Betondorp Laatst stond ik voor het huis aan de Bloemgracht waar Ruud Gullit werd geboren. Het stond te koop voor bijna twee miljoen! En ik weet zeker dat de eigenaar niet wist dat het 't geboortehuis van Gullit was. Ik weet ook zeker dat het toeristen gaat trekken als er op het huis van Gullit een bordje zou komen: 'Geboortehuis van Ruud Gullit'. Ik zou er regelmatig kijken - dat doe ik nu ook. Ik kijk ook regelmatig in de Weidestraat naar het geboortehuis van Johan Cruijff, en in de Akkerstraat waar hij gewoond heeft. Het is niet meer zo, want het stadion bestaat niet meer, maar vroeger moest Johan maar veertig meter lopen en dan kon hij het Ajax- stadion zien. Volgens mij moet je in Betondorp bij mooi weer en met de juiste windrichting het gejuich in het stadion hebben kunnen horen. Het kan niet anders of dat heeft invloed op je. Dat grote stadion waar je als jongetje naar keek en dan hoorde je bijvoorbeeld dat Michels had gescoord... Altijd als ik in Betondorp ben (trouwens, het was de wijk in Amsterdam waar de meeste intellectuelen van Nederland vandaan komen: hij heeft acht hoogleraren voortgebracht) probeer je je voor te stellen hoe Cruijff daar met vader Manus en moeder Nel, met oom Gerrit, Dirk, oma Kee, ome Appie en tante Cor leefde. Bijna alle Betondorpers waren socialisten - anders kreeg je er geen huis. Was vader Manus, de groenteman, dat ook? Cruijff is volgens mij geen PvdA-stemmer - ik denk dat er weinig voetballers PvdA stemmen, maar ik had wel eens willen weten wat vader Manus stemde. Ik denk CPN zelfs. (Wat Johan vast in Betondorp heeft geleerd, is het opentrekken van zijn mond. Ik moet nog altijd lachen als ik aan het verhaal denk dat Johan met Heinz Stuy, Wim Suurbier, Velibor Vasovic, Barry Hulshoff, Nico Rijnders, Horst Blankenburg, Johan Neeskens, een ongeschoren Mühren, Sjaak Swart, Arie Haan, Piet Keizer en Dick van Dijk op Soestdijk zijn na het winnen van de Europa Cup. Majesteit doet alsof ze erg in voetbal geïnteresseerd is, maar Johan denkt: dat wijffie heb geld, ze is koningin, ze kent de ministers, dus ik ga eens even iets aan haar vragen. En Johan zegt: 'Majesteit, moet u eens luisteren. Het is toch onrechtvaardig: ik betaal ontzettend veel belasting, maar als ik gewond ben, of ziek, dan krijg ik dus niks. Dat is toch onrechtvaardig?') Iedereen kent die filmbeelden wel van de jonge Cruijff die in de jaren vijftig op straat aan het voetballen is. Mooie beelden. Niemand wist op dat moment nog dat hij een godenzoon zou worden. Oude bewoners van Betondorp kennen Johan nog. Ik was er laatst. 'Je weet toch dat Johan een scharminkeltje was. Jopie, zeiden de mensen vaak, ga nou eens wat eten.' 'Er is een verhaal over z'n voeten, kent u dat?' vraag ik aan een man die met z'n naam COLUMN door Theodor Holman niet in dit magazine wil, omdat hij ruzie heeft met Ajax. 'En of ik dat ken,' zegt de man. 'Jopie wilde niet groeien. Dat ging niet. Hij bleef maar een klein ettertje. Hij werd hier ook altijd De Kleine genoemd. Als de jongens aan het poten waren geweest om een wedstrijdje te spelen, dan hoorde je ze altijd Jopie als eerste noemen. "Ik wil Die Kleine in m'n team." Maar ja, hij kwam toen bij Jany terecht. (Jany van der Veen, jeugdtrainer - ThH) en die liet hem vreten. En die ging met hem trainen. Als er iemand ook een standbeeld verdient, is het Jany. Maar goed, Jany zag op een bepaald moment Jopie's teen en zei: "Die teen is niet goed. Die is zo dik als een wortel. Daar moet je wat aan laten doen." Afijn, Jopie naar de dokter. Zei die dokter: "Die teen moet eraf." Hij is toen niet meer naar de dokter gegaan. En met die teen is het goedgekomen.' 'Johan schijnt ook hele brede voeten te hebben.' 'Dat weet ik niet. Maar dat heb ik vroeger wel van Wim Suurbier gehoord. Die zat altijd jaloers over Cruijffs voeten te praten.' De Akkerstraat. Hij is nu opgeknapt, zoals heel Betondorp. Het had niet veel gescheeld of een paar jaar geleden had men Betondorp willen opdoeken. Net als de Jordaan, waar Gullit vandaan kwam. Ik denk vaak: kan er in Betondorp nu niet een Johan Cruijff-museum komen. Met wat spulletjes van Ajax, met wat spullen van Cruijff zelf. Ik weet niet hoe het komt, maar weet u dat ik de laatste tijd Cruijff mis... AJAX MAGAZINE OKTOBER 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 161