niet thuis in de Arena. Het was er killer, groter en commerciëler dan in de Meer. Om het ouderwetse voetbalgevoel vast te houden, ben ik toen overgegaan op zwartwitfoto's.' Inmiddels is ook Witte meer vertrouwd geraakt met de omgeving van de Arena en fotografeert ze ook weer in kleur. Maar ze blijft op zoek naar het melancholische gevoel, de ontroering, een traan of een glimlach. De actie interesseert haar weinig. Ze vindt bovendien dat andere fotografen dat veel beter kunnen. Eigenlijk fotografeert ze 'non-momenten'. Bij een actie kijkt ze juist de andere kant op. 'Ik kijk met een ander oog. Ik weet niets van tactiek, al zie ik wel de schoonheid van een aanval. Ik ben gefascineerd door rituelen, bijgeloof, kleine details langs de kant.' Een foto in haar boek laat schoenen zien die over het logo van Ajax het veld oplopen. 'Ik weet dat de achterste Litmanen is. Hij had adidas-schoenen zonder strepen en zijn enkels helemaal ingetaped als paardenhoeven. Voor kenners is dat mooi om te zien. Zij zien meer dan alleen schoenen die over het logo lopen. Dat geeft de foto dus extra lading.' Ook fotografeert ze graag iets wat symbool staat voor iets anders. 'De mascottes voor de wedstrijd bijvoorbeeld stralen voor mij het wezenlijke van het fenomeen Ajax uit: de jongensdroom. Al die kleine jongetjes die op straat voetballen, dromen er nog altijd van om in het eerste van Ajax te voetballen. En dat gaat over van vader op zoon. Het is een prachtig gegeven en heel herkenbaar.' Verder is ze op zoek naar de menselijke relaties tussen de spelers of de trainers. Omdat ze veel op de club rondloopt, hoort en weet ze natuurlijk meer dan de gemiddelde toeschouwer, maar zelf uitkijken naar momenten van menselijk contact is de belangrijkste bron. 'Ik zie dat Machlas en Arveladze een bijzondere band met elkaar hebben, dat is mooi om vast te leggen.' Speciale band Zes jaar geleden keek men nog raar op van dat blonde meisje met die camera. Inmiddels zijn de spelers eraan gewend dat ze er vaak bij is en vertrouwen ze haar. 166 AJAX MAGAZINE OKTOBER 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 166