'IN AVEDEN IS MEN TE SNEE TB/KEDEN. HIERISHET HAASENOOirqOEP 0EN0E4 gaan zoals het de club zal vergaan: de ene keer is het geweldig; de andere keer valt het wat tegen. Zowel persoonlijk als op clubniveau moet je je daardoor niet van de wijs laten brengen. Ajax is en blijft een mooie club. Ik vind alles prachtig. Ajax is een grote club, maar niet zo groot dat je erdoor wordt overdonderd. Op zich vind ik het hier nog redelijk rustig toegaan. Ik had verwacht dat mensen rond Ajax, zoals supporters, nog fanatieker zouden zijn. Ze zijn wel heel erg enthousiast, maar je loopt hier niet het gevaar door de eigen fans onder de voet te worden gelopen. Dat is heel prettig.' Andere interesses Zlatan heeft, behalve technische voeten onderaan de tempel van zijn ziel, de openlijke ambitie met volle teugen van het leven te genieten. Hem kleeft de reputatie aan ook op de dansvloer nadrukkelijk uit de voeten te kunnen, terwijl een verkeersovertreding hem in Zweden zijn rijbewijs kostte en in Nederland de bijnaam 'Ibrahimofiets' opleverde. Hij heeft nog een heel voetballeven voor zich. Een onheilspellende reeks gele en rode kaarten en conflicten met trainers in Zweden beloven ook ander vermaak dan sportief. Dat hij in Diemen is gaan wonen, kan als teken van goede wil worden opgevat. 'Zlatan lijkt mij een jongen die ook andere interesses heeft,' luidde het eufemisme van Adriaanse in de Volkskrant van 3 april 2001. 'Ach, zolang het maar onschuldig blijft, heb ik er geen problemen mee.' Bij misstappen hangen de nieuwe spits onherroepelijk disciplinaire maatregelen boven het hoofd. Zijn collega's zullen hem inmiddels hebben gewaarschuwd voor de strikte wijze waarop Adriaanse de huisregels nageleefd wil zien. Zlatan: 'Ie moet gewoon doen wat de trainer zegt. Hij is de baas. Co Adriaanse is een strenge trainer, maar daar is niets mis mee. Ik heb er in ieder geval geen problemen mee. Ik zal me in sommige dingen moeten aanpassen. Mijn warming- up voor een training of wedstrijd ziet er bijvoorbeeld al heel anders uit. In Malmö liepen we niet heen en weer over het veld bij de warming-up, maar rondjes. Ik liep altijd achteraan, met een bal. Altijd met een bal. Dat was ik gewend en ik wilde niet anders. Hier doe ik met de groep mee. Dat was even wennen, maar geen probleem. Adriaanse legt veel uit. Hij is door Ajax aangetrokken omdat ze vertrouwen in zijn manier van leiden hadden. Ze hebben hem niet gehaald met het idee dat ze hem op een andere manier zouden laten functioneren dan hij gewend is. Anders hadden ze hem niet moeten halen. Ik kan er prima mee overweg. Co Adriaanse is Co Adriaanse.' Niet alleen de warming-up is anders. Ook de trainingen vindt Zlatan inspirerend. Er wordt met een heel andere 'instelling' gewerkt, zoals het ook in het Zweeds heet. Zlatan: 'In Zweden is men te snel tevreden. Hier is het haast nooit goed genoeg. Of beter, want als ik het zo zeg lijkt het misschien op een soort frustratie: hier heerst het idee dat het altijd beter kan. Daar hou ik van, van dat perfectionisme. Toen ik jong was en een klein jongetje, droomde ik hiervan. Dan wil je graag dat Europese topclubs je willen kopen zodat je tussen de grote voetballers kan lopen. Bij de meesten komt die droom nooit uit. Ik ben er steeds dichterbij gekomen. Maar ik ben er nog niet. Ik moet nu weer nieuwe dromen dromen. Er is nog veel te bereiken. Alles nog, terwijl ik vroeger nooit verder kon denken dan een overgang zoals deze, naar Ajax. Ik geniet ervan dat ik dit heb bereikt, maar ik kan nog veel beter dan ik heb laten zien. Dat weet ik zelf en dat weten ze bij Ajax ook. Ik schat dat ik nog maar op zeventig procent van mijn vermogen heb gepresteerd. Het zal komen door de nieuwe omgeving; de nieuwe club. Maar het zal ook snel veranderen, want het verschilt hier niet zo veel van de omstandigheden in Zweden. Honderd procent word ik met de tijd. Hoe meer je speelt, hoe meer je je op je gemak voelt, hoe meer zelfvertrouwen je krijgt. Maar ook op de bank leer je veel. Zo was het in Malmö ook in het begin. Ook daar had ik niet meteen een basisplaats. Dat kan je ook niet verwachten als je als jonge speler bij een nieuwe club komt. Natuurlijk zit ik liever niet op de bank. Het zou raar zijn als ik me daar prettig zou voelen. Ik ken geen enkele speler die dat prima vindt. Ik wil spelen. Maar mijn tijd komt wel. Daaraan twijfel ik geen moment.' Zlatan staat op en gaat terug richting spelershome. Bij de deur wijst hij op een zeefdruk van Ajax' materiaalman Sjakie Wolfs. 'Dat is mijn grootste vriend hier,' zegt Zlatan niet als eerste aankoop. Bij Ajax lijkt de euforie over de nieuwe spits op voorhand groot, hoewel Ajax er sinds de enigszins overschatte Ivan Cesar Gabrich voor waakt te vroeg te juichen. Vastbesloten is men dit verhaal niet de geschiedenis in te laten gaan als 'Appie Happie laat zien wat-ie allemaal met de Balkan'. De man van La Mancha staat nog veel avontuur te wachten, waarbij Co Adriaanse niet de Dik Bruynesteyn, maar de Cervantes is. De huidige club-literator kan Ajax' eigen Don Quichot de hoon besparen als hij hem echte gevechten op zijn geheel eigen wijze laat winnen. Een paar trouwe schildknapen a la Sancho Panza ernaast en de Zweedse voetbalromanticus kan uit de voeten. AJAX MAGAZINE OKTOBER 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 22