onverbeterlijke voefëalromanticms, pie in al zijn onbescheidenheid zal vglüarpen in zijn eisen strijdwijze ZLATAN is een Je bent Zweeds international. Voel je jezelf Zweeds Zlatan: 'Dat ligt ingewikkeld. Mijn vader is Bosniër, mijn moeder Kroatische. Ik heb een dubbel gevoel. Ik voel me zowel Zweed als loegoslaaf. In ieder geval is mijn mentaliteit meer die van mijn ouders dan van het land waarin ik geboren ben. Bij ons zit er toch meer temperament in. Zo voel ik dat.' Zijn de oorlogen op de Balkan, in het voormalige land van je ouders, ook jouw oorlogen geweest? Zlatan: 'Nee, toch niet. Ik vind het wel heel verdrietig wat er allemaal is gebeurd, maar op een of andere manier was het ver bij me vandaan. Ik ben in Zweden geboren, en ik ben slechts twee keer in het land van mijn ouders geweest. Mijn ouders hebben er wel veel over gepraat, maar eigenlijk niet waar ik bij was. Ze hebben dat een beetje voor me weggehouden. Ik heb het nieuws gevolgd. Dat wel, want je voelt wel dat het iets met jou te maken heeft.' Don Quichot De 19-jarige Zlatan is een eigenzinnige spits, met een manier van spelen die zo origineel is, dat menig trainer de neiging zou ontwikkelen hem in een gareel te dwingen. Maar Zlatan is een onverbeterlijke voetbalromanticus, die in al zijn onbescheidenheid zal volharden in zijn eigen strijdwijze. Het is een speler waar de liefhebber verliefd op wordt. De man van La Mancha is als Don Quichot, de door Cervantes in het leven geroepen Spaanse edelman die door het lezen van te veel ridderverhalen verdwaasd het land doortrok. Boerendochters werden in zijn belevingswereld edele jonkvrouwen; molens werden reusachtige monsters die te vuur en te zwaard bestreden moesten worden. De man van La Mancha werd bespot en beschimpt - en erger - omdat hij niet normaal was. De zotte wijze, of de wijze zot liet zich echter geen moment afbrengen van zijn missie. Voor de uitwedstrijd tegen Celtic achtte Co Adriaanse de Zweedse aanwinst nog geen combinatiespeler. 'Zlatan gaat nog veel voor zijn eigen actie,' zei Ajax' trainer onder andere in de Volkskrant. Tegen Feyenoord maakte hij zijn eerste officiële goal voor Ajax. Trabelsi glipte er op rechts langs en Zlatan tikte de bal in één beweging binnen. 'Is dat jouw kracht,' vroeg Studio Sport-verslaggever Martin Vriesema na afloop, 'datje altijd op de goede plek staat?' 'Nee hoor,' antwoordde Zlatan. 'Het was puur een kwestie van geluk.' Maar hij grijnsde erbij als Jack Nicholson, hetgeen op zijn minst een tegengestelde mening deed vermoeden. Het doelpunt en de winst waren een enorme opsteker voor Ajax in eerste instantie, en voor Zlatan zelf in tweede. Hij had het moeten doen met invalbeurten, hetgeen in de zoekende pers tot speculaties had geleid over onenigheid tussen Beenhakker en Adriaanse, van wie de laatste nog een uitgesproken voorkeur voor de toen nog niet verkochte Arveladze zou hebben. Na hem in La Mancha te hebben gezien, prees de Ajax-oefenmeester Zlatan met woorden die later in een andere betekenis konden worden gezien. 'Hij is zo'n jongen die je maar vijftien minuten aan het werk hoeft te zien,' zei Adriaanse in Het Parool. 'Dan wil je hem hebben.' Daarmee kan hij onmogelijk bedoeld hebben dat Zlatan nooit in de basis hoefde te starten. Zlatan: 'Concurrentie is goed. Het beste is als je elf goede spelers hebt voor de basis en elf goede spelers daarachter die ook zo in de basis kunnen. Het gevoel dat je toch wel in het eerste zult staan is niet goed voor je. Daar kan je gemakzuchtig van worden. Je moet je gewoon zelf in het eerste spelen. Door hard te trainen en goed te spelen op de momenten dat je door de trainer het veld in wordt gestuurd.' Inmiddels is Arveladze aan Rangers verkocht, omdat drie centrumspitsen wellicht toch wat veel van het goede waren. Rond Arveladze speelde een niet al te vrolijk stemmende financiële prestigestrijd. Gevoegd bij alle perikelen met Winter en Witschge moet Zlatan zich wel een paar keer hebben afgevraagd bij welk wonderlijk gezelschap hij terecht was gekomen. Zlatan: 'Ik weet dat er wat problemen zijn geweest. Maar ik weet niet precies hoe dat allemaal gegaan is.' Weetje het niet, of mag je er niets over zeggen? Zlatan: 'Nee, ik weet er eerlijk gezegd echt niet zo veel van. Er is veel gebeurd, dat is alles dat ik weet. Maar Ajax is ook een club die nog altijd in een soort overgangsfase zit. Misschien dat dit er allemaal mee te maken heeft. Het lijkt me geen belediging als ik zeg dat de club er minder goed voorstaat dan een aantal jaar geleden. Maar het is niet meer dan normaal dat Ajax de toonaangevende rol in Europa niet kon volhouden. Spelers trokken weg en dan moet je opnieuw iets opbouwen. Daarmee is Ajax nog steeds bezig. Het is zoeken naar AJAX MAGAZINE OKTOBER 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 19