muiiviHQ om aan nflinnen, verplaats dat doel eens! et z'n pnien, dan is 't zo gepiept.' Het doel er een van het massieve soort. Palen, lat jin anoir ijzerwerk lijken smal maar zijn uit if Ijzer gegote^Hhiks geen til-licht [aluminium, van die^doelen die je met zijn jprieën even opzij schtóft. De stemming is goed, na de oefeningen van kort combinatiewerk, het passen en trappen en de één-tegen-één-duels weten de spelers dat er een heerlijk afscheidstaartje aan komt in de vorm van de Partij Scherp. Dus tillen veertien paar vereende handen het doel van de grond, wrikken het naar heuphoogte en torsen het naar de denkbeeldige lijn, twintig meter van het in de grond geplante andere doel. Het is eind oktober. Misschien is het begin november. Zoals de bladeren de bomen goeddeels hebben verlaten, zo hebben de laatste resten zomerbrons afscheid genomen van de gezichten. Geen korte broeken meer maar warme trainingspakken. Op sommige dagen is de eigen adem te zien. Til op dat doel, plant het elders neer. Topscorer, waterdrager, reserve, trainer, doelman, routinier en jong talent. Vele handen maken licht werk en daarom slaan we die handen ineen, al voelen we in de handpalm het ijzig koude ijzer. Er wordt een grap gemaakt tijdens het voortstappen. Tja, het zijn altijd dezelfden die doen alsof ze geen plek kunnen vinden tussen hun maats en het zijn altijd dezelfden die de juiste plek weten te vinden, daar waar het torsen van het doel begeleiden wordt. Kijk naar de aarde. Het is aarde van de Meer. Nee, niet het grazige hoofdveld-gras maar de kale aarde van het trainingsveld. door David Endt foto Hans van Tilburg Daar, achter de herfstgrauwe bomen ligt de Middenweg met de tramrails van Lijn Negen en daar weer achter ligt Betondorp. Een paar jongens slaan de bewegingen van de sportmannen vanaf de overkant van de sloot gade. Hoe vaak is er al een ijzeren doel verplaatst op dat trainingsveld? En hoe vaak zal het nog gebeuren? Luister, dit is een bijzonder doel. Waarom? Omdat het eind oktober of misschien begin november is van het jaar 1991. Een doel wordt verplaatst. Een ander doel, een ander doel voor ogen. Deze mannen, jongens vaak nog, hier en daar een buitenlander, sjouwen goedgemutst hun doel. Ze zijn sterk. Sterker dan zij denken. En zij volgen die ouwe trainer die voorop loopt en al zoveel keren in zijn leven heeft geroepen dat het doel verplaatst moet worden. En die al zo vaak heeft geroepen dat ze het met zijn allen moeten doen omdat het op die manier zo gepiept is. Ze zijn op weg naar de geliefde Partij Scherp waarin de stukken ervan af zullen vliegen. Dat zie je aan hun koppen. Die staan goed. De Partij Scherp is intensiever, is meer eisend dan een zondagse wedstrijd. In de Partij Scherp wordt de reserve gekweekt voor de wedstrijddag. Met dat doel in handen hebben ze een doel voor ogen. Ze zullen Europa gaan veroveren. Een bescheiden Europa, zal er later gezegd worden. Want de UEFA Cup wordt, voorbij de overstelpende en meeslepende vreugde, niet als het echte Europa beschouwd. Maar in dit jaar, op dit al kalende trainingsveld van de Meer wordt een doel bijgesteld, sorry, verplaatst. Verplaatst van landelijke glorie naar internationale triomf. Wie van de veertien jongens die hier het doel vervoeren zullen er zes jaar later bij zijn wanneer het bal is in een Weense nacht waarin het echte Europa is veroverd? De Deense stilist Dan Petersen is er niet meer bij. Marciano Vink en Dennis Bergkamp ook niet. Stanley Menzo, Bryan Roy, Aron Winter, Michel Kreek, ook vertrokken. Stefan Pettersson en Rob Alflen? Weg. Loopt er ergens verscholen nog een Wim Jonk of een Johnny van 't Schip? Weg. Sonny Silooy, ja, hij nog wel. De anderen zijn elders aan het voetballen maar ooit hebben zij dat doel verplaatst, een nieuw doel gesteld. In het seizoen van de Champions League zal het team van Ajax een stille metamorfose hebben ondergaan. Anderen dragen dan het doel, verplaatsen het met zijn allen naar een plekkie op het trainingsveld van de Meer, een meter of twintig van het gewortelde doel vanwaar de Partij Scherp kan beginnen. Het ijzer is koud op een dag in eind oktober of misschien begin november van 1994. En er klinkt een witz en er wordt gelachen. Nog steeds rijdt dan Lijn Negen over de Middenweg achter de bomen. En aan de overkant van de sloot staan een paar jongens te kijken. Aan de overkant van de straat leeft Betondorp zijn dagelijks leven. Vereende handen tillen, torsen, sjouwen. 'Komaan mannen, verplaats dat doel eens,' roept de trainer. 'Met z'n allen, dan is 't zo gepiept.' AJAX MAGAZINE OKTOBER 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 27