Een elftalfoto uit 1966, verschenen in weekblad Panorama. Staand vanaf links: Michels, Pronk, Soetekouw, Bals, Van Duivenbode, De Haan, Keizer, Weijmer en Hulshoff. Knielend: Swart, Groot, Prins, Cruijff, Muller, Boomgaard. Weijmer vervangt de geblesseerde Cruijff. jtvwitii. oij rjiniKwijn werd steeds groter. Ajax bleef aanvallen en sloeg de UtrechteVs vooral met tempo. Na 25 min werd Cruijff gevloerd door Mackaay. t)e penalty werd door spe cialist Groot onmiddellijk verzilverd I (05). Kort voor rust viel Cruijff, aan de hiel geblesseerd, uil. Hij werd in de tweede helft vervangen door Wey- mer. Ook na rust was Ajax weer op permachtig, alleen met dit verschil, dat de Amsterdammers nu wat stoom afbliezen, zodat Elinkwijk nogal eens kon aanvallen. Nadat Van Straalen ra kelings over geschoten had, mocht hij een strafschop nemen, omdat Cohen door Suurbier was gevloerd, maar hij schoot naast. Ajax stilde de doelpun- tenhonger. Na 16 min. zond Prins een waar de groep groter is en men meer spelers gebruikt. Er was zelfs een onderlinge concurrentiestrijd over wie de komende wedstrijd de meeste doelpunten zou maken.' 'Voor mij was het trainen en wegwezen. Ik ben nooit in de kantine boven in het Ajax- stadion geweest. Groot ging ook meteen weg en ik moest vanwege zijn auto met hem mee. Ik hoorde er net niet bij. Op een heleboel foto's van Ajax uit die tijd sta ik er ook net niet op. Maar ik was er wel bij geweest toen ze gemaakt werden. Toch viel ik regelmatig net buiten het frame.' Pantoffels Desondanks was de start van Weijmer voortvarend. In een oefenwedstrijd tegen CSKA Sofia, tevens de afscheidswedstrijd van scheidsrechter Leo Horn, scoorde hij één van de zeven treffers (7-1). En in de seizoenopening bij Elinkwijk viel Weijmer in voor Johan Cruijff. Weijmer: 'Piet Keizer was afwezig en zodoende schoof ik een plaatsje op. Het werd 0-7. Na twee van dergelijke uitslagen verwacht je niet dat je daarna geen kans meer krijgt. In het tweede maakte ik ook heel wat doelpunten.' 'Nee, met Michels had ik weinig contact. Ik ben drie keer op zijn kantoortje geweest. Dan zei hij alleen maar dat ik harder moest worden. Van Michels moest je ook iemand een schop kunnen geven. Dat kon ik niet. Ik was een lieve voetballer. Ik was een krielkip. Maar echte kansen in het eerste heb ik nooit meer gekregen. Gek toch, voor iemand met een fullprof-contract. Ik was al blij als ik bij de reserves zat.' Piet Keizer. Deze naam loopt als een rode draad door de Ajax-tijd van Weijmer. Keizer was zijn concurrent, maar toch bewees Weijmer Keizer steeds een dienst. Weijmer: 'Ik hoefde nooit voetbalschoenen te kopen. Piet Keizer kocht schoenen die ik dan vervolgens kreeg. Ik moest ze een tijdje inlopen en daarna pasten ze Keizer perfect. Ik was niet zo moeilijk wat schoenen betreft. Ik kon overal wel tegen, al had ik op pantoffels moeten lopen, dan had ik er op gevoetbald. Keizer was wat gevoeliger.' Het debuut van Weijmer was te danken aan de afwezigheid van Keizer. Ook bij de Europa-Cupwedstrijd tegen Liverpool was Keizer afwezig. Weijmer: 'Maar toen stelde Michels Cees de Wolf op. Ik was daarover zwaar teleurgesteld. Ik had echt verwacht te spelen. Misschien was het dan heel anders met mij gelopen.' Schuldgevoel Nu werd Weijmer na twee jaar verkocht aan Wageningen. Weijmer: 'Ik moest in de krant lezen dat Ajax me op de transferlijst had geplaatst. Ik wilde trouwens ook weg, omdat ik toch alleen maar in het tweede speelde. Later vernam ik dat Ajax me toch wel had willen houden. Maar dat hoor je pas, als het te laat is. Bij Wageningen kon ik in het eerste komen.' Van de top van de eredivisie naar de eerste divisie was wel een flinke stap terug, maar de keuze voor Wageningen had ook een emotionele kant. Weijmer: 'Met het militaire elftal had ik een keer tegen die club gespeeld. In dat duel kom ik met Henk Jansen in aanraking die hierna zijn been brak. Echt heel sneu. Ik had er een soort van schuldgevoel aan overgehouden, zodat ik later voor Wageningen koos, als semiprof.' 'Ik werkte inmiddels in Amsterdam. Via contacten van Ajax was ik in de textielwereld in de Jodenbreestraat terechtgekomen. Ik reisde drie keer per week op en neer naar Wageningen. Dat was soms zwaar. Eén seizoen heb ik op donderdagavond nog met het tweede van Ajax mogen meetrainen. Salo Muller heeft AJAX MAGAZINE OKTOBER 2001 157

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 157