zijwaarts en voorover. Eén van hen heeft niet in de gaten dat daardoor de knoop van zijn hemd is gesprongen. Een bleke, vadsige bierbuik komt naar buiten. "Never drink beer," zegt Chivu. Iedereen schiet weer in de lach en de perschef vraagt om concentratie. Jop van Kempen in Het Parool van 4 augustus Ajax is nog wel Ajax, om met Van Os te spreken, maar het is ook Ajax niet meer. De club ontdeed zich van zijn jasje en kreeg een stadion dat vorige week vijf jaar werd, gaf aandelen uit, ging opleiden in Afrika. Kijk in de presentatiegids en wees verbaasd over een begrip als 'gedetacheerde spelers'. Er is een Raad van Commissarissen, een creche, een veldcommissaris (Bobby Haarms), een afdeling communicatie van tien man en natuurlijk een sfeerteam. Willem Vissers in de Volkskrant van 22 augustus Foto: Yvonne Witte Het trainingsveld op 5 juli. 'Dat de club Van der Sar heeft proberen los te weken bij Juventus heb ik niet als een bedreiging gezien. Denk jij nu echt dat als ze vijf miljoen gulden voor zo'n goede keeper bieden, ze daar écht mee bezig zijn geweest?' Fred Grim in Voetbal International van 23 augustus De Ajax-verdedigers die doorschoven stonden dit keer op de flank, maar de voortzetting van Trabelsi en de Braziliaan Maxwell was bloedverdikkend slecht. Een gemiste strafschop van Chivu, een te hoog gericht schot van Van der Gun, al na twaalf minuten was het over met Ajax. Roda beperkte zich lang tot controleren, door de vele foute passes was de wedstrijd zo spannend als het kijken naar opdrogende verf. Ted van Leeuwen in Voetbal International van 23 augustus Het publiek eiste het hoofd van Adriaanse. 'De hoofdingang van Ajax bestaat niet voor niets uit een draaideur', staat er in de presentatiegids van de club te lezen. Voetbal is een spel, gerechtigheid behoort niet tot de regels. Ted van Leeuwen in Voetbal International van 23 augustus Adriaanse probeert slechts te overleven in de jungle, het woord dat wel wordt gebruikt om de gang van zaken in de voetbalwereld te omschrijven en dat in dit geval een rake typering is. De trainer geeft nu de schuld aan de media om de zaak van zijn kant niet op de spits te drijven Willem Vissers in de Volkskrant van 25 augustus Als je van een goede arbeidsinstelling haren zou krijgen, had Jan van Halst een prachtige krullenbol. Jop van Kempen in Het Parool van 25 augustus (22 augustus) zou ook nog Feyenoord - Ajax worden gespeeld op 26 augustus. Uiteindelijk werd de week van de waarheid er één voor de heren media zelf. De 0-1 tegen Celtic, met fraai veldspel van Ajax in de eerste helft, was al een waarschuwing, maar de 1-2 in de Kuip was een absolute schok in medialand. Wég artikelen ontslag Co Adriaanse, wég opsommingen met de snelst ontslagen coaches in de eredivisie. Er moest opeens een heel ander verslag geschreven worden. Want Ajax had immers opnieuw gewonnen, en dat nog wel onder leiding van Co Adriaanse. In de nieuwe column van Bert Wagendorp (de opvolger van Jan Mulder op de achterpagina van de Volkskrantgeeft deze op maandag 27 augustus min of meer toe dat een nederlaag van Ajax de journalisten goed was uitgekomen: 'Wij werken graag volgens een scenario naar een climax. Daarvoor is het nodig details nadruk te geven, zodat ze later kunnen worden uitvergroot en van diepere betekenis voorzien.' Even later schrijft Wagendorp, naar aanleiding van de 0-1 door Zlatan: 'Ik had op het moment van scoren graag even in de hoofden gekeken van Leo Beenhakker, Arie van Eijden en die van de rest van het incompetente zootje dat leiding geeft aan de AFC Ajax NV. Want die zagen ook een scenario in duigen vallen.' Wat Wagendorp niet opschrijft (zou hij het weten?) is dat ook zijn eigen krant al weken lang bezig was met allerlei beschouwingen over het naderende ontslag van de coach. Maar genoeg over de Volkskrant. Bovendien was het uiteindelijk een aardige column, met een positief Co- einde. Co. Hij had het aan de vooravond van de week van de waarheid over een mediasamenzwering tegen zijn functioneren als Ajax-coach. Ik ben niet degene om te veroordelen en kan vanaf deze plaats slechts oordelen en observeren. De media de schuld geven van interne onrust lijkt mij niet verstandig, maar dat ziet Co kennelijk anders. Toen ik op 26 augustus in de schitterende Rotterdamse voetbaltempel had plaatsgenomen, keek ik tijdens de warming-up van Ajax alleen maar naar Co. Hij genoot van een ereronde van jonge Feyenoorders die zo-even hun tegenstander in de voorwedstrijd hadden afgedroogd. Het Rotterdamse publiek gaf, onderwijl AJAX MAGAZINE OKTOBER 2001 177

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 177