wachtte hij op Jari Litmanen om hem de schoonheid van een afscheidsdoelpunt aan te reiken. Een ontroerend grootmoedig gebaar van een man die dat jaar geteisterd werd door twijfel en mislukking. Op zulke momenten bewijst een man zich koning. Is hij held. De supporters werden door hem in de war gebracht. Het is niet moeilijk te jubelen over een voetballer die er in één seizoen 24 inlegt. Lastiger is het voor de toeschouwers om te accepteren dat eenvoudige mogelijkheden onbenut blijven en dat de ballen als stuitende kokosnoten van de aanvallersvoeten vallen. Er was liefde en er was afgrijzen voor het koningskind dat met formidabele cijfers vertrekt uit Amsterdam. Cijfers, jammer, er was geen plaats voor een koninklijk gebaar zoals Shota voor Jari bedacht. De wereld draait te snel, veel sneller alweer dan twee jaar geleden. Maar het papier houdt vast, het papier behoudt de herinnering aan Koning Shota: vanaf links met de bal aan de voet, zijn tweebenigheid werkt dreigend, een vlot schaartje en een verdediging dendert in elkaar, veranderende perspectieven, wankelende panelen, keepers kijken vallend achterom. Het net is strak geknald. AJAX MAGAZINE OKTOBER 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 43