'Mijn debuut kwam te vroeg' Ajax: „Weijmer, een tweede Piet Keizer" Ton Weijmer vormde samen met Rob Rensenbrink bij OSV in Oostzaan een 'gouden linkervleugel'. De twee grote talenten werd een grote toekomst voorspeld. Rensenbrink vertrok naar DWSr en speelde later bij Anderlecht en Oranje. Weijmer had zijn zinnen gezet op Ajax. Maar waar Rensenbrink uitgroeide tot een wereldvedette, bleef de loopbaan van Weijmer steken op één wedstrijd in Ajax 1 en drie jaren Wageningen. 'Ik ben er denk ik nog niet overheen.' jElf jaar deelden de jongetjes Rensenbrink en Wciimer lief en leed bij OSV. Twee jaar lang vormden ze in het eerste de 'gouden vleugel', zoals ze genoemd werden. Weijmer: 'Ik was een linksbuiten, Rensenbr'ihk was linksbinnen. We speelden ook samen in het Noord-Hhollands elftal en het Nederlands amateurteam. Het was jammer maar onvermijdelijk dat wij op een gegeven moment uit elkaar gingen. Rensenbrink ging in 1965 naar DWS. Hij kon ook naar Ajax, maar mocht de mensen er niet. DWS was een echte volksclub waar hij qua afkomst veel beter bij paste.' 'Mij wilde DWS nog niet hebben. Een jaar Tony Weijmer. vorig seizoen sps- 1 Ier van het Oostzaanse OSVonder gaat sinds zijn overgang naar Ajax 1 een zware 'training bij de Amster- f! damse club onder leiding van hoofd trainer Rinus Michels. De Ajax-lei- f ding verwacht voor de toekomst veel 1 van deze 18-jarige fullprof. Voorzitter Jb. van Praag zei ons I gistermiddag: Tony Weijmer heeft zondag jl. met Ajax 1 tegen AGOVV in Apeldoorn gespeeld. Hij had ge weldige momenten, afgewisseld met f periodes, dat hij niet zo actief was. In zijn spel is Tony Weijmer een tweede Piet Keizer. Een jongen met veel talent Beide spelers bezetten dóórgaans de linksbuitenplaats en kunnen ook wel o.m. rechtsbuiten j staan. Zij passeren gemakkelijk een n tegenstander. De 17-jarige Zaandammer John van Wensveendie ook als fullprof M /'1l^^$&KÊÈÊÊiÊ*.aeboekt. z&Ldm P EENPA4SVUE4EN door AAarcelle van Hoof later kon ik wel komen. Er waren overigens veel clubs die me wilden hebben: De Volewijckers, Ajax, Blauw Wit, Telstar, Aberdeen, Ipswich Town, Feyenoord. De Volewijckers leek een logische keus, want het was dicht bij onze woning en het was mijn clubje. Mijn opa was op het Mosveld kaartjescontroleur. Vanaf mijn derde ging ik met hem mee naar het veld. Maar ik wilde op een hoger niveau spelen. De keuze ging tussen DWS en Ajax. Ik wist dat bij DWS trainer Lesley Talbot heel zware trainingen gaf. Je moest met een man op je rug heuveltjes opsjouwen en dat soort dingen. Dat stond me niet aan. Ik kwam om te voetballen, niet om te sjouwen. Maar wat gebeurde er: ik mocht zelf nog geen contract tekenen, want ik was minderjarig. En mijn vader had per ongeluk twee contracten getekend, zowel bij DWS als bij Ajax. De voorzitter van DWS, Solleveld en Jaap van Praag van Ajax overlegden en besloten dat ze niet moeilijk zouden doen. Maar de contracten werden Bij zijn komst naar Ajax werd Weijmer een gouden toekomst voorspeld. wél aangepast, want allebei de clubs wilde me al te graag hebben. Ik werd groots ontvangen door beide heren in het Victoria-hotel, alwaar ik een keuze kon maken. Ik tekende voor Ajax. Ajax sprak qua voetbal natuurlijk meer aan. En er zat meer geld. Ik kon er een van de eerste fullprofs van Nederland worden. Ze zagen me als een directe versterking voor het eerste. Van Praag zei dat Ajax een tweede Piet Keizer had gekocht.' 'Bij Ajax verdiende ik drie keer zoveel als mijn vader. Dat was wel raar. Mijn vader werkte bij de NDSM (Nederlandse Dok en Scheepbouw Maatschappij, MvH). Ikzelf ben er ook opgeleid, ik ben er nog maatje bij mijn vader geweest. Samen stonden we spanten te maken voor grote tankers.' Rijbewijs Bij zijn komst naar Ajax had Weijmer nog geen rijbewijs. Weijmer: 'Ik woonde in Amsterdam-Noord. Gelukkig kon ik naar Ajax meerijden met ploegmaat Henk Groot, die in Zaandijk woonde. Henk pikte me met mijn tasje bij de snelweg bij de oude Schellingwouderbrug op. Na de training bracht hij me weer keurig thuis.' Dat rijbewijs kwam er later toch. En ook nu was een ploegmaat méér dan behulpzaam. Weijmer: 'Frits Soetekouw had een rijschool. Bij hem heb ik rijles gehad. Ik haalde er mijn rijbewijs, maar vraag niet hoe. Daarbij is flink gesjoemeld. Ik was op de examendag heel nerveus en 154 AJAX MAGAZINE OKTOBER 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 154